Zobacz, jak przed wojną wyglądało Bródno [w 3D]

12
Share

Drewniane domy, brukowane ulice i piękny czerwony tramwaj. Dzięki fajnemu projektowi DK Świt możemy cofnąć się w czasie o prawie 80 lat.

 

Od dziś możemy ściągnąć na swoje pecety program, który na pierwszy rzut oka wygląda jak gra komputerowa – i technicznie rzec biorąc nią jest, gdyż powstał na oprogramowaniu służącym do projektowania komputerowych strzelanek.

Ale to gra tylko z pozoru.

Program „Wielokulturowe Bródno” umożliwia wirtualny, trójwymiarowy spacer po przedwojennym Bródnie – a konkretnie po ulicy Białołęckiej, której dziś nie znajdziemy na mapie naszej dzielnicy, ale w 1938 roku była najważniejszą ulicą tej części Warszawy. Tak ważną, że nawet jeździły po niej tramwaje.

wielokulturowe bródno

Screen z programu „Wielokulturowe Bródno”. Mimo ikonek uzbrojenia, zdrowia i pancerza, tutaj się nie strzela :) / fot. targowek.info

 

Dawna ulica Białołęcka zaczynała się przy północno-zachod­niej bramie cmentarza Bródnowskiego (przy dzisiejszym skrzyżowaniu Odrowąża oraz Matki Teresy) i pro­wadziła wśród gęstej, głównie drewnianej zabudowy, sklepów i targowisk do wówczas drewnianego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej – gdzie skręcała lekko w prawo i „na ukos” wiodła w stronę ówczesnej wsi Białołęka. Pod koniec lat 30. XX wieku ulica była już brukowana i oświe­tlona latarniami gazowymi. Miała wąskie chodniki z rynsz­tokami. Wzdłuż nich stały liczne sklepy oraz legendalne kino „Klub”. Środkiem jeździły tramwaje, samochody, powozy.

Dziś ten pierwszy, bliższy cmentarzowi odcinek ulicy Białołęckiej przejęła ul. Wysockiego. Drugi fragment, w stronę Białołęki niemal całkowicie zniknął – jej pozostałością jest dziś tylko „krzywy” kawałek ulicy Ogińskiego. Powojenne „znikanie” Białołęckiej możecie zaobserwować na naszym porównaniu starych map Bródna.

Ale lepiej ściągnąć program „Wielokulturowe Bródno” i przejść się przedwojenną Białołęcką samemu.

Zabawę zaczynamy od przejażdżki przedwojennym tramwajem ulicą Odrowąża, wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego. Wysiadamy na przystanku przy ul. Budowlanej i dalej idziemy już „na piechotę”, pomiędzy realistycznie odwzorowanymi autentycznymi budynkami, których w większości dziś już nie ma. W wędrówce cały czas towarzyszy nam lektor-przewodnik, opisujący historię mijanych miejsc.

 

Ulica została odtworzona w wirtualnej rzeczywistości na podstawie starych zdjęć oraz fenomenalnych rysunków przedwojennego Bródna autorstwa Zygmunta Kupniewskiego (te rysunki możecie zobaczyć tutaj). Można zaglądać na podwórka i próbować wspinać się na dachy budynków. Wiele się zmieniło, ale kilka miejsc dzisiejsi mieszkańcy Bródna rozpoznają – np. piękny kompleks obecnego Zespołu Szkół przy ul. Bartniczej.

Jednym z głównych celów autorów programu, prócz wizualizacji nieistniejącej już ważnej ulicy, było przypomnienie faktu zamieszkiwania na Bródnie ludności pochodzenia żydowskiego, rosyjskiego i niemieckiego – choć to akurat udało się umiarkowanie, bo mimo, iż ulice i budynki zostały odtworzone wiernie i klimatycznie, to brakuje na nich przechodniów, pojazdów, ruchu, innymi słowy: życia. Autorzy podkreślają jednak, że to ciągle wersja testowa programu – i będzie on jeszcze poprawiany.

Mimo to i tak warto ściągnąć program i na chwilę wyruszyć w przeszłość naszej dzielnicy!

 

Program „Wielokulturowe Bródno” można ściągnąć za darmo na komputery PC ze strony starebrodno.pl (kliknij tutaj) (uwaga: to duży plik ponad 500 mb).

 

Projekt „Wielokulturowe Bródno” zrealizowany został przez Dom Kultury Świt w ramach grantu „Patriotyzm Jutra” otrzymanego z Muzeum Historii Polski. Głównym autorem wizualizacji jest Sławomir Bochuta. Koordynatorem projektu jest Bartosz Wieczorek.

 

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx