ZTM znów kombinuje przy autobusach 176

13
Share

Nie minęły jeszcze trzy lata od ostatniej awantury wokół zmiany trasy tej linii, a urzędnicy szykują „powtórkę z rozrywki”.

 

Autobusy linii 176 niezmiennie od 1972 roku dowożą mieszkańców Białołęki i Nowego Bródna – przez ulice Wysockiego i Odrowąża – na praski Plac Hallera.

Niezmiennie z jednym wyjątkiem. Na samym początku 2012 roku Zarząd Transportu Miejskiego postanowił „poprawić” życie pasażerom i skrócił tradycyjną trasę do odcinka Choszczówka – Suwalska. Pasażerowie o dziwo nie docenili noworocznego prezentu. ZTM zostało zalane protestami i skargami mieszkańców w tak wielkiej liczbie, że urzędnicy (co jest naprawdę rzadkością) ugięli się pod krytyką i po pół roku awantury przywrócili 176 na starą trasę.

Ale niemal równo w trzecią rocznicę rozpętania tamtego zamieszania, ZTM znów ma pomysł:

Wielu pasażerów skarży się na niską częstotliwość oraz niepunktualność [linii 176], która wynika z niekorzystnych warunków drogowych na jej trasie. Z analiz ZTM wynika, że poprawa punktualności kursowania linii byłaby możliwa jedynie w przypadku skrócenia jej trasy. Dzięki temu zabiegowi możliwe również stałoby się zwiększenie jej częstotliwości.

– czytamy w komunikacie Zarządu Transportu Miejskiego.

Propozycja nowej trasy linii 176 w skrócie / mat. ZTM

Jednak nieco nauczony bolesnym doświadczeniem ZTM nie chce wprowadzić zmian odgórnie, lecz od razu pyta mieszkańców, co o tym myślą:

Proponujemy dwa warianty. Pierwszy zakłada pozostawienie linii w dotychczasowym przebiegu Choszczówka – pl. Hallera z obecną częstotliwością co 30 minut przez cały tydzień.

Drugi wariant zakłada skrócenie trasy linii. Nowa proponowana trasa byłaby następująca: CHOSZCZÓWKA – (…) – Odrowąża – BUDOWLANA – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Bartnicza – Odrowąża – (…) – CHOSZCZÓWKA.

Wraz ze skróceniem trasy częstotliwość byłaby podniesiona do 15-20 minut w godzinach szczytu oraz do 20 minut poza szczytem oraz w święta.

– informują urzędnicy.

Na uwagi pasażerów ZTM będzie czekał w dniach 5 – 18 stycznia 2015 roku. Opinie można przesyłać pocztą elektroniczną na adres konsultacje@ztm.waw.pl (z tytułem wiadomości „176 dyskusja”) lub pocztą tradycyjną na adres ZTM, ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa z dopiskiem „176 dyskusja”.

Nie będziemy się wypowiadać, co myślimy o drastycznej zmianie trasy linii, która dobrze służy od ponad 42 lat i stała się nieodłącznym elementem tej części Warszawy.

Ale odnotujemy jeden niuansik. Jeszcze w połowie 2012 roku, gdy 176 wracało na plac Hallera, jeździło po tej trasie co 20 minut w szczycie (i co 30 minut poza szczytem). Dziś kursuje przez cały czas co 30 minut. Jedna trzecia autobusów po prostu się rozpłynęła…

Mamy więc propozycję: może ZTM przeprowadzi jeszcze trochę analiz i zamiast ciąć lubianą oraz mającą długą tradycję linię, po prostu przywróci na trasę 176 tyle autobusów, ile jeździło na niej wcześniej – zanim urzędnicy zaczęli wprowadzać swoje „poprawki”?

 

176 jedzie na Białołękę / fot. Mikiapole3/Warszawikia

176 jedzie na Białołękę / fot. Mikiapole3/Warszawikia

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx