Białołęka miesza przy trasie drugiej linii metra

46
Share

Nasi sąsiedzi zza Trasy Toruńskiej nie tracą nadziei, że kolejka przyjedzie także do nich. Niestety, chcą tego kosztem Bródna i Zacisza.

 

W tym tygodniu radni Białołęki uchwalili oficjalne stanowisko, w którym domagają się poprowadzenia linii tramwajowej wzdłuż św. Wincentego i Głębockiej do zielonej części ich dzielnicy. Radnych zaniepokoiło, że na ogłoszonej przez ratusz liście inwestycji tramwajowych dofinansowanych z UE nie znalazła się ich linia. Większość unijnych pieniędzy idzie na tramwaj – to akurat nietrudno zgadnąć – do Miasteczka Wilanów.

Tymczasem oddolnie zaczęli działać też mieszkańcy Zielonej Białołęki. W internecie pojawiła się petycja w której domagają się przywrócenia planów budowy stacji Grodzisk za Trasą Toruńską. W kwietniu ratusz wycofał się z tych planów, rezygnując z rozgałęziania stacji na Zaciszu.

materiały prasowe

materiały prasowe

Zgadzamy się, że metro na Białołękę mocno poprawiłoby dojazd z tamtego rejonu, a i u nas autobusy byłby luźniejsze. Tyle, że autorzy petycji nie chcą metra i na Bródno i na Białołekę, a tylko do nich. Domagają się rezygnacji z końcówki na Bródno. I to już nam się nie podoba.

My niżej podpisani mieszkańcy Zielonej Białołęki oraz okolic, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zmianę lokalizacji ostatniej stacji II linii metra z Bródna na Grodzisk. Postulowana przez radnych dzielnicy Białołęka budowa stacji Grodzisk rozwiąże problem komunikacji w naszej części dzielnicy.

Autorzy petycji wskazują, że między 2002 a 2013 rokiem liczba mieszkańców Białołęki wzrosła o 43 tysiące. Według danych statystycznych GUS, do 2035 roku tereny Zielonej Białołęki, będzie zamieszkiwało 95 tys. osób (niewiele więcej niż na bardziej skoncentrowanym Bródnie). Obecnie jest to ponad 50 tys. osób.

Budowa stacji u zbiegu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej uniemożliwi stworzenie dużego węzła przesiadkowego i zbudowanie parkingu P+R. Wąskie uliczki Bródna staną się całkowicie niedrożne.

Mieszkańcy okolicznych gmin, chcący skorzystać z metra, nie zrezygnują z wjazdu do miasta. Stacja Grodzisk rozwiązałaby ten problem. Parking P+R pomieściłby co najmniej 1000 samochodów, co przyczyniłoby się do zmniejszenia liczby korków na ulicy Radzymińskiej i Św. Wincentego.

Zlokalizowanie końcowej stacji metra przy TT da możliwość wydłużenia jej w przyszłości. Zmiana lokalizacji jednej stacji z Bródno na Grodzisk to podobny koszt budowy.

Mieszkańcy Bródna posiadają dobre połączenie z centrum miasta. Liczne linie tramwajowe i autobusowe umożliwiają szybki dojazd w godzinach szczytu w praktycznie każde miejsce w Warszawie.

Tyle, że Białołęka dostała niedawno dwa eksterytorialne autobusy, które przejeżdżają tylko przez Targówek omijając większość przystanków. Podczas gdy my tłoczymy się w regularnych liniach, oni jadą sobie wygodnie przyśpieszonymi E7 czy 527.  Okazuje się, że wcale im się to nie podoba.

Tymczasem komunikacja miejska na Zielonej Białołęce realizowana jest wyłącznie przez połączenia autobusowe. Autobusy linii E7 i 527 stoją w godzinach szczytu w korkach. Z kolei linie kursujące Trasą Toruńską stoją w gigantycznym korku na odcinku od węzła Łabiszyńska aż do zjazdu do Marymontu.

Zielonej Białołęce brakuje tak dogodnego połączenia z pierwszą linią metra, jakie posiada Tarchomin. Aby dojechać do zagłębia biurowego na Służewcu, mieszkańcy muszą poświęcić minimum 1,5 godziny na podróż w jedną stronę, podczas gdy w linii prostej to tylko 15 km. Dojazd do centrum zajmuje niekiedy ok. 50 minut.

Autorom i podpisującym się pod petycją nie podoba się też stacja Zacisze.

Wypada w tym miejscu wspomnieć o stacjach metra na Zaciszu. Teren ten głównie stanowi zabudowa jednorodzinna. Liczba osób korzystająca z tych stacji będzie o wiele mniejsza niż na Zielonej Białołęce. Proszę mieć na uwadze, że stację metra Kabaty początkowo również  otaczały pola.

 

Te argumenty popiera już ponad dwa tysiące osób. Niestety petycję umieszczono na serwisie, w którym nie ma opcji „przeciwko”. Całość możecie przeczytać tutaj. 

46
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx