Będzie metro i co dalej? Radni zadają ważne pytania

12
Share

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za cztery lata dojedziemy na Targówek metrem. Jaka przyszłość czeka otoczenie stacji Targówek przy Ossowskiego?

 

Na skrzyżowaniu Pratulińskiej z Ossowskiego będzie Stacja Metro Targówek I

Na skrzyżowaniu Pratulińskiej z Ossowskiego będzie Stacja Metro Targówek I

Budowa metra na Targówku zacznie się najwcześniej na wiosnę 2016 r., więc do jej zakończenia czasu jeszcze więcej niż sporo, ale już powinno się myśleć, jak zmieni się osiedle po otwarciu metra.

Przykład bazarku na Trockiej pokazuje, że nasze władze obudziły się za późno i nie mają już czasu na znalezienie lokalizacji dla kupców, która wszystkich zadowoli.

Dlatego radni Warszawy z klubu PiS Jarosław Krajewski i Wojciech Zabłocki o przyszłość otoczenia stacji Targówek – a także planowanej stacji PKP Stalowa/Radzymińska – pytają już teraz.

Poniżej  najciekawsze punkty z ich interpelacji:

1. Czy planowane jest wydłużenie linii tramwajowej od pętli przy ul. Czynszowej do planowanej stacji kolejowej PKP Stalowa?

2. Stacja powstanie prawdopodobnie przy Stalowej na tyłach Tesco. Czy rozważana jest budowa dojścia do niej od strony Targówka? Na przykład po śladzie Pratulińskiej i Cynowej przez działki? A może brany jest pod uwagę dojazd autobusem? – Utworzenie szerokiego przejścia przynajmniej dla pieszych i rowerów wydaje się absolutnym minimum – piszą radni.

Dodajmy, że przed wojną to tędy prowadziło główne (oprócz Żaby) połączenie Targówka z Nową Pragą. Pamiątką po nim są jeszcze długie rampy wspinające się na nasyp. Przejeżdżano tędy przez tory nawet wozami.

Aż dotąd sięgają zdjęcia lotnicze Warszawy z 1935 roku. Widać na nich przejazd przez tory / fot. Urząd Miasta

Przejazd przez tory widać na zdjęciach lotniczych z 1935 roku/ fot. Urząd Miasta

 

3. Czy rozważano budowę pętli autobusowej po stronie Targówka, przy ul. Cynowej? Mogłyby tam kończyć trasę np. 156 czy 199.

4. Jak będzie wyglądało przejście przez tory na Dworzec Wileński po wybudowaniu fragmentu obwodnicy Śródmieścia? Ratusz planuję budowy tej drogi w pierwszym etapie tylko od ronda Wiatraczna do Radzymińskiej. A więc zapewne zniknie kładka prowadząca do Kauflanda i dalej na Targówek Fabryczny.

5. Czy planowana jest budowa przystanku także na linii z Ząbek na Dworzec Wileński? Taka stacja przydałaby się właśnie w okolicach wiaduktu, co umożliwiłoby przesiadkę z jednego pociągu na drugi.

Radni proponują przeprowadzenie w tych spawach konsultacji, żeby mieszkańcy mogli wspólnie zastanowić się, które rozwiązania będą najlepsze. Na pewno  budowa stacji i metra to duża szansa dla rozwoju tej części dzielnicy.

Droga wzdłuż torów nazywana przed wojną Plantową jest raczej mało zachęcająca do spacerów (zdjęcie sprzed roku). Po lewej stronie widać podjazd na nasyp kolejowy - tędy jeździły furmanki na Stalową, która jest zaraz po drugiej stronie torów.

Droga wzdłuż torów nazywana przed wojną Plantową jest raczej mało zachęcająca do spacerów (zdjęcie sprzed roku). Po lewej stronie widać podjazd na nasyp kolejowy – tędy jeździły furmanki na Stalową, która jest zaraz po drugiej stronie torów.

 

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx