Jedni narzekają, że co to za las posadzony ledwie 60 lat temu, inni, że jest mały i zaśmiecony. Ale teraz mamy niezbity dowód, że Las Bródnowski jest po prostu niezwykły.
Rzadko polecamy jakieś profile na Facebooku, ale ten naprawdę na to zasługuje. Autor profilu Leśne Opowieści jest stałym bywalcem Lasu Bródnowskiego, a do tego wie, jak podglądać przyrodę i ma na jej temat ogromną wiedzę. No i jeszcze jeden szczegół: potrafi robić świetne zdjęcia. Fotografie poniżej spokojnie mogłyby się ukazać w National Geographic, a pokazują zwierzęta, które żyją na co dzień tuż obok nas.
Zdjęcia: profil „Leśne opowieści” na Facebooku
Oprócz udanych zdjęć, „Leśne opowieści” to też mnóstwo ciekawostek i anegdot z życia mieszkańców Lasu Bródnowskiego. Profil śledzi się jak dobry film przyrodniczy. Wyobraźcie sobie, że te wpisy czyta Wam Krystyna Czubówna ;)
ObiadDziś byłem świadkiem takiej oto sytuacji, w mrowisku Rudnic zauważyłem, ruszającą się jeszcze Żyworódkę, jednak…
Posted by Leśne opowieści on Tuesday, 19 May 2015
Ropucha zielonaMoże nie do końca mieszkanie lasu, bo tych akurat tam nie spotykałem, natomiast jako mieszkaniec przy…
Posted by Leśne opowieści on Sunday, 12 April 2015
Wichury bywają groźne nie tylko dla ludzi. Także dla dzikich zwierząt.Dzisiejsze wyjście do lasu miało na celu ocenę…
Posted by Leśne opowieści on Monday, 12 January 2015
\
Mieszkańcy lasuWśród najliczniejszej grupy mieszkańców leśnej głuszy są pająki, ilość gatunków, z jaką mamy do…
Posted by Leśne opowieści on Wednesday, 15 October 2014
Ciepłe letnie noce to także czas sporej aktywności nietoperzy, to właśnie wtedy idąc przez skraj lasu zrobiłem to foto….
Posted by Leśne opowieści on Wednesday, 8 October 2014
Nie wiemy czy autor profilu jest zawodowym przyrodnikiem czy tylko hobbystą. Ale między wierszami we wpisach można wyczytać, że Jego zdaniem przyroda Lasu Bródnowskiego zasługuje na większą ochronę niż obecnie. Na przykład odkrył, ze występuje tu bardzo rzadki nęk świerszczojad. Czyżby zapowiadały się starania o zmianę statusu lasku na rezerwat albo chociaż użytek ekologiczny?
O tak! To jest to!Euforia to mało powiedziane! Niesamowicie rzadkie spotkanie, Panie i Panowie o to on! Nęk ś…
Posted by Leśne opowieści on Wednesday, 1 July 2015
Zawsze twierdziłam ze nasz lasek bródnowski jest tajemniczy i magiczny.Swoją magię objawia tylko tym, którzy w ciszy i uważnie rozglądają się i patrzą dookoła.Najbardziej magiczne chwile to te o poranku, gdy nikt inny poza stałymi,czworonożnymi mieszkańcami lasu nie przebiega ścieżek i bezdroży.Uważny obserwator,może dostrzec wiele ;-))
No to trzeba zrobić wszystko, żeby teren miedzy planowaną trasa olszynki grochowskiej a laskiem porósł zielenią, a działki w przyszłości nie stały się miejscami pod apartamenty. Władze dzielnicy powinny postarać się też o kontenery (zamykane) na śmieci przy miejscach do biwakowania. Oczywiście o regularnym sprzątaniu nie wspominając.
Lasek na utracie tez ciekawy, pelen okopow. Szkoda, ze zasmiecony ale miejscami dzicz jak w puszczy!
Redakcja czytuje inne portale, z nich dowiaduje się o różnych rzeczach na Targówku, Zaciszu, ale źródła informacji nie poda.
Piękne „LESNE OPOWIEŚCI” piękne zdjęcia.
Brawo
to podaj te źródła, wszechwiedzący 'no nie’ – inne niż fejsbuk
Podziwiam pasję autora „Leśnych opowieści” to naprawdę piękne miejsce,ten nasz lasek Bródnowski
W lasku obserwowałem ślicznego bardzo rzadkiego najmniejszego z rodzimych dzięciołów dzieciołka ptaka wielkości wróbla a ubarwionego jak dzięcioł duży.
Od dziecka mieszkam na Bródnie i smuci mnie degradacja Lasu Bródnowskiego, obecnie zadeptywanego przez mieszkańców okolicznych osiedli. Jako studentka kierunku przyrodniczego chodziłam do Lasu Bródnowskiego by uczyć się rozpoznawać rośliny i zauważyłam, że występuje w nim kilka rodzajów siedlisk, od wilgotnych olsów, bo suche bory sosnowe. Kanałek Bródnowski z czasów mojego dzieciństwa był zamieszkany przez cierniki, obecnie jest to ściek. Docenić należy jednak starania gminy związane z postawieniem śmietników, z patrolami (widziałam kilka razy) oraz z próbami edukacji przyrodniczej (tablice edukacyjne). Postawiono zakaz grillowania obok historycznego Grodziska, chociaż egzekwowanie tegoż może być trudne. Boli mnie widok zaśmieconej polany w weekend,… Czytaj więcej »