Znamy trasy autobusów po otwarciu metra. Protesty nic nie dały, zrobili co chcieli

48
Share

512 tylko na Stadion Narodowy, w zamian jakaś dziwna linia 412. ZTM podał zmiany w trasach autobusów po otwarciu metra. Oto szczegóły. 

 

Propozycje zmian ogłoszono już latem wywołując falę protestów i petycji. Zarząd Transportu Miejskiego obiecywał, że przeanalizuje wszystkie wnioski i petycje mieszkańców. Czasu miał sporo, bo jak wiadomo, druga linia metra nie pojechała ani na Euro, ani na wybory, ani na święta.

Chyba jednak w końcu się doczekamy. Nieoficjalne plotki mówią, że metro zacznie jeździć za kilkanaście dni. Wtedy też zmienią się trasy autobusów. W naszej dzielnicy to prawdziwa rewolucja, bo trzeba zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia. Kto nie lubił skrzyżowania przy pl. Wileńskim i tylko mijał je autobusem, teraz musi je polubić. Według nowego rozkładu raczej będziemy skazani na dodatkową przesiadkę w tym miejscu.

SZCZEGÓŁY NOWYCH TRAS:

Linia 160 i E-3

160 będzie kursowało rzadziej, ale przynajmniej do centrum i na dotychczasowej trasie. Autobusy odjadą z pętli przy Trockiej co 10 minut w godzinach szczytu, co 15 minut poza godzinami szczytu i co 20 minut w święto.

E-3 to całkiem nowa linia, pierwsza od lat ekspresowa w naszej dzielnicy (skasowane w 2009 r. bródnowskie E-3 jeździło zupełnie inną trasą). Nowe E-3 ma być uzupełnieniem zapchanego 160, ale tylko na pierwszym odcinku. Pojedzie z Trockiej trasą 160 do metra przy Wileńskim.  Pojedzie pewnie szybko, bo ostatni przystanek to Piotra Skargi, następny dopiero przy Wileńskim.

Linia E-3 rano będzie dowoziła pasażerów do Wileniaka, a po południu będzie jeździła w odwrotną stronę – z Wileńskiego na Targówek. Częstotliwość w godzinach szczytu co 10 minut.

 

Linia 512 i 412

O 512 była największa walka mieszkańców Zacisza, którym zależało, żeby zachować bezpośrednie połączenie z centrum. Zebrano w sumie 1714 podpisów, ale na ZTM nie zrobiło to wrażenia. 512 dojedzie tylko do nowej pętli pod Stadionem Narodowym, czyli od Wileńskiego do stadionu będzie woził powietrze. Linia wbrew zapowiedziom nie będzie też zawracała na nowej pętli przy Gilarskiej, tylko tak, jak dotychczas będzie robiła koło przez Kondratowicza i św. Wincentego.

Mieszkańcy Zacisza na osłodę dostaną całkiem nową linię 412, ale ona też nie zawiezie ich do Śródmieścia. Będzie wspomagała w godzinach szczytu 512 na niemal tej samej trasie. Z tą różnicą, że 412 zawróci na pętli przy Gilarskiej, … o ile ta powstanie. Na razie nie tylko nie zbudowano tam „łezki”, ale nawet nie postawiono ławki, wiaty czy kosza na śmieci.  Brak miejsca do zawracania ozacza zapewne, że linię będą obsługiwały tylko krótkie autobusy. Linia będzie kursowała w jednym kierunku – z Zacisza do Dworca Wileńskiego i tylko w godzinach porannego szczytu.

Częstotliwość: 512 – 10-15 minut w godzinach szczytu, 15 minut poza szczytem i 20 minut w dni świąteczne. 412 – co 15 minut.

Linie 527 i E-7

Dopieszczeni mogą się czuć mieszkańcy Zielonej Białołęki. Nie tylko ich autobus zostaje na trasie do Centrum, ale nadal niemal nie będzie zatrzymywał się na Zaciszu i Targówku Mieszkaniowym. Dostaną też całkiem nową, eksterytorialną linię przez naszą dzielnicę.

527 zostanie skierowane do pętli Esperanto (pętla na pl. Bankowym zostanie zlikwidowana). Nowa trasa będzie następująca (uwzględnia zamknięcie ul. Głębockiej): Zaułek powrót: Lewandów – Głębocka – Leona Berensona) – Leona Berensona – Skarbka z Gór – Magiczna – Głębocka – św. Wincentego – Kondratowicza – Młodzieńcza – Radzymińska – al. Solidarności – Okopowa – Anielewicza (powrót: Anielewicza – al. Jana Pawła II) – Esperanto.

Częstotliwość: 8-10 minut w godzinach szczytu, 15 minut poza godzinami szczytu i 20 minut w święto.

Nowa linia E-7 w godzinach szczytu przejmie od 527 najbardziej obciążoną relację z Białołęki do Wileńskiego. Jej trasa będzie następująca (uwzględnia zamknięcie ul. Głębockiej): Zaułek (powrót: Lewandów – Głębocka – Leona Berensona) – Leona Berensona – Skarbka z Gór – Magiczna – Głębocka – św. Wincentego – Kondratowicza – Młodzieńcza – Radzymińska – al. Solidarności – Dworzec Wileński. Będzie to linia jednokierunkowa. Rano będzie jeździła tylko w kierunku stacji metra a po południu w kierunku Białołęki. Linia będzie się zatrzymywała wyłącznie na przystankach: Kąty Grodziskie, Skarbka z Gór, Os. Derby VI, Os. Derby III, Os. Derby i Jesiennych Liści. A więc na Bródnie, Targówku i Zaciszu możemy jedynie czule je pomachać.

Częstotliwość: 8-10 minut w godzinach szczytu.

Linie 718, 738 i 805

Linie wrócą na swoją trasę sprzed rozpoczęcia budowy metra, czyli będą kursowały na Dworzec Wschodni. 718 z częstotliwością – 15 minut w szczycie, 20 minut poza szczytem, 40 minut w święto. 738  – 30 minut w szczycie, 40 minut poza szczytem i w święto. 805 co 15 minut w godzinach szczytu. 

Linia 338

Linia dla Osiedla Wilno i Targówka Fabrycznego. Pojedzie trasą Utrata – Osiedle Wilno – Ząbkowska – Targowa – 11 Listopada (powrót: Inżynierska – Wileńska) – Dąbrowszczaków – Pl. Hallera. Rozkład ma być skoordynowany ze 170. Częstotliwość – 15 minut w godzinach szczytu, 20 minut poza szczytem.

 

 

Bez zmian powinny zostać trasy linii 517, 162, 190 i 120. Zapewne zmieni się częstotliwość ich kursowania.

Jak wam się podoba ta rewolucja?

 

48
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx