Alko-rewolucja z Targówka rozlewa się na Warszawę

10
Share

Niemal rok temu nasza czytelniczka rozpoczęła dyskusje o tym, że mamy zbyt dużo sklepów z alkoholem. Jej efektem będzie dzisiaj zmiana prawa w całym mieście.

 

Wszystko zaczęło się od „Ropucha” i innych sklepów z piwem i wódką przy ul. Mokrej. Mariola opisała, jak uciążliwe jest sąsiedztwo takiego sklepu. Sprawa wzbudziła duże emocje, bo pod artykułem rozpętała się najdłuższa dyskusja w historii Targowek.info.

Głos zabrał ówczesny burmistrz dzielnicy Grzegorz Zawistowski, a podlegli mu urzędnicy zaczęli się zastanawiać, co zrobić z zalewem sklepów z tanim alkoholem. Mieli kilka pomysłów na zmianę przepisów. Na tyle dobrych, że teraz przyjmie je cała Warszawa. Rada Miasta zagłosuje dziś nad nowymi „zasadami usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych”. Znajdujemy w nich kilka kluczowych zapisów utrudniających uzyskanie licencji na sprzedaż alkoholu.

wydłużona zostaje minimalna odległość usytuowania sklepu sprzedającego alkohol z 50 do 100 metrów od obiektów „chronionych”, czyli m.in. przedszkoli i szkół. Jednocześnie odległość 50 m od obiektu chronionego zostaje zachowana dla lokali gastronomicznych, czyli punktów sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży, w tym w wygrodzonych ogródkach.

– zmieniony zostaje sposób pomiaru drogi od obiektu chronionego do punktu sprzedaży alkoholu dla przedszkoli, szkół. Zamiast od najbliższego wejścia ogólnodostępnego, droga liczona będzie od granicy, czyli np. od ogrodzenia przedszkola lub szkoły. Odległość nadal mierzona będzie najkrótszą drogą dojścia z zachowaniem przepisów o ruchu drogowym.

– rozszerzona zostaje lista obiektów chronionych o żłobki, kluby dziecięce, placówki wsparcia dziennego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dotychczas na liście były przedszkola, szkoły, bursy, internaty. itp.

Już wcześniej szacowano, że te zmiany tylko na Targówku oznaczają likwidację 23 sklepów z alkoholem. Będą mogły prowadzić działalność do wygaśnięcia koncesji, ale ta nie zostanie przedłużona.

Dodatkowo ratusz zapowiada zmniejszenie liczby wydawanych koncesji w całym mieście z 3100 do 2950 punktów.

Sklep z alkoholem przy płocie przedszkola przy Mokrej. Według nowych przepisów nie będzie miał przedłużonej koncesji / fot. od czytelnika

Sklep z alkoholem przy płocie przedszkola przy Mokrej. Według nowych przepisów nie będzie miał przedłużonej koncesji / fot. od czytelnika

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx