Są pieniądze na metro na Bródno

11
Share

Prawie dwa miliardy na pierwszy etap rozbudowy i ponad półtora na dalszy odcinek na Bródno – Unia szczodrze dofinansuje budowę metra do naszej dzielnicy. 

 

O pieniądze na odcinek na Targówek raczej byliśmy spokojni, bo tu przygotowania do budowy są już bardzo zaawansowane. Rozstrzyga się właśnie przetarg na wykonawcę i prace mogą się zacząć w 2016 roku, choć już nieoficjalnie mówi się, że będzie rok opóźnienia.

Za to budowa następnych trzech stacji – przez Zacisze na Bródno – nie do końca miała zapewnione finansowanie. Dlatego cieszy wczorajsze wystąpienie Hanny Gronkiewicz-Waltz z premier Ewą Kopacz.

Panie oznajmiły, że prezydent Warszawy podpisał zobowiązanie do przygotowania wniosków o dofinansowanie sześciu miejskich inwestycji transportowych – czterech drogowych i dwóch metra. Niestety, żadna z ulic nas nie dotyczy, na liście nie ma choćby Mostu Krasińskiego czy obwodnicy śródmieścia między rondem Żaba a Wiatraczna.  Ale są za to dwa odcinki metra.

Dofinansowanie – 1,945 mld zł,  Poziom dofinansowania UE – 68%
Otwarte zostały oferty w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie sześciu kolejnych stacji II linii metra. W kierunku zachodnim (z Ronda Daszyńskiego) wybudowane zostanie ok. 3,4 km podziemnej kolei, czyli trzy stacje.

W kierunku północno-wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to: „Szwedzka” (C16) pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; „Targówek 1” (C17) w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego oraz „Targówek 2” (C18) w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Wszystkie nazwy stacji są robocze, a ich ostateczne brzmienie nadane zostanie uchwałą Rady m.st. Warszawy.

Budowa II linii metra wraz z zakupem taboru – etap III, Dofinansowanie – 1,625 mld zł, Poziom dofinansowania UE – 63%

W tej chwili trwa wybór koncepcji architektonicznej w ogłoszonym przez Metro Warszawskie konkursie. Na Bemowo powstaną dwie stacje. W kierunku północno-wschodnim, czyli do nas, będą trzy stacje: C19 roboczo nazywana „Zacisze” w rejonie skrzyżowania ul. Rolanda i Spójni; C20 roboczo nazywana „Kondratowicza” w rejonie skrzyżowania ul. L. Kondratowicza i Malborskiej; C21 roboczo nazywana „Bródno” w rejonie skrzyżowania ul. L. Kondratowicza i Rembielińskiej.

Dobra wiadomość jest też taka, że przyznanie pieniędzy oznacza, że nie można już zmieniać trasy metra, żeby nie stracić dotacji. Przykro nam, sąsiedzi z Białołęki. 

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx