Unikalne zdjęcia Bródna wypłynęły na zagranicznej aukcji

5
Share

Taka okazja nie zdarza się często. Na tych zdjęciach, możemy zobaczyć jak wyglądało Bródno w czasach okupacji niemieckiej. 

 

Informacje o aukcji dostaliśmy od czytelnika. Na niemieckim Ebayu ktoś wystawia kolekcję zdjęć zrobionych w ogromnych warsztatach kolejowych na Pradze. Tylko że to nie Praga, a kolejarskie Bródno.

Większość fotografii przedstawia zabudowania kolejowe, domy robotników, warsztaty, hale naprawcze. Taka zabudowa ciągnęła się w czasie wojny niemal od Ronda Żaba jeszcze za ul. Palestyńską, gdzie znajdowało się główne wejście na teren zakładów. Zdjęcia zrobiono podczas wizyty w zakładzie Juliusa Dorpmüllera, prezesa Niemieckich Kolei Państwowych, a w czasie wojny także ministra transportu. Fotograf skupia się na oficjalnej delegacji, ale można znaleźć na fotografiach kilka obiektów, które przetrwały do dziś.

brodno

Czy zdjęcie powyżej nie wygląda znajomo? Na drugim planie widać dachy istniejącej do dziś szkoły przy Bartniczej – to był najsolidniejszy budynek przedwojennego Bródna. Obok jest wieża z zegarem jeszcze drewnianego kościoła Matki Bożej Różańcowej stojącego dziś na Bartniczej, dawniej biegła tędy ul. Białołęcka. Budynek na pierwszym planie też doczekał naszych czasów. Ma adres Oliwska 14 i dziś mieści się w nim… fryzjer dla psów.

brodno2

Tak wyglądał kościół przy Białołęckiej zanim spłonął w czasie wojny. Nie ma wątpliwości, że to ta sama wieża.

PIC_1-R-306-3

Wielkanoc na Bródnie. fot. NAC

A to budynek przy Oliwskiej 14.

fot. targowek.info

fot. targowek.info

Charakterystyczny parterowy domek z cegły można wypatrzeć też na innych zdjęciach. Znajdował się w pobliżu głównego wejścia do zakładów.

Zdjęcie niemieckiej delegacji z Juliusem Dorpmüllerem

Zdjęcie niemieckiej delegacji z Juliusem Dorpmüllerem. Budynek widoczny z prawej strony.

Budynek widoczny po prawej stronie.

Budynek widoczny po prawej stronie.

A to już ul. Palestyńska, widok na wejście do zakładów od Białołęckiej. Murowany budynek za drewniakiem po prawej stronie istnieje do dziś.

Palestynska

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z tej aukcji na Ebayu. Ceny nie są małe. Może urząd dzielnicy pokusi się o udokumentowanie historii dzielnicy…?

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx