Aż się chce powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Ratusz ogłosił duży program rewitalizacji dla najbardziej zaniedbanego regionu Warszawy. Dotyczy Pragi, ale też Targówka: Mieszkaniowego i Fabrycznego.
To nie jest żart na prima aprilis! Władze Warszawy zapowiedziały właśnie, że zamierzają w naszej części miasta do 2022 roku wydać prawie miliard złotych. Razem z inwestycjami miejskich spółek i z pieniędzmi z funduszu dopłat na rewitalizację uzbiera się 1,4 mld zł. Jej program ma ponad 200 stron, dlatego przygotowaliśmy dla was informacje w pigułce.
Pieniądze mają być wydane w trzech dzielnicach: na obu Pragach i Targówku. Ale nie na całym. Do rewitalizacji wybrano podobszary. U nas to fragment Targówka Mieszkaniowego i Fabrycznego.
Poniżej wymieniamy tylko te rzeczy, które dotyczą Targówka.
Porządkowanie przestrzeni
Rewitalizacja zakłada m.in. poprawienie jakości przestrzeni publicznej. Jak? Ma to dotyczyć: porządkowania terenów zieleni, poprawy oświetlenia ulicznego, poprawy bezpieczeństwa mieszkańców poprzez montaż kamer monitoringu, poprawy zagospodarowania otoczenia budynków, przygotowania przyjaznych i bezpiecznych miejsc zabaw dla dzieci oraz atrakcyjnych miejsc integracji, a także porządkowania miejsc parkingowych.
Te działania prowadzone będą głównie na tych obszarach:
- Kwartał SIARCZANA – Siarczana – Naczelnikowska –Ziemowita – Dziewanny
- Kwartał ŚWIĘCIAŃSKA – Radzymińska – Barkocińska – Święciańska – Handlowa
- Kwartał RAJGRODZKA – Radzymińska – Bieżuńska – Rajgrodzka – Radzymińska
Transport
Tu nie ma niespodzianek. Program zakłada budowę metra oraz „dokończenie” Obwodnicy Śródmiejskiej i Trasy Świętokrzyskiej. „Dokończenie” wzięliśmy w cudzysłów, bo jeszcze nie zaczęli ich budowy.
Centrum lokalne Trocka
Dokładnie nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądało. W opisie czytamy: „Budowa nowej stacji II linii metra u zbiegu ul. Trockiej i Pratulińskiej daje możliwość redefinicji funkcji i roli tego miejsca dla Targówka Mieszkaniowego. Projekt zakłada pozostawienie w tym miejscu funkcji handlowych z jednoczesnym uporządkowaniem przestrzeni nad stacją metra”
Wcześniej podawano, że możliwa jest budowa parkingu piętrowego w miejscu strzeżonego przy Zamiejskiej lub Askenazego. W jego parterze miałyby powstać pawilony dla kupców z bazarku, który na czas budowy metra przenosi się na Radzymińską.
Centrum aktywności lokalnej na Siarczanej 6
W dawnej willi fabrykanta Kijewskiego na Targówku Fabrycznym ma powstać centrum, którym czas będą mogli spędzać mieszkańcy m.in. w podeszłym wieku i dzieci. Podobne centrum działa przy ul. Paca na Grochowie i zbiera dobre opinie.
Podniesienie standardu budynków i lokali
Czyli m.in. budowa centralnego ogrzewania w starych kamienicach zamiast pieców opalanych węglem. Dokładnej listy budynków nie podano, ale według rysunku znajdują się na niej także domy poza obszarem rewitalizacji – w okolicach ul. św. Wincentego. Tu możecie sprawdzić, czy na mapce jest wasza kamienica:
Remonty i podniesienie standardów lokali
W zakres prac remontowo-modernizacyjnych wchodzić będą m.in.: remont dachów, stropów, elewacji wraz ociepleniem ścian, wzmocnienie fundamentów i wykonanie izolacji przeciwwodnej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, remont balkonów, klatek schodowych, wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnych i gazowych oraz doposażenie lokali mieszkalnych w węzły sanitarne.
W naszej dzielnicy wyremontowanych będzie 47 budynków (684 lokale).
Targówek Fabryczny – 19 budynków – 200 lokali
- Ziemowita I (od ul. Naczelnikowskiej do ul. Trojanowskiej) – 149 lokali
- Ziemowita II (od ul. Wszeborskiej do ul. Klementowickiej) – 28 lokali
- Siarczana – 23 lokale
Targówek Mieszkaniowy – 28 budynków – 484 lokale
- Radzymińska – Święciańska – 284 lokale
- Radzymińska – Rajgrodzka – 163 lokale
- Tykocińska – 37 lokali
Nowe budynki komunalne i TBS-y
Przybędzie mieszkań dla najuboższych i dla tych, którzy nie dostaną komercyjnego kredytu, ale też nie zarabiają na tyle mało, żeby dostać mieszkanie komunalne. Dla nich powstaną budynki w ramach TBS.
Na Targówku planowane są w tych lokalizacjach:
- Radzymińska róg Handlowej
- Złotopolska / Chyrowska
- Korzona 93-101
- Birżańska
- Dziewanny 1-7
- Odrowąża róg Budwolanej (o tym budynku już pisaliśmy)
Sport
W ramach rewitalizacji planowana jest:
- modernizacja pływalni przy ul. Namysłowskiej (to już Praga, ale tuż koło nas)
- budowę nowej hali sportowej przy ul. Remiszewskiej
- przebudowę boiska przy ul. Trockiej 4
A co z komunikacją ?????????????????????????
bedzie sie czym dzielić
” “Dokończenie” wzięliśmy w cudzysłów, bo jeszcze nie zaczęli ich budowy.”
Jak to nie? Obwodnica śródmiejska w zasadzie istnieje w większej części i brakuje dwóch, trzech odcinków, m.in. na Targówku.
Trasa Świętokrzyska tez jest realizowana od lat (etapami). Most Świętokrzyski czy niedawno oddany fragment od mostu do stacji metro stadion to co?
Szkoda, że większość kasy z poprzedniego programu dla Targówka trafiło do SM. Bródno, reszta dzielnicy dostała resztki
tak do wyborów obietnice, a później zmiana planów – jak zawsze jak to powiedział klasyk – h.. d..a i kamieni kupa
Taaa…,
podobno wszystkie pieniądze pójdą jednak w kamienicę państwa Waltz i Komorowskich
Czy to są te pieniądze, za zasypanie dzielnicy rakotwórczymi popiołami ze spalrni ZUSOK Gwarków, Spalarnii Kawęczyn i innych zakładów zbierających złom, śmieci i odpady szkodliwe na Targówku Przemysłowym… Sama rozbudowa Gwarków to siedem razy więcej dioksyn w powietrzu… Cudownie !!!
Czy już wyjaśnił ktoś sprawę spalania zużytych sorbentów (z dioksynami) w spalarni śmieci na Gwarków na Targówku?
Rejon Święciańska miał już swoje projekty partycypacyjne (w ramach RE-Blok). NIC z tego nie zostało oprócz pijakow na paletach. NIE WARTO TAM ŁADOWAĆ KOLEJNEJ KASY! Siedlisko narkomanów i samotnych matek zapychających miejsca w przedszkolach.
A co z Nowotrocką?
Nie będzie Nowotrockiej! Będzie Chór! :)))
WISZĄCE PRANIE NA SZNURKACH NA PODWÓRKACH… BIELIZNA, UBRANIA, WSZYSTKO…- RO ZDECYDOWANIE OBNIŻA STANDARD A NAWET PRETIŻ DZIELNICY. TAK NIEWIELE TRZEBA- ZMIANA MENTALNOŚCI NIEKTÓRYCH MIESZKAŃCÓW :).. TAM GDZIE BRAK BALKONÓW, PIWNIC- MOŻNA ZAGOSPODAROWAĆ NA SUSZARNIE HYDROFORNIE – ADMINISTRACJE POWINNY SIĘ TYM ZAJĄĆ.CHCIAŁAM SPRZEDAĆ MIESZKANIE- KLIENCI WYSZLI NA BALKON A TAM NA PODWÓRKU MIĘDZY DRZEWAMI, TRZEPAKAMI SZNÓRÓW Z GACIAMI, RĘCZNIKAMI I SZMATAMI CO NIE MIARA.. SPOJRZELI SIĘ NA SIEBIE I JUŻ NIE WRÓCILI. TAKIE ” DROBNOSTKI” TEŻ BUDUJĄ STANDARD I CHARAKTER DZIELNICY ORAZ JEJ MIESZKAŃCÓW..
POWINNO SIĘ WPROWADZIĆ ZAKAZ ROZWIESZANIA PRANIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH !!!
hehe SZNURÓW :P Inteligenci Drodzy :)
„Rewitalizacja”- warto przejrzeć dokładnie program- zakłada wyburzenie wielu starych budynków. Pewnie i wycinkę starych topoli, starych drzew. Wszystkie te programy kończą się rozwalaniem kasy przez osoby obsługujące te programy i na jakieś bohomazy dziwnych fundacji.
Buntownik napisał(a): 1 kwi 2015 09:35 Szkoda, że większość kasy z poprzedniego programu dla Targówka trafiło do SM. Bródno, reszta dzielnicy dostała resztki. I DLATEGO MIESZKAŃCY BRÓDNA WYGŁOSOWALI BURMISTRZA Z BRÓDNA ABY DALEJ BRÓDNO KWITŁO I POCHŁANIAŁO CAŁOŚĆ KASY NA REWITALIZACJĘ. .TARGÓWEK TO NIE BRÓDNO TYLKO ZACOFANA ZANIEDBANA POŁAĆ NA KTÓREJ WSZYSCY MIESZKAŃCY OCZEKUJĄ ABY IM WYBUDOWAĆ AUTOSTRADĘ ŚRÓDMIWEJSKA , NOWE ZAKŁADY RECYKLINGU ROZBUDOWAĆ SPALARNIĘ NA GWARKÓW TAK ABY MOŻNA BYŁO SPALAĆ SZKODLIWE ODPADY NIE TYLKO Z POLSKI ALE I Z EUROPY.TAKA CZEKA NAS PRZYSZŁOŚĆ W TARGÓWKU KTÓRY TAK WŁAŚNIE MA BYĆ REWITALIZOWANY.MIASTO ULEGA CIĄGŁEJ DEGRADACJI A TARGÓWEK W TYM… Czytaj więcej »
Na Brodnie brakuje ławek, zieleni, przestrzeni do wypoczynku. Wciska sie nowe bloki na naszych podwórkach. Kasa z czynszów zamuliła mózgi. Starczy tych domów/blokw. Zamurowuje się nasze podwórka i trawniki – na parkingi. Jest coraz więcej starszych ludzi (25%) i to będzie postępować jak w całej Europie. Śmierdzi benzyna i spaliny – ze starych samochodowych gratów. Śmierdzą spaliny z Trasy Torunskiej, a tu wstawia sie coraz wiecej parkingów między blokami i przybywa samochodowych gratów na naszych dawnych trawnikach i alejkach spacerowych. Władza ma to gdzieś! PRECZ z taka władzą! My chcemy powietrza! DOSC samochodów, dosc zabierania nam trawników na przybudówki i… Czytaj więcej »
W planach wstawiali sobie remonty 2 kościołów. Zgroza. W starej dzielnicy jest tyle potrzeb rewitalizacji budynków mieszkaniowych i dróg i podwórek i zieleni i pozostałej infrastruktury, , ze sama taka mysl jest szkodliwa. Kosciół ma tak wielkie pieniądze ze możne remontować się sam, Watykan pomoze. A koscioły wstawiali sobie do tzw zabytków aby dostać kasę na zabytki. Koscioły z XX w nie są zabytkami ale sposob na kasę jest sprytny. Moze Bródno wstawić na listę zabytków i wtedy znajdzie sie kasa na remonty
Kiedy będzie podłączone centralne ogrzewanie i ciepła woda na święcańskiej