Ekshumacje na Cmentarzu Bródnowskim [ZDJĘCIA]

1
Share

Szczątki już sześciu osób odkryli pracownicy IPN w niesławnej kwaterze 45N. Uwaga, drastyczne zdjęcia.

 

O planowanych pracach w kwaterze N45 na Cmentarzu Bródnowskim informowaliśmy już w maju. Instytut Pamięci Narodowej podejrzewa, że w zbiorowym grobie mogą tam być pochowane szczątki nawet 47 żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez komunistyczne służby w latach 1944-1947.

Zbrodni dokonywało UB w piwnicach więzienia “Toledo” przy dzisiejszej ul. Namysłowskiej na Pradze, a stamtąd na Bródno jest bardzo blisko. Kwatera znajduje się w zakątku cmentarza, w pobliżu ul. Rzeszowskiej, blisko muru oddzielającego cmentarz chrześcijański od żydowskiego.

Jak informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, 1 lipca 2015 r. zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczął prace poszukiwawcze na terenie kwatery 45N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie.

Już 2 lipca 2015 r. w trakcie prac poszukiwawczych na terenie kwatery 45N znaleziono szczątki dwóch osób. Jedna z nich ma czaszkę przestrzeloną „metodą katyńską” (strzałem z bliskiej odległości w tył głowy).

W dniu 3 lipca 2015 r. znaleziono szczątki kolejnych czterech osób. Co najmniej dwie z nich mają czaszki przestrzelone „metodą katyńską”. Łącznie od 1 lipca odnaleziono sześć osób.

Całe prace potrwają około 10 dni.

IPN opublikował zdjęcia z prowadzonych prac przy odnalezionych szczątkach komunistycznych ofiar. Udostępniamy je poniżej – równocześnie ostrzegając, że dla niektórych mogą być one drastyczne.

 

brodno__0902

Wszystkie zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx