Metro zostaje na Bródnie. Nie pojedzie na Białołękę | | targowek.info

Metro zostaje na Bródnie. Nie pojedzie na Białołękę

Rok trwał sen Białołęki o metrze. Władze Warszawy po cichu zrezygnowały z rozgałęziania linii na stacji Zacisze.

 

Wiosną zeszłego roku radni Białołęki zaczęli głośno domagać się metra i ratusz częściowo im ustąpił. Zapowiedziano, że nasza nitka kolejki będzie rozgałęziała się na stacji Zacisze. Jeden tunel pójdzie zgodnie z pierwotnym planem na Bródno, a drugi – w przyszłości – na Białołękę w okolice Grodziska. Jednak stacja Zacisze od razu miała być zaprojektowana tak, żeby było możliwe rozgałęzienie. To oznaczało, że na Zaciszu powstanie stacja tak duża, jak ta przy Stadionie Narodowym. Tam też jest drugi peron dla odgałęzienia na Gocław.

Teraz ratusz wycofał się z tego wymogu. Jak donosi fachowy serwis transport-publiczny.pl, wycofano właśnie wymóg projektowania odnogi metra z trwającego konkursu na koncepcje nowych stacji. W serwisie czytamy:

– Pierwszym powodem wydaje się, że stacja jest najmniej przygotowana i adekwatna dla takiego odgałęzienia. Jest w gęstej zabudowie – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu Miasta w rozmowie z transport-publiczny.pl. Przystanek zlokalizowany jest w sąsiedztwie domów jednorodzinnych w rejonie wąskiego pasa drogowego i realizacja przedstawionego w konkursie wymogu mogłaby oznaczać konieczność wyburzenia wielu nieruchomości prywatnych.

Właściciele domów na Zaciszu mogą więc odetchnąć. Druga zmiana w konkursie jest taka, że ratusz rezygnuje z wymogu, żeby stacje na Bródnie i Zaciszu nawiązywały do motylków znanych z centralnego odcinka metra i do rysunków Wojciecha Fangora. Pisaliśmy o tym pod koniec zeszłego roku, przygotowaliśmy dla was nawet specjalną wizualizację, ale teraz to nieaktualne. Z konkursu wykreślono także ten zapis, więc projektanci mają wolną rękę w projektowaniu stacji.

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info
Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

A więc podsumujmy, jak wyglądają deklarowane obecnie terminy budowy naszego kawałka metra:

rok 2019 – gotowe stacje Szwedzka, Targówek, Trocka

rok 2022 – gotowe stacje Zacisze, Kondratowicza, Bródno (przy Rembielińskiej)

Trzymamy kciuki, żeby te terminy zostały dotrzymane.

PRZECZYTAJ TEŻ:

29 komentarzy na temat “Metro zostaje na Bródnie. Nie pojedzie na Białołękę

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 08:38

  I bardzo dobra decyzja.

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 09:14

  słusznie, to nie kolej podmiejska. Chyba że dorzucą się budżety Białegostoku, Łomży i Lublina, dokąd płyną teraz podatki, uzupełniające Janosikowe.

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 09:25

  Życzę w takim razie mega paraliżu i wielkiego parkingu przesiadkowego przy wszystkich stacjach metra na Bródnie, szczególnie przy Urzędzie Dzielnicy i przy Rembielińskiej;)

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 09:48

  I niestety wielki P&R na Zaciszu. Z Ząbek, Marek, Wołomina najbliżej będzie do stacji Zacisze. Już teraz ktoś powinien o tym pomyśleć.

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 10:09

  Do FROM HERE. Jestem z urodzenia Warszawiakiem, mieszkam na Zielonej Białołęce. Tak się zastanawiam po co Wam to metro, skoro macie tramwaje, autobusy etc. Pomieszkajcie jakiś czas z jedną linią (112) to zobaczycie jak jest fajnie. Oczywiście, że wszyscy mieszkańcy od nas będą jeździć do Was do metra i zostawiać tam samochody hehe:))

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 10:30

  GŁUPSZEJ DECYZJI NIE MOŻNA BYŁO PODJĄĆ, ALE CO OCZEKIWAĆ OD DEBILA CO ZE WSI PRZYJECHAŁ DO „MIASTA” ?

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 10:53

  I dobrze, w ogóle Targówek jak i Białołęka powinny wybudować sieć tramwajową. Metro jeśli już by miało iść gdzieś dalej to niestety, ale nad ziemią. Podziemne koleje mają sens tylko w centrum miasta, na takim Zaciszu jest to jakaś pomyłka.
  Ponadto dlaczego nikt nie pomyślał, aby od Wileńskiego poprowadzić tramwaje wzdłuż radzymińskiej?
  Dlaczego nikt nie przedłużył linii tramwajowej z FSO na Białołękę?
  Jest tyle pomysłów, które są tańsze, szybsze w budowie i lepsze, po co ciągle płakać nad metrem?

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 11:11

  A najwięcej na tym wszystkim zyska Bemowo, które i tak ma świetną komunikację (patrz tramwaj)….

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 11:58

  Zgadzam się z Marcinem – ktoś oglądał te gęsto zabudowane tereny na Bemowie, na których powstaną stacje Lazurowa, Chrzanów albo Połczyńska? Przecież to są pola kukurydziane, gdzie od niedawna między uprawą powstają pierwsze bloki i to prawie przy granicy miasta. I nikt nie krzyczy, że tam z metra będą korzystać słoiki z Leszna, Zaborowa albo Żyrardowa. To po prostu znaczy, że dzielnicowe władze Białołęki są mega słabe w mieście, dyrektor ZTMu dostanie stację metra niedaleko domu na terenie na największego osiedla w Warszawie, czyli Zacisza, a Bródno stanie się wielkim parkingiem, na którym już teraz nie ma gdzie parkować. Chyba, że planują P&R w części Parku Bródnowskiego.

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 13:17

  autor listu pewnie zobaczyl puste miejsce siedziace i zachecony wsiadl..ale niestety E7 tylko dla wybranych

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 13:57

  Bali sie dac na Bialoleke bo podobno oni domagali sie ze metro ma zatrzymywac sie dopiero w centrum

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 13:58

  Biloleka domagala sie przystankow os derbu- nastepna stacja swietpkrzyska

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 13:59

  Bardzo się z tego tytułu cieszę, skoro lemingi wolą płacić podatki w swoich małych ojczyznach to niech tam im metro pod dom robią :) Codziennie przejeżdzam przy osiedlach zlokalizowanych za CH Targówek – tylko co 10 samochód ma tam nr rej z początkiem WJ, reszta to albo firmówki na WE, WX, WI, albo wekowozy z połową alfabetu w numerze rejestracyjnym.
  Niestety prawda jest taka, że wytykacie rodowitym mieszkańcom Warszawy, zarozumialstwo, chamstwo itd. A czy nie uważacie, że chamstwem jest wyciągać łapę po coś do czego złotówki się nie dołożyło? Zacznijcie płacić podatki tam gdzie mieszkacie a będę 1szym który pobiegnie pod UM i będzie postulował o metro na Białołęke.

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 18:05

  Brodno ma juz tramwaj, opierając sie na opiniach tutaj wygłaszanych to jest świetny środek transportu. Dlatego metro powinno iść na Białołękę, przy S8 dla słoików z Marek P&R mógł by powstać ;-)

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 18:09

  Dlaczego nikt nie wybudował linii tramwajowej z FSO na zieloną Białołękę ? Bo wtedy szybciej rowerem albo hulajnoga by sie dojechało do centrum. Na drugi koniec miasta tylko metro, pociąg trawajową to mozna dwa przystanki podjechać jak nie chce się komuś iść.

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 18:43

  Droga Redacjo, nie ma dyskusji Brodno czy Bialoleka!! Wykluczono odnoge na Bialoleke. Piszac taki tytul wywolujecie dziwmo dyskusje.tytul powinien byc ,,nie bedzie odnogi na ZB,,

 • 21 kwietnia 2015 o godz. 20:53

  ale zdajecie sobie sprawe ze dalsze stacje m2 nie oznaczaja szybszego dojazdu? otwarcie kazdej stacji bedzie pociagac za soba protesty- dlaczego zabieraja nam autobusy? od kondratowicza do M1 metro na pewno nie bedzie szybsze niz 500 na obecnej trasie bez korkow.

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 09:14

  Matro będzie szybsze niż 500. Nie ma co do tego wątpliwości. Metro nie stoi w korku. 500 dowozi tylko do Gdańskiego. Tam się trzeba przesiąść. To wszystko trwa, a czas leci.

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 09:36

  Gdyby zamiast starszych,widocznych na kilometr kontrolerów,ZTM wysyłał młodych,sprytnych,nie rzucających się w oczy,to każda ale to każda jedna kontrola zakończyła by się ujawnieniem co najmniej kilku osób jadących bez dowodu opłaty za przejazd.Ile to jest pieniędzy do kasy,proszę policzyć.
  A codzienność wygląda tak.Panowie w zaawansowanym już wieku czają się na autobus numer 356 wiozący dzieci do szkoły.W między czasie spec-grupa krąży po Trasie Toruńskiej w tę i z powrotem w nadziei,że jakiś kompletny ignorant bez biletu i z zakupami w ręku wsiądzie w linie 112.Wstyd.Tak wygląda kontrola w stolicy europejskiego kraju,w dużej,mieszkaniowej dzielnicy,gdzie połowa PASAŻERÓW JEŹDZI ZA DARMO!!!bo IM SIĘ NALEŻY!!!

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 10:34

  Jest to fatalna wiadomość dla wszystkich.Także dla tych z Targówka.Gratuluję władzom Warszawy,które przygotowały w ten sposób komunikacyjny paraliż tej części miasta na następne lata.

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 10:51

  do
  Cała prawda o:
  ale w necie nawet piszą,zachęcają żeby jeździć bez biletu bo to się opłaca,bo kontroli na Targówku nie ma :)

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 12:22

  Co do kontroli, to najgorsi są bezkarnie jeżdżący na gapę bezdomni, śmierdzący menele, których kontrolerzy omijają oczywiście szerokim łukiem. Ale to temat na inny artykuł.

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 20:32

  Marcin, a chciałbyś takiego dotykać? To już ZTM powinien wyposażyć pracowników w rękawiczki jednorazowe.

 • 22 kwietnia 2015 o godz. 21:45

  bylaby nowotrocka i szybki dojazd do np. stacji wilno i nie byloby problemu

 • 26 kwietnia 2015 o godz. 16:12

  HE HE HE
  TABUNY WSIÓRÓW ZE SŁOMA W BUTACH WORAMI I MANATKAMI, ROZJEZDZONE TRAWNIKI, KORKI, ZAMIAST SKLEPÓW PARKINGI WIELOPOZIOME W SYSTEMIE PARKUJ I JEDŹ, TABUNY DODATKOWYCH AUTOBUSÓW I PKS-ÓW, MEGA PETLA AUTOBUSOWA NA SKRAJU PARKU BRÓDNOWSKIEGO. – TAK WYGLĄDAJA STACJE KOŃCOWE I LINII METRA.
  A W IMIE CZEGO PARU LOKALNYCH RADNYCH I NABZDYCZONYCH NUWORYSZY ZE ZGIERZA ZWĄCYCH SIĘ DUMNIE FRANKOWYMI WARSZAWIAKAMI CHCE NAM ZAFUNDOWAC W CENTRUM BRÓDNA TAKI KRAJOBRAZ??????

  – A W IMIE WŁASNEGO LENISTWA, TEMPOTY, PO-RÓBSTWA, TEGO, ZE NIE CHE SIĘ RUSZYC CZTERECH LITER (2 PRZYSTANKI AUTOBUSEM) DO STACJI METRA RATUSZ TARGÓWEK.

 • 27 kwietnia 2015 o godz. 09:36

  BIAŁOŁĘKO OBUDŹ SIĘ!
  TAK!!! DLA ODGAŁĘZIENIA METRA NA BIAŁOŁĘKĘ!
  PROTESTUJCIE!!!

 • 22 czerwca 2015 o godz. 21:07

  Haha będzie brodno płakać jak się tam zakorkuje. I bardzo dobrze. Ja sobie z kondratowicza wsiądę w auto które zaparkuje na Bródnie i w minut 5 będę w domu. A jak ci z Bródna wrócą do domku z pracy to ze 2 godziny miejsca dla swojego pojazdu poszukają. Czkawka wam się odbije to metro. Jestem z Bialoleki i płace podatki w Warszawie

 • 24 czerwca 2015 o godz. 15:56

  Przecież białołęka to nie Warszawa tylko Słoikowo…..wsiadajcie na traktoryyy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.