Metro opóźnione o 4 miesiące. A Trasa Świętokrzyska o rok

19
Share

Jeszcze nie zaczęli budowy metra, a już mają spóźnienie o cztery miesiące. Z Trasą Świętokrzyską jest jeszcze gorzej.

 

Stacja przy Trockiej raczej powstanie. Nie wiadomo kiedy / materiały projektantów i fot. targowek.info

Stacja przy Trockiej raczej powstanie. Nie wiadomo kiedy / materiały projektantów i fot. targowek.info

Do końca marca mieliśmy poznać firmy chętne do budowy kolejnych stacji metra, w tym trzech w naszym kierunku: na Szwedzkiej, Ossowskiego i Trockiej. W przetargu poznalibyśmy też kluczową informację – za ile są skłonne wybudować nasz ponad trzy kilometrowy odcinek.

Wczoraj wieczorem Metro Warszawskie podało jednak, że przekłada termin składania ofert o kolejne cztery miesiące, czyli do 31 lipca. Powód? Pytania potencjalnych wykonawców do przetargu, których złożyli aż 1300. Teraz spółka Metro Warszawskie musi odpowiedzieć na pytania i liczyć, że wykonawcy nie wpadną na nowe…

Opóźnienie  przetargu oznacza oczywiście opóźnienie rozpoczęcia i zakończenia budowy. Ale przy kilku latach czekania na metro, te kilka miesięcy, to jeszcze nie wielkiego. O ile, oczywiście, to opóźnienie nie powiększy się jeszcze bardziej.

Gorzej, że odsuwa się – i to przynajmniej o rok – także budowa Trasy Świętokrzyskiej. Na poprzedniej sesji Rady Miasta zdecydowano o zabraniu 186 mln zł z budowy tej inwestycji między Zabraniecką a Wybrzeżem Szczecińskim. Oficjalnie ratusz mówi, że powodem jest konieczność przeprojektowania ulicy. Upominała się o to grupa lokalnych aktywistów, którzy protestowali przeciwko zmniejszeniu o kawałek lokalnego skweru. Oznacza to rezygnację z rezerwy pod najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego, czyli tramwaj, a dla nas wszystkich opóźnienie budowy.

Miejmy nadzieję, że tylko o rok. Choć kilka lat temu pod takim samym pretekstem wykreślono z planów na długie lata budowę Mostu Krasińskiego…

Trasa Świętokrzyska według obietnic prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz miała być gotowa na Euro 2012.

 

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx