Kobieta zginęła przez samochody na drodze pożarowej?

31
Share

– Jedną z przyczyn śmierci kobiety w pożarze na Bródnie, było zablokowanie drogi pożarowej – pisze radny PiS. Czy ktoś wreszcie zajmie się tym problemem? 

Samochody straży przeciskają się do pożaru na Wyszogrodzkiej / fot. od czytelnika

Samochody straży przeciskają się do pożaru na Wyszogrodzkiej / fot. od czytelnika

O tragicznym pożarze przy Wyszogrodzkiej 3 pisaliśmy już w weekend. Ogień wybuchł krótko przed godz. 23 na przedostatnim, 12. piętrze bloku. W krótkim czasie kłęby dymu ogarnęły cały budynek. Na miejsce przyjechały cztery wozy strażackie i dwie karetki pogotowia, które – jak donosili mieszkańcy  – z trudem przeciskały się pomiędzy  zaparkowanymi samochodami.

Później okazało się, że w pożarze zginęła kobieta. – Jedną z przyczyn jej śmierci było zablokowanie drogi pożarowej, przez co interwencja była opóźniona – pisze w interpelacji radny Andrzej Dąbrowski (PiS) i domaga się działań ze strony zarządu dzielnicy.

O parkowaniu na drogach pożarowych pod blokami  pisaliśmy już ponad rok temu przy okazji innej akcji straży pożarnej na Janinówce na Targówku.  Tam skutek nie był aż tak tragiczny, ale problem jest ten sam w wielu miejscach naszej dzielnicy.

Na zdjęciu widać samochody zaarkowane na chodniku na Janinówce / fot od czytelnika Macieja

Na zdjęciu widać samochody zaarkowane na chodniku na Janinówce / fot od czytelnika Macieja

Osiedla projektowane w czasach, gdy samochody były luksusem, nie przewidywały aż tylu miejsc parkingowych. W latach 80-tych ratowano się jeszcze wytyczaniem parkingów strzeżonych na każdym wolnym kawałku przestrzeni publicznej, ale dziś i to nie pomaga. Samochody zastawiają każdą wolną przestrzeń, niestety także tę, która ma służyć służbom ratunkowym.

Co można zrobić? Doraźnie na pewno kontrolować drogi pożarowe. Kodeks Wykroczeń mówi wprost (art. 82, §2), że za blokowanie dojazdu służb grozi kara aresztu, grzywny lub nagany.

Długofalowo ktoś (zapewne spółdzielnie mieszkaniowe) wreszcie powinien pomyśleć o budowie parkingów piętrowych, w miejscu niektórych strzeżonych.  Spółdzielnie które inwestują w nowe bloki, powinny pomyśleć też o swoich obecnych mieszkańcach. Parkingi uwolnią chodniki i mnóstwo przestrzeni między blokami. Pozwolą odetchnąć od samochodów, bo na to, że będzie ich ubywać, raczej nie ma co liczyć.

 

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx