Nie minęły jeszcze trzy lata od ostatniej awantury wokół zmiany trasy tej linii, a urzędnicy szykują „powtórkę z rozrywki”.
Autobusy linii 176 niezmiennie od 1972 roku dowożą mieszkańców Białołęki i Nowego Bródna – przez ulice Wysockiego i Odrowąża – na praski Plac Hallera.
Niezmiennie z jednym wyjątkiem. Na samym początku 2012 roku Zarząd Transportu Miejskiego postanowił „poprawić” życie pasażerom i skrócił tradycyjną trasę do odcinka Choszczówka – Suwalska. Pasażerowie o dziwo nie docenili noworocznego prezentu. ZTM zostało zalane protestami i skargami mieszkańców w tak wielkiej liczbie, że urzędnicy (co jest naprawdę rzadkością) ugięli się pod krytyką i po pół roku awantury przywrócili 176 na starą trasę.
Ale niemal równo w trzecią rocznicę rozpętania tamtego zamieszania, ZTM znów ma pomysł:
Wielu pasażerów skarży się na niską częstotliwość oraz niepunktualność [linii 176], która wynika z niekorzystnych warunków drogowych na jej trasie. Z analiz ZTM wynika, że poprawa punktualności kursowania linii byłaby możliwa jedynie w przypadku skrócenia jej trasy. Dzięki temu zabiegowi możliwe również stałoby się zwiększenie jej częstotliwości.
– czytamy w komunikacie Zarządu Transportu Miejskiego.
Jednak nieco nauczony bolesnym doświadczeniem ZTM nie chce wprowadzić zmian odgórnie, lecz od razu pyta mieszkańców, co o tym myślą:
Proponujemy dwa warianty. Pierwszy zakłada pozostawienie linii w dotychczasowym przebiegu Choszczówka – pl. Hallera z obecną częstotliwością co 30 minut przez cały tydzień.
Drugi wariant zakłada skrócenie trasy linii. Nowa proponowana trasa byłaby następująca: CHOSZCZÓWKA – (…) – Odrowąża – BUDOWLANA – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Bartnicza – Odrowąża – (…) – CHOSZCZÓWKA.
Wraz ze skróceniem trasy częstotliwość byłaby podniesiona do 15-20 minut w godzinach szczytu oraz do 20 minut poza szczytem oraz w święta.
– informują urzędnicy.
Na uwagi pasażerów ZTM będzie czekał w dniach 5 – 18 stycznia 2015 roku. Opinie można przesyłać pocztą elektroniczną na adres konsultacje@ztm.waw.pl (z tytułem wiadomości „176 dyskusja”) lub pocztą tradycyjną na adres ZTM, ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa z dopiskiem „176 dyskusja”.
Nie będziemy się wypowiadać, co myślimy o drastycznej zmianie trasy linii, która dobrze służy od ponad 42 lat i stała się nieodłącznym elementem tej części Warszawy.
Ale odnotujemy jeden niuansik. Jeszcze w połowie 2012 roku, gdy 176 wracało na plac Hallera, jeździło po tej trasie co 20 minut w szczycie (i co 30 minut poza szczytem). Dziś kursuje przez cały czas co 30 minut. Jedna trzecia autobusów po prostu się rozpłynęła…
Mamy więc propozycję: może ZTM przeprowadzi jeszcze trochę analiz i zamiast ciąć lubianą oraz mającą długą tradycję linię, po prostu przywróci na trasę 176 tyle autobusów, ile jeździło na niej wcześniej – zanim urzędnicy zaczęli wprowadzać swoje „poprawki”?
Niech nowy Burmistrz broni Targówek przed kolejnym armagedonem komunikacyjnym na Targówku przygotowanym przez ZTP. Z tego co dobrze pamiętam to pod rządami obecnego Burmistrza powstał i został zatwierdzony projekt żeby linia 527 (po otwarciu drugiej linii metro)ograniczona została w kursowaniu o połowę a w to miejsce dać drugą linię z Białołęki która nie zatrzyma się na Targówku na żadnym przystanku !!!
było by fajnie by sięnie spóżniał i by przyjeżdźał punktualnie
Mieszkańcy Targówka oczekują regularnych,całodobowych kontroli biletów na terenie dzielnicy Targówek.
akurat 176 dubluje sie z pociagami i tramwajami wiec redukcja moze ma sens…ale zastanawia mnie co innego-miasto mialo pieniadze na zbudowanie wiaduktow w pludach i choszczowce a nie ma kasy na linie 176?? co ciekawe przejazd przez wiadukt jest darmowy a za jazde autobusem trzeba placic!
@ COLI – wiadukty nad torami zbudowała PKP, nie miasto
Natomiast sam pomysł skrócenia 176 jest niegłupi, bo i tak rano zawsze cały autobus wysiada przy Budowlanej.
Troche jak w starym dowcipie…
Dlaczego na Targowek nie jezdza autobusy, a jedyna linia robi koleczko wokol ratusza i zatrzymuje sie na tym samym przystanku?
Dlatego, ze z analiz „specjalistow od komunikacji” wynika, ze jedynie skrocenie trasy pozwala na poprawienie czestotliwosci kursowania…
Niech 176 jeździ do PKP Praga, tam dziwnym zbiegiem okoliczności pojazdy odjezdzaja tuż przed przyjazdem SKMki, tak celowo zapewne jest aby leniwych podróżnych przegonić do Odrowaza, a nóż zdążą na 176 :):):)
niech do Kirkutu chociaż podjeżdża
Taki mamy ZTM: obrażasz pracowników tej firmy, jak również nas, kulturalnych forumowiczów. Na pewno nie pozostanie to bez adekwatnej odpowiedzi.
do: NOWY ROK-INTENSYWNE KONTROLE BILETÓW ! ! z nowym rokiem powinieneś przejść wzmożoną kontrolę mózgu…
MY,MIESZKAŃCY TARGÓWKA,OCZEKUJEMY PODJĘCIA PRZEZ FIRMĘ ZTM DZIAŁAŃ,MAJĄCYCH NA CELU ELIMINACJĘ POWSZECHNEGO ZJAWISKA,JAKIM JEST PORUSZANIE SIĘ KOMUNIKACJĄ MIEJSKA BEZ DOWODU OPŁATY ZA PRZEJAZD.OCZEKUJEMY CAŁODOBOWYCH KONTROLI NA WSZYSTKICH LINIACH,DOKONYWANYCH PRZEZ NAJBARDZIEJ SKUTECZNYCH W UJAWNIANIU GAPOWICZÓW KONTROLERÓW.W IMIENIU WSZYSTKICH UCZCIWYCH PASAŻERÓW Z GÓRY DZIĘKUJEMY.
GAPOWICZU ZŁODZIEJU,WIEDZ,ŻE NAJLEPIEJ ZACZĄĆ NOWY ROK OD UISZCZENIA WYSOKIEJ OPŁATY ZA PRZEJAZD BEZ BILETU!!!
Uprzejmie informuję, że spotkanie z ZTM w sprawie linii 176 odbędzie się w pn. 12.01.2014 r.
o godz. 18:30 w Gimnazjum 124 przy ul. Przytulnej 3 na Białołęce
Pomysł skrócenia linii jest właśnie bardzo dobry. Po to są linie lokalne w dalszych dzielnicach miast, by dowoziły mieszkańców do częściej jeżdżących środków komunikacji! Jeśli mamy wybierać między możliwością wydostania się co pół godziny, a co 15 minut z dogodną przesiadką, to zdecydowanie wybieramy to drugie.