Będzie metro i co dalej? Radni zadają ważne pytania | | targowek.info

Będzie metro i co dalej? Radni zadają ważne pytania

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za cztery lata dojedziemy na Targówek metrem. Jaka przyszłość czeka otoczenie stacji Targówek przy Ossowskiego?

 

Na skrzyżowaniu Pratulińskiej z Ossowskiego będzie Stacja Metro Targówek I
Na skrzyżowaniu Pratulińskiej z Ossowskiego będzie Stacja Metro Targówek I

Budowa metra na Targówku zacznie się najwcześniej na wiosnę 2016 r., więc do jej zakończenia czasu jeszcze więcej niż sporo, ale już powinno się myśleć, jak zmieni się osiedle po otwarciu metra.

Przykład bazarku na Trockiej pokazuje, że nasze władze obudziły się za późno i nie mają już czasu na znalezienie lokalizacji dla kupców, która wszystkich zadowoli.

Dlatego radni Warszawy z klubu PiS Jarosław Krajewski i Wojciech Zabłocki o przyszłość otoczenia stacji Targówek – a także planowanej stacji PKP Stalowa/Radzymińska – pytają już teraz.

Poniżej  najciekawsze punkty z ich interpelacji:

1. Czy planowane jest wydłużenie linii tramwajowej od pętli przy ul. Czynszowej do planowanej stacji kolejowej PKP Stalowa?

2. Stacja powstanie prawdopodobnie przy Stalowej na tyłach Tesco. Czy rozważana jest budowa dojścia do niej od strony Targówka? Na przykład po śladzie Pratulińskiej i Cynowej przez działki? A może brany jest pod uwagę dojazd autobusem? – Utworzenie szerokiego przejścia przynajmniej dla pieszych i rowerów wydaje się absolutnym minimum – piszą radni.

Dodajmy, że przed wojną to tędy prowadziło główne (oprócz Żaby) połączenie Targówka z Nową Pragą. Pamiątką po nim są jeszcze długie rampy wspinające się na nasyp. Przejeżdżano tędy przez tory nawet wozami.

Aż dotąd sięgają zdjęcia lotnicze Warszawy z 1935 roku. Widać na nich przejazd przez tory / fot. Urząd Miasta
Przejazd przez tory widać na zdjęciach lotniczych z 1935 roku/ fot. Urząd Miasta

 

3. Czy rozważano budowę pętli autobusowej po stronie Targówka, przy ul. Cynowej? Mogłyby tam kończyć trasę np. 156 czy 199.

4. Jak będzie wyglądało przejście przez tory na Dworzec Wileński po wybudowaniu fragmentu obwodnicy Śródmieścia? Ratusz planuję budowy tej drogi w pierwszym etapie tylko od ronda Wiatraczna do Radzymińskiej. A więc zapewne zniknie kładka prowadząca do Kauflanda i dalej na Targówek Fabryczny.

5. Czy planowana jest budowa przystanku także na linii z Ząbek na Dworzec Wileński? Taka stacja przydałaby się właśnie w okolicach wiaduktu, co umożliwiłoby przesiadkę z jednego pociągu na drugi.

Radni proponują przeprowadzenie w tych spawach konsultacji, żeby mieszkańcy mogli wspólnie zastanowić się, które rozwiązania będą najlepsze. Na pewno  budowa stacji i metra to duża szansa dla rozwoju tej części dzielnicy.

Droga wzdłuż torów nazywana przed wojną Plantową jest raczej mało zachęcająca do spacerów (zdjęcie sprzed roku). Po lewej stronie widać podjazd na nasyp kolejowy - tędy jeździły furmanki na Stalową, która jest zaraz po drugiej stronie torów.
Droga wzdłuż torów nazywana przed wojną Plantową jest raczej mało zachęcająca do spacerów (zdjęcie sprzed roku). Po lewej stronie widać podjazd na nasyp kolejowy – tędy jeździły furmanki na Stalową, która jest zaraz po drugiej stronie torów.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

12 komentarzy na temat “Będzie metro i co dalej? Radni zadają ważne pytania

 • 15 lipca 2015 o godz. 10:37

  Bedzię takie samo dojście z Targówka do stacji na Stalowej/Radzymińskiej takie jak jest do stacji Zacisze – Wilno od strony Zacisza, czyli brak. I od kilku lat Urząd Dzielnicy nie potrafi się dogadać z 12 działkowcami… Gratuluję skuteczności

 • 15 lipca 2015 o godz. 14:16

  To chyba tylko w Polsce buduje się stację metra wyłącznie po to,żeby napędzić klientów zagranicznemu hipermarketowi-bo innego sensu metro przy Tesco na Stalowej NIE MA.

 • 15 lipca 2015 o godz. 14:30

  Potrzebna jest stacja walic sresco przeanalizuj stacje i dojazd Dw Gdański Rembertów Legionowo a teraz + 3040 minut do dDw wschodniego

 • 15 lipca 2015 o godz. 15:42

  a może przy okazji zmienić nazwę ulicy na Blantowa ? :D

 • 15 lipca 2015 o godz. 17:26

  znane sa juz plany odnosnie linii autobusowych:
  160, 162, 169, 517, e3 likwidacja
  120, 500, 512-skrocenie do stacji metra na targowku

 • 15 lipca 2015 o godz. 19:41

  169 likwidacja? 169 będzie jeździć do końca świata.

 • 15 lipca 2015 o godz. 21:08

  TG:
  chyba ktoś z drzewa spadł, niech tylko spróbują zlikwidować którąś z tych linii!E-3 akurat jest mało potrzebne, ale reszta jest priorytetem dla nas.

 • 15 lipca 2015 o godz. 22:55

  Przecież E-3 jest już zawieszona.

 • 15 lipca 2015 o godz. 23:20

  Kiedy zacznie sie budowa Nowotrockiej ? To jest ważne pytanie.

 • 15 lipca 2015 o godz. 23:37

  A gdyby tak ten artykuł zatytułować: „Nie będzie metra i co dalej?”

  Trzeba być gotowym na wszelkie ewentualności.

 • 17 lipca 2015 o godz. 12:08

  to betonowo-szklane wejście wygląda lepiej niż te jarmarczne daszki w centrum

 • 20 lipca 2015 o godz. 12:57

  Po co metro u nas skoro nikt nie będzie nim jeździł? Jakby zrobili przesiadkowy węzeł przy ratuszu to by miało sens, a tak to będzie woził powietrze… Chyba, że pociągną do granic miasta do marek np.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.