Brudna ciecz spuszczana do kanałku [AKTUALIZACJA]

16
Share

Ścieki budowlane odprowadzał do Kanału Bródnowskiego developer z pobliskiej budowy. Ratusz zareagował błyskawicznie. Szkoda, że dopiero po interwencji mieszkańca na Facebooku.

 

Brudna woda leciała do kanałku tuż obok Skweru Ciechowskiego. Zdjęcie na fejsbukowej grupie mieszkańców Targówka, Bródna i Zacisza umieścił internauta Andrzej. Widać na nim rurę wyprowadzoną ze skarpy, a z niej strumień brunatnej wody.

 

Spust brudnej wody do Kanału Bródnowskiego / foto Andrzej Kasprzyk na Facebooku

Spust brudnej wody do Kanału Bródnowskiego / foto Andrzej Kasprzyk na Facebooku

 

Trzeba przyznać, że nasz dzielnicowy ratusza zareagował błyskawicznie. Już wczoraj na stronie urzędu pojawiła się informacja o kontroli przeprowadzonej na budowie sąsiedniego osiedla. To stamtąd odprowadzano wody gruntowe z głębokiego wykopu.

Dziś w godzinach porannych, inspektorzy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Targówek skontrolowali teren budowy przy ulicy Kondratowicza / Wincentego, gdzie trwa budowa osiedla.

Stwierdzono odprowadzanie wód z wykopów budowlanych bezpośrednio do kanału Bródnowskiego. Sporządzona została dokumentacja fotograficzna, stanowiąca dowód w sprawie.
Wezwano kierownika budowy do okazania pozwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie wody z wykopu do kanału.

Dziś do godziny 16.00, dyrekcja budowy ma zgłosić się z wszystkimi wymaganymi dokumentami do Urzędu Dzielnicy Targówek. W przypadku braku odpowiednich pozwoleń po stronie wykonawcy inwestycji, Urząd Dzielnicy natychmiast wystąpi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st.Warszawy.

Nie ma jednak z czego się cieszyć. Zdjęcie zostało zrobione w środę 29 kwietnia, a dopiero w poniedziałek trafiło do internetu. To oznacza, że przez prawie tydzień brudna woda leciała i nikt z urzędników i radnych tego nie zauważył. Alarm podniesiono dopiero po wpisie na Facebooku.

Od kilku lat dzielnica dostaje dodatkowe fundusze – w sumie kilkanaście milionów złotych – na rewitalizację kanałku, a wciąż nie zorganizowano systemu monitoringu wody lub chociaż inwentaryzacji spustów ścieków. Na całej długości kanałku pełno jest tajemniczych rur pokątnie odprowadzających nieczystości do kanałku. Rura widoczna na zdjęciu, także nie pojawiła się tam nagle.

Dlaczego wcześniej żadne służby nie zwróciły na nią uwagi?

 

***** AKTUALIZACJA *****

Wkrótce po ukazaniu się naszego artykułu, Urząd Dzielnicy Targówek poinformował o wynikach kontroli. W skrócie: brudzenie kanałku Bródnowskiego jest… legalne!

Poniżej informacja urzędu (skróty od redakcji):

Przedstawiciel firmy APM Development, wykonującej inwestycję budowlaną u zbiegu ulic Kondratowicza/Św. Wincentego, przekazał dokumenty wystawione przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, oraz opinię hydrogeologiczną.

Na podstawie posiadanych dokumentów stwierdzono, że wykonawca inwestycji otrzymał z WZM i UW zgodę na „zrzut wody z wykopu do kanału Bródnowskiego”. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Targówek zobowiązał wykonawcę do natychmiastowego uruchomienia filtrów, które oczyszczą wylewaną wodę.

W dniu dzisiejszym skierowane zostanie pismo do Straży Miejskiej o objecie w/w rejonu kanału monitoringiem.

Podczas kontroli przeprowadzonej dziś o godzinie 9.20 – nieprawidłowości nie stwierdzono.

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx