Czy tak będzie wyglądał bazarek z Trockiej?

17
Share

Tak, ten bazarek, który na długo zablokuje budowę niezbędnej dla Targówka ulicy Nowotrockiej. Przynajmniej ma szansę być ładny.

 

Jeśli ktoś przeoczył nasz artykuł ze stycznia (i wiele wcześniejszych), przypominamy: z powodu planowanej budowy metra na Targówku musi zostać przeniesiony bazarek działający obecnie u zbiegu ul. Trockiej i Pratulińskiej. Władze dzielnicy długo nie interesowały się tematem i dopiero przed ostatnimi wyborami gorączkowo zaczęły szukać nowego miejsca. W styczniu 2015 r. znalazły: bazarek zostanie tymczasowo przeniesiony na pusty trawnik przy ul. Radzymińskiej, naprzeciwko OBI.

Pusty trawnik? Nie, to teren na którym od dziesięcioleci planowana jest ulica Nowotrocka!

Ulica Nowotrocka to ważna ulica, która podczas budowy metra mogłaby – i powinna – przejąć ruch samochodowy z zamkniętej ul. Trockiej. Ale jej budowa przez lata była opóźniana, a po zlokalizowaniu na niej bazarku mamy pewność, że nie zostanie rozpoczęta przez co najmniej kolejne 5 lat (a zapewne dużo dłużej). Komunikacyjny kataklizm podczas budowy metra na Targówku jest więc pewny!

Ale za to nasi włodarze pomyśleli o estetycznej stronie blokady Nowotrockiej. Miasto st. Warszawa oraz Politechnika Warszawska przeprowadziły konkurs na projekt „Aranżacja miejskiej przestrzeni publicznej – Targowiska Warszawy”, przeznaczony dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Wczoraj ogłoszono jego wyniki: I miejsce zajął Marcin Zofiński za projekt – tak! – targowiska tymczasowego „Trocka”.

Projekt bazaru "Trocka" przy ulicy Radzymińskiej autorstwa Marcina Zofińskiego / mat. Urzędu m.st. Warszawy

Projekt bazaru „Trocka” przy ulicy Nowotrockiej Radzymińskiej autorstwa Marcina Zofińskiego / mat. Urzędu m.st. Warszawy

 

Trzeba przyznać, że zmiana jakościowa w zwycięskim projekcie jest wyraźna. Zamiast dzisiejszych rozlatujących się bud handlarzy są eleganckie parterowe pawilony. Zamiast obecnych dziurawych szmat osłaniających wąskie przejścia dla kupujących są szklane świetliki nad równymi alejkami. Zamiast klepiska dla samochodów jest nieduży, ale normalny parking z wjazdem „pod rurami”.

Szczerze mówiąc, naszym zdaniem ten tymczasowy projekt jest tak ładny, że jeśli zostałby zrealizowany, bazarek w miejscu Nowotrockiej stanąłby nie na 5 lat (konieczne do zbudowania metra), ale co najmniej na 25.

Ale rozstrzygnięcie konkursu wcale nie oznacza, że to miejsce będzie tak porządnie wyglądało!

Jak bowiem informują władze miasta, praca przygotowana w ramach konkursu będzie stanowiła dopiero element w dyskusji z mieszkańcami i kupcami, w zakresie zagospodarowania przyszłego targowiska. Więc jeszcze wiele w tym projekcie może się zmienić. Typujemy: na gorsze.

 

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx