Gdzie wyrzucać farby i inne niebezpieczne śmieci

15
Share

Wbrew pozorom mieszkanie w naszej dzielnicy ma trochę zalet. Czasem zupełnie nieoczekiwanych – jak np. łatwość legalnego pozbycia się niebezpiecznych odpadów.

Od zeszłorocznej „śmieciowej rewolucji” mniej więcej wiemy, co robić ze śmieciami ze szkła, plastiku czy papieru. Ale farby, akumulatory, żarówki, elektrośmieci, meble, stare ubrania i inne tego typu rzeczy?

Zwykłe śmieciarki ich nie zabierają, a urzędnicy każą nam każdą z tych rzeczy rozwozić w inne miejsce (np. sprzęt elektryczny jest zbierany raptem raz w tygodniu przez kilka godzin pod urzędem dzielnicy).

Można robić, jak chcą urzędnicy. Ale mieszkanie na Targówku ma tę, nieco zaskakującą zaletę, że tuż za granicą naszej dzielnicy mamy jedyny punkt w całej Warszawie, który codziennie przyjmuje i recyklinguje wszystkie te niebezpieczne odpady.

Mało kto wie, że już od dwóch lat przy ul. Chełmżyńskiej 180 na Rembertowie działa Ekostacja Stena (więcej informacji: stenaekostacja.pl) – jedyne miejsce w całej, niemal dwumilionowej stolicy, gdzie można oddać „w dobre ręce” chyba wszystkie rodzaje śmieci: od papieru i plastiku, przez ubrania (trafiają do PCK), żarówki, lekarstwa, małe i duże sprzęty elektryczne, po meble, okna, opony, gruz i wreszcie substancje najbardziej szkodliwe: farby, rozpuszczalniki, akumulatory i inne naprawdę niebezpieczne odpady.

Stena Ekostacja - zdjęcie sprzed paru dni, gdy jeszcze mielismy pozory zimy / fot. targowek.info

Stena Ekostacja – zdjęcie zrobiliśmy kilka dni temu, gdy jeszcze mieliśmy pozory zimy / fot. targowek.info

Fakt, że jest to jedyne w całej Warszawie takie miejsce, to wielki wstyd dla władz naszego wesołego miasta. Ale, na nasze szczęście, z Targówka mamy tam naprawdę blisko.

Choć to już Rembertów (a właściwie Kawęczyn), to położony tuż za Targówkiem Fabrycznym. Najprostszy dojazd jest od ul. Zabranieckiej przez Gwarków i w lewo na skrzyżowaniu Strażackiej z Chełmżyńską. Druga trasa prowadzi z ul. Łodygowej przez Ząbki – tam na światłach w prawo w ul. Piłsudskiego, która przechodzi w Chełmżyńską.

Z naszej dzielnicy to raptem kilka minut jazdy samochodem. Prawie tyle samo, co do najbliższego lasu…

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx