Wielkie konsultacje w sprawie małych progów

41
Share

„Leżący policjanci” na zaciszańskich uliczkach spowodowali prawdziwą burzę. Władze dzielnicy ogłosiły w tej sprawie konsultacje na niespotykaną skalę.

 

Przypomnijmy w skrócie: we wrześniu 2014 r., po latach starań okolicznych mieszkańców, na ulicach Jórskiego i Gilarskiej na Zaciszu zainstalowano progi zwalniające. W teorii progi miały być na tyle wąskie, że autobusy wezmą je między koła, a samochody osobowe będą musiały zwolnić. W praktyce wyszło zupełnie inaczej: osobówki masowo jeżdżą środkiem między progami, a autobusy z głośnym hukiem zawadzają o nie kołami.

 

Kierowca omija progi środkiem jezdni. Musi przy tym trochę zwolnić / fot. targowek.info

Tak najczęściej pokonuje się progi na ul. Jórskiego / fot. targowek.info

 

Teraz okoliczni mieszkańcy (przynajmniej część) głośno przeciwko progom protestują. Niektórzy nawet twierdzą, że pęknięcia ich domów to wina właśnie samochodów przejeżdżających przez progi. Z drugiej strony ruch na tych ulicach jest jakby mniejszy i wielu kierowców jeździ wolniej. Dzięki temu bezpieczniejsze są choćby dzieci chodzące do szkoły nr 52 przy ul. Samarytanka.

Choć sprawa jest raczej drobna, stała się jednym z najważniejszych tematów w całej dzielnicy. Już zapowiadaliśmy na targowek.info, że odbędą się w tej sprawie oficjalne konsultacje. No i właśnie się zaczynają.

Jak poinformował urząd dzielnicy, konsultacje będą dotyczyły dalszych losów progów (postawionych bez takich konsultacji). Urzędnicy proponują teraz trzy rozwiązania:
– pozostawienie progów spowalniających bez zmian,
– zdemontowanie wszystkich progów spowalniających,
– pozostawienie progów spowalniających jedynie w rejonie SP 52, tj. na ul. Gilarskiej przy posesji nr 91 i na Jórskiego przy posesji nr 58 – a zdemontowanie pozostałych.

W konsultacjach można wziąć udział na dwa sposoby:
* biorąc udział w spotkaniu 6 maja 2015 r. w godz. 18:00–20:00 w szkole przy ul. Samarytanka 11A
* wypełniając do 18 maja 2015 r. ankiety, którą mieszkańcy znajdą w swoich skrzynkach pocztowych lub otrzymają na spotkaniu konsultacyjnym.

 

progi wyspowe warszawa

Niektórzy na ul. Gilarskiej twierdzą, że od huku przy progach pękają domy/fot. targowek.info

 

My nasze nieformalne konsultacje przeprowadziliśmy na targowek.info już na początku kwietnia – w naszej ankiecie oddano blisko tysiąc głosów (stan na 27.04.2015). 61% procent głosujących chce likwidacji progów w całości, zaś 34% popiera zostawienie ich bez zmian.

Ankieta wciąż działa i zachęcamy do dalszego głosowania:

 

A tak na marginesie.

Spotkania, ulotki, ankiety… Mnóstwo pracy i niemało pieniędzy dla rozwiązania problemu kilku progów na wąskich uliczkach willowego Zacisza. Nie negujemy tego pomysłu. Ba, bardzo nam on się podoba! Mamy tylko nadzieję, że w takim razie władze dzielnicy pójdą za ciosem i będą chciały wysłuchać mieszkańców Targówka także w innych sprawach.

W takich sprawach, które będą dotyczyły znacznie większej ilości osób.

Naszym zdaniem konsultacje przydałyby się np.:
* w sprawie ciągłego opóźniania generalnego remontu ulicy św. Wincentego (która wkrótce będzie frezowana, co cieszy, ale to też opóźni generalny remont o lata, jeśli nie dekady)
* w sprawie przeniesienia bazarku z ul. Trockiej w miejsce planowanej ulicy Nowotrockiej (i w efekcie zablokowania budowy tej bardzo ważnej ulicy nie lata, ale na dekady)
* w sprawie rewitalizacji nie tylko przedwojennych kamienic, ale także blokowisk z czasów PRL na Bródnie (których otoczenie, ulice, chodniki, podwórka mieszkańcy często nazywają po prostu „syfem”)
* w sprawie budowy kolejnych blokowisk na polu PGR w rejonie ul. św. Wincentego (zamiast np. przeznaczenia tego terenu na park lub inny teren rekreacyjny)

Podejrzewamy, że czytelnicy targowek.info zgłoszą w komentarzach po tym artykułem jeszcze inne, ważniejsze tematy.

 

41
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx