Syf nad kanałkiem – Urząd Dzielnicy reaguje błyskawicznie | | targowek.info

Syf nad kanałkiem – Urząd Dzielnicy reaguje błyskawicznie

Po naszym tekście o brunatno–rdzawej cieczy, która zalała kanałek Bródnowski, od razu zaczęła się oficjalna kontrola. Jesteśmy zachwyceni tempem działania urzędników… i czekamy na trwałe efekty.

 

Przypomnijmy krótko, o co chodzi. Brudna brązowa woda, zapewne pochodząca z terenu niedalekiej budowy bloków, od kilku dni wylewa się do kanału Bródnowskiego z przepustu na wysokości przejazdu kolejowego przy ul. Bukowieckiej, dokładnie na granicy Zacisza i Elsnerowa. Sfotografował ją pan Przemysław, mieszkaniec pobliskiego Osiedla Wilno.

Wczoraj opisaliśmy to na stronie targowek.info i pokazaliśmy paskudne zdjęcia zabrudzonego kanałku. Cały artykuł na ten temat przeczytacie tutaj.

 

Brudny kanał Bródnowski
Brudny kanał Bródnowski

 

A już dziś… urzędnicy z Targówka ruszyli do akcji! Szkoda, że nie zrobili tego wcześniej, nim nagłośniliśmy sprawę, ale cieszymy się i z tego. Na oficjalnej stronie urzędu dzielnicy pojawiła się obszerna informacja na temat podjętych działań. Przytaczamy ją w całości poniżej (pisownia oryginalna) – i czekamy na efekty interwencji.

 

W związku z informacją uzyskaną od mieszkańców [niech będzie, w końcu faktycznie jesteśmy mieszkańcami Targówka :) – przyp. red. targowek.info], dotyczącą zrzutu wód gruntowych do Kanału Bródnowskiego na wysokości torów kolejowych Warszawa Wileńska – Zielonka, Urząd Dzielnicy Targówek podjął natychmiastowe działania.

Bezpośrednio po uzyskaniu wiadomości o nieprawidłowościach, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Targówek wysłał na miejsce inspektorów nadzoru Urzędu Dzielnicy.

Po potwierdzeniu stanu faktycznego, w trybie pilnym wezwano w dniu 12.05.2015 firmę deweloperską do:
– przedstawienia niezbędnych dokumentów zezwalających na zrzut wody do kanału
– przedstawienia informacji o rodzaju wód wprowadzanych do rowu kolejowego – czy są to wyłącznie wody z odwodnienia wykopów budowlanych, czy również wody opadowe i roztopowe z terenu osiedla. W przypadku odprowadzania wód opadowych i roztopowych, zobowiązano dewelopera do przedstawienia stosownych pozwoleń wodnoprawnych oraz uzgodnień.
– złożenia wyjaśnień dot. zaistniałej sytuacji.

Wezwano developera do natychmiastowego zamontowania filtrów na wylocie odprowadzenia wodnego, zapobiegającego pojawianiu się brunatnych osadów w wodzie.

Wezwano developera do niezwłocznego przeprowadzenia prac utrzymaniowych rowu, odmulenia skarp i dna rowu z nagromadzonych rdzawych osadów, do którego wprowadzane są wody. Zgodnie z uzyskanym w dniu dzisiejszym (13 maja 2015 r.) zapewnieniem ze strony developera, prace przeprowadzone będą w najbliższych godzinach. Urząd Dzielnicy skontroluje wykonane działania.

Korespondencja z developerem została przekazana do wiadomości Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Niezależnie od powyższych działań, Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zlecił niezwłoczne przeprowadzenie badań jakości wody w Kanale Bródnowskim, przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zgodnie z uzyskanymi informacjami, kontrola prowadzona przez WIOŚ, przy ścisłej współpracy z Urzędem Dzielnicy Targówek, odbędzie się także w dniu dzisiejszym tj. 13. 05. 2015 r. około godziny 12:00. Zostanie skierowane także wystąpienie do Straży Miejskiej o objęcie nadzorem i kontrolą najbardziej newralgicznych rejonów kanału nadzorem.

Z-ca Burmistrza Agnieszka Szmulewicz odpowiedzialna za Wydział Ochrony Środowiska w Dzielnicy podkreśla:

– Nie zamierzamy tolerować zanieczyszczania środowiska. Jeśli developer lub inny podmiot ma zgodę na odprowadzanie wód do kanału, to stan czystości tych wód nie może budzić najmniejszych wątpliwości. W najbliższych dniach rozpoczniemy działania kontrolne na całej długości kanałku. Należy jednak pamiętać, że Kanałek na terenie Targówka ma prawie 8 km długości. Nie w każdej chwili, w każdym miejscu możemy się pojawić, dlatego bardzo prosimy mieszkańców o informację, w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.

Interwencję można zgłaszać pod numerem telefonu Wydziału Ochrony Środowiska: 22 443 86 87 – w godzinach 8-16:00, oraz e-mailem: kbrulinska@targowek.waw.pl, lub urzad@targowek.waw.pl

 

Kanałek przy ul. Bukowieckiej / fot. autorstwa czytelnika targowek.info

 

[AKTUALIZACJA]

Urząd dzielnicy Targówek poinformował właśnie, że zgodnie z poranną zapowiedzią, 13 maja 2015 r. skontrolowano rejon zanieczyszczenia kanału Bródnowskiego na wysokości osiedla Zacisze Wilno (w rejonie ulic Wiernej i Bukowieckie). Specjaliści z WIOŚ pobrali próbki wody do badań laboratoryjnych. Zebrane materiały posłużą do oszacowania zasięgu zanieczyszczenia oraz wystąpienia z żądaniem uprzątnięcia terenu przez dewelopera.

 

fot. Urząd dzielnicy Targówek

Przeczytaj nasz pierwszy artykuł na ten temat

PRZECZYTAJ TEŻ:

13 komentarzy na temat “Syf nad kanałkiem – Urząd Dzielnicy reaguje błyskawicznie

 • 13 maja 2015 o godz. 13:51

  Przecież urzędnicy właśnie za takie działania pobierają pensje z naszych podatków. To tak,jakby się cieszyć z tego, że barman dał piwo, za które zapłaciłem. To jego praca.
  Lata wtłaczania schematu, że władza robi łaskę zrobiły swoje, na szczęście może niedługo te czasy odejdą.

 • 13 maja 2015 o godz. 15:54

  Powinni to zrobić wcześnie, a teraz się to tym k…a dowiadują !

 • 13 maja 2015 o godz. 17:45

  A co niby robić LODZIO? Jakby założyli monitoring na Targówku to będzie awantura, że podglądają. Więcej straży miejskiej – też awantura. Od tego my jesteśmy, żeby zgłaszać problemy. Może niech policja jeszcze zacznie zatrzymywać bo ktoś może coś kiedyś zrobić. Może by tak niech zatrudnią do pilnowania kanałku – awantura że za dużo ludzi pracuje. Idź do straży miejskiej i poproś o dwa mandaty tak na zapas bo może kiedyś coś przeskrobiesz. A co niby WY nagłośniliście? To WY zgłosiliście o syfie w kanałku?

 • 13 maja 2015 o godz. 18:27

  anonim: go get laid

 • 13 maja 2015 o godz. 22:17

  Ciekawa sprawa z tymi badaniami, czekam na wyniki. Jeśli zanieczyszczenie okaże się jedynie fatalnie wyglądającym mułem czy faktycznie można kogoś wzywać do usuwania takich zanieczyszczeń?

 • 13 maja 2015 o godz. 22:38

  pięknie, pięknie, a HGW wraz z PO nie chcą postawić wiaty nad kanałkiem???

 • 14 maja 2015 o godz. 05:39

  Do tego kanału firma Dolcanrobi zrzut m.in z pod budowy galerii przy ul. lodygowej. Wiec nie tylko developer ktory pobudował osiedle na wprost ogródków działkowych ale takZe drugi developer budujący wspomniana galerie.

 • 14 maja 2015 o godz. 08:56

  pięknie INKA,pięknie,a ty nie chcesz postawić wiaty nad kanałkiem dla Jarka,jego kota oraz marionetki na sznurkach???

 • 14 maja 2015 o godz. 09:15

  Brawa dla portalu za reakcję i brawa dla urzędników za szybkie działanie.Robią swoje i robią to dobrze.Pełne poparcie ode mnie dla działań urzędu dzielnicy.

 • 14 maja 2015 o godz. 09:33

  Dobra robota!!!

 • 14 maja 2015 o godz. 18:13

  To pewnie tylko zamulone wody gruntowe z bardzo dużą ilością żelaza i manganu, wygląda fatalnie i zabarwia wszystko na taki rdzawy kolor i potrafi tez jajem śmierdzieć, ale niestety większość wód gruntowych tak wygląda.A skoro władze już się zainteresowały kanałkiem, to może tak porządne oczyszczenie ? Jedynie raz na kilka tygodni widuje się ekipy które coś tam ogarniają tzn. zbierają co większe śmieci, ale takiego porządnego sprzątania to niestety brakuje. Kiedyś w kanałku to było życie; roślinki, żabki, małe rybki. Teraz poza tymi śmieciami które widać na brzegach i tymi które unoszą się na wodzie, bo zostały przywiane przez wiatr z otwartych (!) śmietników lub wrzucone przez ludzi, to na dnie jest mnóstwo starych śmieci (przykrytych mułem) szmat, butelek, płyt i kostki po budowaniu chodników itd. – nikt się tym nie interesuje.

 • 29 października 2017 o godz. 17:57

  Mieszkać wygodnie i miec parking pod blokiem kaźdy by chciał. Czy kto kolwiek pomyślał nad tym, w jaki sposòb wkopać się w głąb ziemii by taki parking powstał, skoro grunty Warszawskie są bardzo nasączone wodą. Owa woda naturalnie jest zanieczyszczona tlenkiem zelaza stad ten rdzawy kolor ktòry w nijaki sposòb nie wpływa na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.