Pętla na Zaciszu jest za droga. A co z autobusami do centrum?

59
Share

ZTM powoli odpowiada na pytania dotyczące autobusów. Potwierdza się to, co już wiemy. Wożenie powietrza jest tańsze, niż wożenie pasażerów. 

 

512 na tymczasowym krańcu „Zacisze” /fot. targowek.info

512 na tymczasowym krańcu „Zacisze” /fot. targowek.info

Drogowcy trochę ostatnio ratują swoją reputację w naszej dzielnicy remontując Handlową czy zapowiadając remont św. Wincentego. Ale spece od komunikacji idą w zaparte.

ZTM odpowiedział na pytania naszych radnych. Maciej Jankiewicz (PiS) pytał m.in. o dawno zapowiadaną pętle 512 przy Gilarskiej. ZTM zapewnia, że nadal ją planuje, ale wychodzi za drogo. Według analizy nawrotka ma kosztować 700 tys zł, a taka inwestycja zwróci się dopiero w 15 lat. Dlatego ZTM zastanawia się, jak zrobić to taniej.

Ten sam radny zapytał o liczbę pasażerów w 512 po zmianie trasy autobusu. Okazuje się to, co już dobrze wiemy. ZTM zestawił pomiar sprzed i po otwarciu drugiej linii metra. I tak 19 listopada autobusami tej linii na odcinku od cerkwi do Parku Praskiego (a więc zapewne dalej do centrum) jeździło w godz 7:00 – 7:59 – 970 osób.

Dla porównania po otwarciu metra na przystanek Dworzec Wileński w tych samych godzinach dojeżdża 535 osób, ale dalej w kierunku Stadionu Narodowego jadą tylko 32 osoby. Na godzinę, czyli autobusy jadą niemal puste.

Zatem zmuszeni do przesiadek wysiadamy z 512, choć wolelibyśmy jechać spokojnie na pl. Bankowy do pierwszej linii metra. Tak jest szybciej i wygodniej. W efekcie autobusy jadące tylko do Wileńskiego są raczej puste, a te do centrum zapchane po dach.

Ten sam problem porusza radna Katarzyna Górska-Manczenko (PO): „W godzinach porannych tylko 190 oraz 527 ma bezpośrednie połączenie z I linią metra. Na tym przystanku wsiada duża ilość osób. Na dalszych przystankach, w tym na Piotra Skargi, wejście do autobusu graniczy już z cudem” – pisze  radna w interpelacji i prosi o ponowne przeanalizowanie połączeń i skierowanie choćby 412 na pl. Bankowy.

Na ten wniosek nie ma jeszcze odpowiedzi. ZTM zapewne liczy, co mu się bardziej opłaca…

59
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx