Coraz mniej zabytków na Targówku

8
Share

Kolejnych osiem przedwojennych budynków wykreślono z ewidencji zabytków. Czy kamienice wzdłuż Radzymińskiej zostaną zburzone?  

 

Najcenniejsze zabytki wpisane do rejestru na Targówku można policzyć na palcach jednej ręki. Dlatego musimy doceniać niższy stopień ochrony – ewidencję zabytków. Ale i ta lista się kurczy.

Wczoraj opublikowane zostało zarządzenie prezydent Warszawy aktualizujące ewidencję. W całym mieście dopisano 54 zabytki i skreślono z niej także 54. Niestety na Targówku tylko wykreślano.

Prawnie chronione przestało być osiem kamienic. Jeden budynek na Bródnie (Budowlana 2), jeden na Zaciszu (Uranowa 2), i aż sześć na Targówku Mieszkaniowym. Chodzi o budynki wzdłuż Radzymińskiej (126, 128, 140, 150) i przy Rajgrodzkiej (14 i 16). M.in skreślono budynki znane ze słynnego zdjęcia kolejki mareckiej. To dwie kamienice (Radzymińska 126 i 128) widoczne na zdjęciu powyżej po lewej stronie (zdjęcie ze zbiorów NAC) i współcześnie na zdjęciu poniżej.

fot. archiwum targowek.info

fot. archiwum targowek.info

W zarządzeniu prezydent nie podaje przyczyn wykreślenia kamienic z ewidencji. Może po prostu uznano, że nie zasługują na zachowanie. Z drugiej strony ten teren czekają duże zmiany. Wiosną ratusz zorganizował konkurs na zagospodarowanie działki po Zakładach Tłuszczowych i całego rejonu wokół. Granice konkursu obejmowały obszar od Statoila aż do Kraśnickiej (obecnie to Rozwadowskiego). Wszystkie wykreślone z ewidencji kamienice na Targówku znajdują się w tym obszarze:

Rejon objęty konkursem / mat. organizatora

Rejon objęty konkursem / mat. organizatora

Konkurs wygrały renomowana pracownia Dawos oraz pracownia Brzozowski-Grabowiecki. Architekci proponują budowę domów wysokich na 3 do 6 pięter, a przy Radzymińskiej widzą nawet 11-piętrowe punktowce. Nie wiemy czy oznacza to burzenie kamienic czy da się je wkomponować w nowe osiedle.

materiały konkursowe

materiały konkursowe

 

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx