Dwie nowe ulice na Osiedlu Wilno. I jedna mniej na Zaciszu

15
Share

Na jutrzejrzym posiedzeniu rada Warszawy zmieni mapę naszej dzielnicy.

W czwartek radni Warszawy będą głosowali – i zapewne przegłosują – nazwanie dwóch miejsc na Osiedlu Wilno. Ulica budowana na przedłużeniu ul. Zamkowej (po wschodniej stronie Wiernej) oficjalnie zostanie nazwana ulicą Montwiłłowską. Zaś plac przy przystanku PKP Zacisze-Wilno, na którym jest pętla autobusowa, otrzyma nazwę placu Trynopolskiego.

Obie nazwy nawiązują do rejonów niegdyś polskiego, a dziś litewskiego Wilna. Zaproponował je Dom Development, deweloper budujący warszawskie Osiedle Wilno, który od dawna nieoficjalnie się nimi posługuje. Decyzja rady Warszawy, która jest niemal pewna, po prostu to usankcjonuje.

Autobus 170 przy stacji Zacisze-Wilno /fot. archiwum targowek.info

Autobus 170 na przyszłym placu Trynopolskim /fot. archiwum targowek.info

 

W trzecim głosowaniu stołeczni radni podejmą decyzję odwrotną: czy usunąć z mapy Targówka ulicę Konarową. To mała uliczka na Zaciszu, równoległa do Łodygowej, w okolicach Wyspowej i Wolińskiej.

Swoją nazwę otrzymała w 1994 roku, potem dookoła niej pobudowano nowe bloki, które jednak otrzymały adresy od sąsiednich ulic. Formalnie więc przy Konarowej nie ma żadnego budynku, ani nikt nie jest zameldowany, a uliczka de facto stała się odnogą Wyspowej.

Niektórzy mieszkańcy wciąż używają nazwy Konarowej (np. zgłaszając gigantyczną kałużę na tej ulicy do naszej Mapy Zalanego Targówka), ale prawdopodobnie będzie to uzasadnione tylko do jutrzejszego głosowania rady Warszawy.

 

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx