Co powstanie w miejscu Zakładów Tłuszczowych? | | targowek.info

Co powstanie w miejscu Zakładów Tłuszczowych?

Równa siatka ulic, głównie 6-piętrowe domy, biura, sklepy, a po środku park z jeziorkiem – tak architekci wyobrażają sobie tereny po dawnych Zakładach Tłuszczowych na Targówku.

O wielkim konkursie zorganizowanym wspólnie przez miasto i ZT „Kruszwica” pisaliśmy na targowek.info już w grudniu. W skrócie: chodziło o opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenów poprzemysłowych w rejonie dawnych Zakładów Tłuszczowych – tam, gdzie do 2011 roku stały wielkie srebrzyste silosy, zaś dziś sterczy wysoki pofabryczny komin.

 

Pozostałość po dawnych "zetpetach". Potencjalni kupcy działki wciąż nie wiedzą, co mogliby tu zbudować / fot. targowek.info
Tyle zostało po dawnych „zetpetach” / fot. archiwum targowek.info

 

Konkretnie chodzi o obszar ograniczony ul. Radzymińską, gen. Rozwadowskiego oraz torami kolejowymi. Z nieznanego nam powodu (bo przecież nie z braku wiedzy…) władze Warszawy, a za nimi różne media, podają, że jest to Targówek Fabryczny. Nie, Targówek Fabryczny zaczyna się dopiero po drugiej stronie torów kolejowych – ale nie czepiajmy się szczegółów.

Wczoraj ogłoszono wyniki tego konkursu. Był on otwarty dla wszystkich, także amatorów, lecz wygrali doświadczeni profesjonaliści: pracownia architektoniczna Dawos oraz pracownia Brzozowski-Grabowiecki.

Zwycięzcy widzą na terenie dawnych Zakładów Tłuszczowych gęstą miejską zabudowę. Parę szczegółów podaje gazeta.pl: architekci zakreślili nową siatkę ulic, wzdłuż których proponują budowę domów wysokich na 3 do 6 pięter (choć przy Radzymińskiej widzą nawet 11-piętrowe punktowce), w których byłyby mieszkania (w przyszłości nawet dla 15 tys. ludzi!), biura i sklepy. Jest też miejsce dla żłobka i/lub przedszkola, a nawet przystanku kolejowego na torach prowadzących do Placu Wileńskiego i dopiero co otwartej II linii metra. Zaś wokół wysokiego komina – jedynej pozostałości po ZT, która przetrwała wyburzanie – architekci postulują duży, pełen zieleni „Park Centralny” z jeziorkiem po środku.

 

Zwycięski projekt. Czy tak za 10-15 lat będą wyglądały okolice ulicy Radzymińskiej? / mat/ prasowe
Zwycięski projekt. Czy tak za 10-15 lat będą wyglądały okolice ulicy Radzymińskiej? / mat.prasowe

 

Piękne, prawda? Szkoda, że ta wizja ma minimalne szanse realizacji.

Zwycięska praca, wraz z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi, stanie się tylko bazą merytoryczną do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej okolicy. Do sporządzenia tego planu jeszcze daleka droga, zaś do budowy ulic i domów wizji jeszcze dalsza.

A podczas tej drogi – która łącznie będzie trwała zapewne jakieś 10-15 lat – jeszcze z pewnością wiele się wydarzy.

 

Zobacz szczegółowe wizualizacje autorstwa zespołów Brzozowski Grabowiecki oraz Dawos

(mat. prasowe):

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

29 komentarzy na temat “Co powstanie w miejscu Zakładów Tłuszczowych?

 • 10 marca 2015 o godz. 09:55

  znowu k…wa nawał słoików będzie

 • 10 marca 2015 o godz. 10:05

  Radzyminska powinna byc schowana w tunel. Kto bedzie chciał mieszkac w tym miejscu? Chyba tylko słoiki. Zresztą firma Dawos pełna jest słoików, co widac, słychac i czuć. Prosze spojrzec na to zdjęcie. Uwaznie sie przyjrzyjcie. I sami zobaczycie co jest nie tak. I co zdradza słoikowe pochodzenie projektantow ;-)

 • 10 marca 2015 o godz. 10:17

  BŁAGAM!!!! Tylko nie kolejne zawszone getta!

 • 10 marca 2015 o godz. 10:36

  MIESZKANIEC – odwal się od wszy!

 • 10 marca 2015 o godz. 10:47

  Znowu zamknięte osiedle :-o

 • 10 marca 2015 o godz. 11:14

  Pos*** już was. Jakie zamknięte osiedle? Przecież ulice mają być w środku. Jakie getto? Proponują sklepy i biura. Grzybom z tego forum nic się nigdy nie spodoba. Pewnie wg was powinni odbudować tam fabrykę margaryny. To by odpowiadało waszym robolskim aspiracjom.

 • 10 marca 2015 o godz. 11:38

  Blok na bloku, odległość pomiędzy blokami rzędu kilku metrów. Deweloperzy coraz częściej wzorują się na brazylijskich fawelach

 • 10 marca 2015 o godz. 11:09

  Na pewno mieszkańcy w samych majtkach albo bez, nie pochodzą po swoich mieszkaniach, jeśli nie chca być zauważeni przez swoich sąsiadów…..

 • 10 marca 2015 o godz. 12:42

  ALE SUPER! W koncu zamieszkamy w stolicy….jak prawdziwi, rodowi, kulturalni polacy.

 • 10 marca 2015 o godz. 13:31

  Fajnie by było. W końcu jakaś cywilizacja w miejsce ego syfu.

 • 10 marca 2015 o godz. 12:41

  po 1 gdzie na wizualizacji jest Trocka/Radzyminska? gdzie kościół? próbuję sie zorientować gdzie co jest i wygląda na to że ta wizualizacja pokazuje jakieś inne miasto.
  2. Niech w reklamach Develorerów napiszą o SMOGu na Targówku ciekawe jak im sprzedaż pójdzie, z jednej strony spalarnia śmieci z drugiej Elektrociepłownia i osiedle domów 1-rodzinnych gdzie palą byle czym. SMOG nad Targówkiem zawiera toksyczne związki chemiczne- to dlatego tak gryzie w gardło przy oddychaniu

 • 10 marca 2015 o godz. 12:53

  AD 1: Ta długa prosta to Radzymińska, to chyba jasne
  AD 2: Smog na Targówku gryzący w gardło??

  Byłeś tam w ogóle kiedyś, że zadajesz takie pytania?

 • 10 marca 2015 o godz. 14:00

  Czy ktoś z komentujących czytał w ogóle artykuł??? Z jakiego sufitu bierzecie te dane o zamkniętym osiedlu???

 • 10 marca 2015 o godz. 13:11

  a co w tym pięknego? Domy mieszkalne z gęstą miejską zabudową? Zamiast muzeów, parków… czegoś co wyróżni tą sypialnię… to samo co po drugiej stronie ulicy.

 • 10 marca 2015 o godz. 14:32

  wygląda jak „Lemingowo Bis”. na szczęście powstanie nie wcześniej niż za 15 lat.

 • 10 marca 2015 o godz. 16:31

  Sam plac z wodą i kominem piękny, reszta- pudełkowate blocki jak na wilnie. A w każdym żabka, kredyty, stomatolog, weterynarz.

 • 10 marca 2015 o godz. 19:22

  O i komin zostawili. Cool

 • 10 marca 2015 o godz. 21:55

  kolejne getto! Czy nie można wybudować wysokiego 30 piętrowego biurowca? Przynajmniej będzie ładnie, a po co nam kolejne getta które świecą pustkami? Już lepiej jakieś domy jednorodzinne wybudować, za Chiny ludowe nie kupiłbym mieszkania w bloku. Tak teraz jest, że wieś ciągnie do bloków, a Warszawiaków pod Warszawę do domów jednorodzinnych.

 • 11 marca 2015 o godz. 09:10

  Bardzo ładny projekt.
  Oby wypalił :)

 • 11 marca 2015 o godz. 09:47

  Janie, janie, ja nie zapłacił bym centa za mieszkanie w takim kołchozie. Nawciskali pudełek jak PO-padnie. A między pudełka nawciskali drzewa, by zasłonic te pudełka. Ot PO-stkomunistyczna logika. Wygląda to jak pole kapusty z budkami dla słoików.
  No ale jak ktoś ma kompleksy takie, że firmę swoją nazywa Dawos zamiast Warszawa ;-)…….

 • 11 marca 2015 o godz. 10:15

  PRZED MONITOREM SIEDZI LEŃ (PAN TOMASZEK D)I PISZE GŁUPKOWATE WPISY CAŁY DZIEŃ
  DOBRZE?

 • 11 marca 2015 o godz. 10:33

  Czy to jest zwycięski projekt,czy też dostał on druga nagrodę?Tak czy owak to jest tylko wizualizacja samego projektu osiedla.Także nie czepiajmy się takich szczegółów jak to,czy na slajdzie jest kościół albo ul.Trocka.Skupmy się na samym projekcie,który jest bardzo interesujący.Strzałem w dziesiątkę jest pozostawienie starego komina,który stoi na środku pięknego miejskiego placu z wodą i zielenią.To może być na prawdę piękne i przyjazne mieszkańcom osiedle.A co najważniejsze,jego powstanie na zawszę odmieni te zapuszczone okolice.Ja już prawie nie pamiętam odoru zjełczałego tłuszczu,który to smród towarzyszył mi przez dziesiątki lat mojego życia.

 • 11 marca 2015 o godz. 14:13

  @ Anonim,

  widzę ze w Szwajcarii odwagi do podpisania sie brakuje.
  „Komin w wodzie”. ;-)

 • 12 marca 2015 o godz. 13:11

  Może dla nich dołożą autobusów ???

 • 12 marca 2015 o godz. 13:47

  @ MIESZKANKA,

  za 20 lat, gdy wybudują ten mordor, nie będzie autobusów w całym mieście. świat będzie poruszał się na deskorolkach.

 • 12 marca 2015 o godz. 18:39

  Heh, znów gderania i narzekania. A plan jest niezły. Budynki, fakt, stoją dosyć blisko, ale bliżej im gabarytowo do kamienic niż do bloków. Tworzą także zwarte kwartały. Ja wiem, że połowa Targówka to blokowiska i się do tego dziadostwa już przyzwyczailiście, ale musicie się drodzy blokersi pomału godzić z tym, że te PRLowskie blokowiska to wybryk historii. W normalnym mieście zabudowa jest niska i tworzy zwarte pierzeje, a nie przypadkowo porozrzucane 10- i 15-piętrowe blokasy rodem z Czelabińska, Omska czy stepów Kazachstanu. Zapraszam wszystkich malkontentów z blokowisk Targówka na podróż do Berlina Zachodniego, Paryża lub Madrytu aby choć raz w życiu zobaczyli jak wygląda normalne miasto. A jak za daleko lub za drogo, to chociaż na Górny Mokotów.

 • 12 marca 2015 o godz. 22:01

  do Rzepa: od kiedy jestes warszawiakiem? od roku? out!

 • 12 listopada 2016 o godz. 20:04

  Prawie tysiąc osób na bezrobocie. Brawo, złodzieje. Dobra była ta margaryna MR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.