Dziś radni uchwalą budżet dla Warszawy. I jałmużnę dla Targówka

12
Share

W nowym budżecie nasza dzielnica dostanie na inwestycje poniżająco mało pieniędzy. Ale na pocieszenie ratusz chyba wreszcie zrealizuje kilka ważnych, od dawna opóźnionych, inwestycji drogowych.

 

fot. TaxBrackets.org/Flickr

fot. TaxBrackets.org/Flickr

Dziś zbiera się Rada Warszawy, a najważniejszym punktem sesji jest przegłosowanie budżetu miasta na rok 2015.

Pisaliśmy już o jego projekcie – i od jesieni nic się nie zmieniło. W 2015 roku przewidziano u nas na dzielnicowe inwestycje zaledwie 8,2 mln zł!

To suma żenująco mała, zarówno w porównaniu z poprzednimi budżetami Targówka (które w ostatnich latach przekraczały 30 mln zł na inwestycje, a nawet podczas kryzysu finansowego były wyższe niż 10 mln zł), jak i w porównianiu z innymi dzielnicami Warszawy (Białołęka czy Praga Północ mają budżety na ponad 30 mln zł, a nawet malutki Rembertów ma w 2015 r. dostał na inwestycje więcej niż my!)

Przegłosowanie tego budżetu jest właściwie pewne – proponująca te kwoty PO ma w radzie miasta większość, a jeszcze w październiku 2014 r. z tą propozycją zgodziła się rada Targówka. I wprawdzie targówkowscy radni PO zapowiadali przed wyborami walkę o dodatkowe sumy, po wyborach samorządowych do projektu nie doszła już ani złotówka.

Podsumujmy więc dzielnicowe mikro-inwestycje na Targówku w 2015 r.

Proponowane w 2015 r. 8,2 mln zł można podzielić na dwa rodzaje: 1) dokończenie już rozpoczętych remontów w placówkach edukacyjnych, oraz 2) realizacja projektów, które w 2014 roku wygrały głosowanie nad budżetem partycypacyjnym:

1)
* Budowa boisk szkolnych przy Szkole Podstawowej nr 285 na ul. Turmonckiej – 1 900 00 zł
* Kontynuacja przebudowy Liceum Ogólnokształcącego przy Oszmiańskiej – 5 067 134 zł
* Budowa oddziałów przedszkolnych przy Szkoły Podstawowej nr 277 na Suwalskiej  – 275 895 zł
* Rozbudowa Przedszkola nr 94 przy Smoleńskiej – 270 000 zł

2)
* Budowa placu zabaw przy ul. Tużyckiej – 340 000 zł
* Utworzenie terenu rekreacyjno wypoczynkowego w rejonie ulic Przecławska/Bukowiecka – 290 132 zł
* Doprowadzenie elektryczności do Domku herbacianego w Parku Bródnowskim – 60 000 zł
* Realizacja projektu “Kulturalna Siłownia na Bródnie” w rejonie Wysockiego/ Ogińskiego/ Poborzańska – 35 000 zł
* Realizacja projektu “Szachowe inspiracje – stanowisko do gier planszowych” w Parku Bródnowskim – 21 560 zł
(szczegóły wszystkich tych projektów – kliknij tutaj)

I tyle.

Ale zanim zaczniecie bić się w twarz własną pięścią, są też lepsze wiadomości. Choć w dzielnicowym budżecie mamy tyle, co kot napłakał, za to wreszcie słowo „Targówek” da się zauważyć pośród inwestycji ogólnomiejskich. I chociaż większość z tych projektów, to rzeczy zapowiadane i opóźnione od wielu, wielu lat – ale lepiej późno niż…

Inwestycje m.st. Warszawy w dzielnicy Targówek planowane w 2015 roku:

* Budowa Trasy Świętokrzyskiej na odc. od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Zabranieckiej, odcinek ul. Tysiąclecia – ul. Zabraniecka – 147 mln zł.
W 2015 r. planuje się prowadzenie procedur związanych z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejęte pod inwestycję oraz wybór wykonawcy robót budowlanych i rozpoczęcie prac. Trwa już przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie robót budowlanych – zakończenie i wybór zwycięzcy powinnien nastąpić w lutym 2015 r.

* Rozbudowa ul. Łodygowej na odc. ul Radzymińska – granica miasta – 30 mln zł
Budowa ma trwać do 2016 roku. W 2015 r. planuje się wykonanie aktualizacji dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, wypłaty odszkodowań za nieruchomości przejmowane pod inwestycję, wybór wykonawcy i rozpoczęcie prac.

* Budowa metra – odcinek “Dworzec Wileński” do stacji Trocka – 18,8 mln zł
W 2015 r. planuje się wykup nieruchomości, zakończenie postępowania związanego z wyborem wykonawcy robót budowlanych i rozpoczęcie prac.

* Budowa metra – odcinek Trocka – Bródno –  7 mln zł
W 2015 r. tyle mają kosztować prace przygotowawcze.

* Budowa obwodnicy śródmiejskiej na odc. od Ronda Wiatraczna do Radzymińskiej – 4 mln zł
Brzmi wspaniale, ale niestety, na najważniejszej inwestycji w mieście zaplanowano tylko wykonanie dokumentacji projektowej. Do budowy jeszcze daleko.

* Budowa sygnalizacji świetlnej przy ul. Kondratowicza – przejście przy Szpitalu Bródnowskim – 700 tys. zł
W miejscu, gdzie często dochodzi do wypadków, powstaną sygnalizatory, przyciski dla pieszych i detektory pojazdów umożliwiające dostosowanie pracy sygnalizacji do warunków ruchu.

* Budowa Trasy “Krasińskiego” – 5 mln zł.
Chodzi o odcinek Plac Wilsona do ul. Jagiellońskiej, a więc nie od razu na Bródno, ale inwestycja jest bardzo nam potrzebna. Niestety tak mała suma wciąż nie oznacza budowy, ale przygotowania do niej.

* Rewitalizacja obszaru Pragi (w tym Targówka Przemysłowego) – 10 mln zł
Ta kwota zostanie podzielona między Pragę Północ, Pragę Południe i Targówek, więc nie wiadomo dokładnie ile przypadnie na naszą okolicę. Pieniądze pójdą na modernizację i konserwację starych domów komunalnych, a także działania związane z mieszkańcami, np. aktywizację młodzieży zagrożonej zjawiskiem patologii społecznej.

Sesja Rady Warszawy, na której będzie uchwalony ten budżet (z minimalnymi szansami na jakieś jeszcze poprawki) rozpocznie się dziś 15 stycznia 2015 r. o godz. 10 w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki.

 

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx