Domek Herbaciany w końcu ma prąd

4
Share

Jeden z symboli Bródna wreszcie będzie mógł zaserwować ciepłą herbatę nie z termosu.

 

fot. archiwum targowek.info

fot. archiwum targowek.info

Kto choć raz był w Parku Bródnowskim (a kto nie był?), na pewno widział to miejsce, a może i był jego gościem.

Aluminiowa kostka trochę przypominająca statki kosmiczne ze starych filmów science fiction pojawiła się w parku w 2009 roku. Tak naprawdę jest to dzieło sztuki autorstwa tajlandzko-argentyńskiego artysty Rirkrita Tiravaniji, które było jednym z pierwszych elementów Parku Rzeźby.

Na codzień Domek Herbaciany jest zamknięty, ale raz na jakiś czas, najczęściej w weekendy, otwierają się drzwiczki, wokół rozstawiane są leżaki i sporo dzieje się tu różnych inicjatyw kulturalnych.

Tyle tylko, że od chwili powstania aż do dziś domek borykał się z jednym wielkim problemem: nie miał prądu. Ograniczało to projekty artystyczne, a także możliwości „knajpianej kuchni”, zaś gdy słońce zachodziło, kostka musiała być natychmiast zamykana.

Lata starań w urzędzie dzielnicy oraz debat w radzie Targówka na temat dociągnięcia prądu do Domku Herbacianego spełzły na niczym. Urzędnikom i radnym nigdy nie udało się znaleźć – relatywnie niewielkich – pieniędzy na tę inwestycję.

Problem rozwiązało dopiero powstanie budżetu partycypacyjnego. Projekt doprowadzenia elektryczności do Domku (wyceniony na 60 tys. zł) otrzymał 484 głosy i znalazł się w gronie zwycięzców głosowania. Prace rozpoczęły się miesiąc temu i wczoraj na swoim profilu na facebooku „Domek Herbaciany” wreszcie pochwalił się oficjalnie:

W Domku jest już instalacja elektryczna!

Inauguracja owej instalacji już za tydzień w Noc Muzeów. Przy „elektrycznym” Domku Herbacianym planowany jest pokaz filmów.

 

Podłączanie prądu w Domku Herbacianym / fot. Domek Herbaciany w Parku Rzeźby/Facebook

Podłączanie prądu w Domku Herbacianym / fot. Domek Herbaciany w Parku Rzeźby/Facebook

 

Na marginesie, dyskusja o konieczności dociągnięcia prądu do Domku Herbacianego była tematem pierwszego artykułu na stronie targowek.info, który napisaliśmy w listopadzie 2011 roku. Trzy i pół roku minęło jak jeden dzień. Trochę się wzruszyliśmy :)

 

Więcej o Domku Herbacianym (m.in. to, że obecna aluminiowa kostka to nie jest ta oryginalna z 2009 r.) przeczytacie w naszym Subiektywnym Przewodniku po Parku Rzeźby.

 

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx