Rewolucja na przystankach zaczyna się na Bródnie

33
Share

Od dziś na Odrowąża można podziwiać nowy model wiaty przystankowej dla Warszawy. Z tej okazji Bródno odwiedzi nawet prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Pewnie większość z was widziała już nowe wiaty choćby na Targowej albo w Śródmieściu. Delikatnie mówiąc, nie zebrały pochlebnych opinii. Ale tym razem mowa jest o innym przystanku. Przetarg wygrała firma AMS, która zobowiązała się postawić w Warszawie 1580 wiat trzech typów. Pierwszy z nich to wiaty konserwatorskie, które mają stać w zabytkowych miejscach. Druga to wiata konkursowa zarezerwowana dla Śródmieścia.

Najwięcej będzie tzw. wiat seryjnych, które zastąpią wysłużone przystanki w dalszych dzielnicach. Także u nas. Tak to wygląda na mapie:

Zasięg nowych wiat. Żóły obszar to wiaty konserwatorskie, zielony to konkursowe,l czerwony to wiaty seryjne / materiały promocyjne

Zasięg nowych wiat. Żóły obszar to wiaty konserwatorskie, zielony to konkursowe, a czerwony to wiaty seryjne / materiały promocyjne

Choć inne wiaty już stoją, montaż tych seryjnych zaczyna się dopiero teraz. Pierwsza z nich zostanie zaprezentowana dziś o godz. 10 na przystanku autobusowym Budowlana 02 – to przystanek przy Odrowąża w kierunku Trasy Toruńskiej.

W spotkaniu wezmą udział: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Marek Kuzaka – prezes AMS SA, Wiesław Witek – dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego i Łukasz Puchalski – Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Niestety nie wiemy czy zarezerwowano czas na pytanie od mieszkańców, bo byłoby o co pytać…

Wiata stała na przystanku już wczoraj, więc mogliśmy jej się przyjrzeć:

Choć nowe przystanki mają być najprostsze ze wszystkich trzech typów, to wcale nie najgorsze. Wiaty seryjne mają dość długie ławki z oparciem i boczne ścianki. To o tyle lepiej, że w innych modelach zacinający deszcz może zmoczyć czekających  na przystanku. Projektanci zapewniają, że system konstrukcyjny umożliwia tworzenie wiat w różnych konfiguracjach i rozmiarach, przy zachowaniu tej samej stylistyki w całym mieście. Czyli jest szansa, że nowe wiaty zmieszczą się także na wąskich przystankach, na których do tej pory brakowało na nie miejsca.

Poniżej prezentacja, na której wiatę wychwala jej dostawca, firma AMS (najeźdź myszką na obrazek). Czy faktycznie wiaty sprawdzą się w praktyce, wkrótce przekonamy się sami.

33
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx