Ponad miliard dla Pragi i Targówka. Na co wydadzą tyle pieniędzy?

19
Share

Aż się chce powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Ratusz ogłosił duży program rewitalizacji dla najbardziej zaniedbanego regionu Warszawy. Dotyczy Pragi, ale też Targówka: Mieszkaniowego i Fabrycznego. 

 

To nie jest żart na prima aprilis! Władze Warszawy zapowiedziały właśnie, że zamierzają w naszej części miasta do 2022 roku wydać prawie miliard złotych. Razem z inwestycjami miejskich spółek i z pieniędzmi z funduszu dopłat na rewitalizację uzbiera się 1,4 mld zł. Jej program ma ponad 200 stron, dlatego przygotowaliśmy dla was informacje w pigułce.

Pieniądze mają być wydane w trzech dzielnicach: na obu Pragach i Targówku. Ale nie na całym. Do rewitalizacji wybrano podobszary. U nas to fragment Targówka Mieszkaniowego i Fabrycznego.

rewitalizacja

Mapa rewitalizacji / materiały urzędu miasta

 

Poniżej wymieniamy tylko te rzeczy, które dotyczą Targówka.

Porządkowanie przestrzeni

Rewitalizacja zakłada m.in. poprawienie jakości przestrzeni publicznej. Jak? Ma to dotyczyć: porządkowania terenów zieleni, poprawy oświetlenia ulicznego, poprawy bezpieczeństwa mieszkańców poprzez montaż kamer monitoringu, poprawy zagospodarowania otoczenia budynków, przygotowania przyjaznych i bezpiecznych miejsc zabaw dla dzieci oraz atrakcyjnych miejsc integracji, a także porządkowania miejsc parkingowych.

Te działania prowadzone będą głównie na tych obszarach:

 • Kwartał SIARCZANA – Siarczana – Naczelnikowska –Ziemowita – Dziewanny
 • Kwartał ŚWIĘCIAŃSKA – Radzymińska – Barkocińska – Święciańska – Handlowa
 • Kwartał RAJGRODZKA – Radzymińska – Bieżuńska – Rajgrodzka – Radzymińska

Transport

Tu nie ma niespodzianek. Program zakłada budowę metra oraz „dokończenie” Obwodnicy Śródmiejskiej i Trasy Świętokrzyskiej. „Dokończenie” wzięliśmy w cudzysłów, bo jeszcze nie zaczęli ich budowy.

Lokalne centrum ma powstać w miejscu bazaru przy Trockiej

Lokalne centrum ma powstać w miejscu bazaru przy Trockiej / fot. targowek.info

Centrum lokalne Trocka

Dokładnie nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądało. W opisie czytamy: „Budowa nowej stacji II linii metra u zbiegu ul. Trockiej i Pratulińskiej daje możliwość redefinicji funkcji i roli tego miejsca dla Targówka Mieszkaniowego. Projekt zakłada pozostawienie w tym miejscu funkcji handlowych z jednoczesnym uporządkowaniem przestrzeni nad stacją metra”

Wcześniej podawano, że możliwa jest budowa parkingu piętrowego w miejscu strzeżonego przy Zamiejskiej lub Askenazego. W jego parterze miałyby powstać pawilony dla kupców z bazarku, który na czas budowy metra przenosi się na Radzymińską.

Centrum aktywności lokalnej na Siarczanej 6

W dawnej willi fabrykanta Kijewskiego na Targówku Fabrycznym ma powstać centrum, którym czas będą mogli spędzać mieszkańcy m.in. w podeszłym wieku i dzieci. Podobne centrum działa przy ul. Paca na Grochowie i zbiera dobre opinie.

Podniesienie standardu budynków i lokali

Czyli m.in. budowa centralnego ogrzewania w starych kamienicach zamiast pieców opalanych węglem. Dokładnej listy budynków nie podano, ale według rysunku znajdują się na niej także domy poza obszarem rewitalizacji – w okolicach ul. św. Wincentego. Tu możecie sprawdzić, czy na mapce jest wasza kamienica:

co

 

Remonty i podniesienie standardów lokali

W zakres prac remontowo-modernizacyjnych wchodzić będą m.in.: remont dachów, stropów, elewacji wraz ociepleniem ścian, wzmocnienie fundamentów i wykonanie izolacji przeciwwodnej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, remont balkonów, klatek schodowych, wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnych i gazowych oraz doposażenie lokali mieszkalnych w węzły sanitarne.

W naszej dzielnicy wyremontowanych będzie 47 budynków (684 lokale).

Targówek Fabryczny – 19 budynków – 200 lokali

 • Ziemowita I (od ul. Naczelnikowskiej do ul. Trojanowskiej) – 149 lokali
 • Ziemowita II (od ul. Wszeborskiej do ul. Klementowickiej) – 28 lokali
 • Siarczana – 23 lokale

Targówek Mieszkaniowy – 28 budynków – 484 lokale

 • Radzymińska – Święciańska – 284 lokale
 • Radzymińska – Rajgrodzka – 163 lokale
 • Tykocińska – 37 lokali

Nowe budynki komunalne i TBS-y

Przybędzie mieszkań dla najuboższych i dla tych, którzy nie dostaną komercyjnego kredytu, ale też nie zarabiają na tyle mało, żeby dostać mieszkanie komunalne. Dla nich powstaną budynki w ramach TBS.

Na Targówku planowane są w tych lokalizacjach:

 • Radzymińska róg Handlowej
 • Złotopolska / Chyrowska
 • Korzona 93-101
 • Birżańska
 • Dziewanny 1-7
 • Odrowąża róg Budwolanej (o tym budynku już pisaliśmy)

Sport

W ramach rewitalizacji planowana jest:

 • modernizacja pływalni przy ul. Namysłowskiej (to już Praga, ale tuż koło nas)
 • budowę nowej hali sportowej przy ul. Remiszewskiej
 • przebudowę boiska przy ul. Trockiej 4

 

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx