Pomysł z Targówka przyjmie cała Warszawa

21
Share

Zaczęło się na Targówku, a już wkrótce prawo dotyczące sprzedaży alkoholu może być zaostrzone w całym mieście. 

 

Sklep z alkoholem przy płocie przedszkola przy Mokrej. Według nowych przepisów nie będzie miał przedłużonej koncesji / fot. od czytelnika

Sklep z alkoholem przy płocie przedszkola przy Mokrej. Według nowych przepisów nie będzie miał przedłużonej koncesji / fot. od czytelnika

Rok temu na targowek.info zaczęła się burzliwa dyskusja o uciążliwych sklepach monopolowych. Narzekali mieszkańcy Mokrej i Gajkowicza, którym pod oknami pojawiły się głośne budy z alkoholem. Szybko okazało się, że są problem występuje nie tylko tu. Gołym okiem widać wysyp sklepów z alkoholem działających 24h.

Sprawnie zareagował ówczesny zarząd dzielnicy i radni. Tyle że nie maja oni mocy w przyjmowaniu przepisów dla całego miasta. Dlatego w sierpniu zeszłego roku wystąpili do Rady Warszawy o uchwalanie nowego prawa. Opozycja zarzucała, że to tylko pozorowane ruchy przedwyborcze, ale… właśnie okazuje się, że biurokratyczna maszyna – wprawdzie powoli – ale działa.

Jak podaje serwis TVN Warszawa, wkrótce gotowa uchwała trafi pod głosowanie w Radzie Warszawy. Znajdą się z w niej przepisy, o których pisaliśmy prawie rok temu: 

– odległość sklepu alkoholowego od przedszkola, szkoły czy kościoła będzie zwiększona z 50 do 100 metrów

– odległość będzie mierzona od płotu, a nie od wejścia do placówki

– do katalogu obiektów chronionych dopisane zostaną także żłobki, ośrodki wsparcia dziennego i poradnie pedagogiczno-psychologiczne

Uchwała oczywiście nie rozwiąże wszystkich problemów, ale może sporo pomóc. Wyliczono, że tylko w naszej dzielnicy zlikwidowane zostaną 23 sklepy z alkoholem. Ich właściciele będą mogli handlować do wygaśnięcia obecnej koncesji, ale nowej nie dostaną. O ile Rada Warszawy poprze zmianę w przepisach.

Jeśli ktoś jest ciekawy, jak nasi radni dyskutowali o nowych przepisach, to mamy plik dźwiękowy z posiedzenia rady. Temat sklepów z alkoholem zaczyna się w 119 minucie. 

21
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx