Darmowe wi-fi będzie w 7 miejscach na Targówku. Wiemy gdzie

7
Share

Znamy siedem lokalizacji, w których będzie można podłączyć się do netu. Ratusz ogłosił przetarg na darmowe punkty dostępu do internetu. 

 

Ogónodostępne wi-fi to nie jest dobra wola urzędników, tylko sami sobie na to zagłosowaliśmy. Projekt darmowego internetu wygrał w głosowaniu w budżecie partycypacyjnym na 2015 rok (głosowaliśmy na niego w 2014 roku) w obszarze Targówka Mieszkaniowego. Dlatego punkty dostępu powstaną tylko na tym osiedlu. Ale coś nam się wydaje, że Bródno i Zacisze szybko pozazdroszczą i za rok tam też pojawią się takie projekty…

Na razie ratusz ogłosił przetarg na instalację sieci w siedmiu punktach Targówka. Nie trzymamy was dłużej w napięciu. Darmowy net będzie w tych miejscach:

  • Zespół rekreacyjny przy ul. Samarytanka 1
  • Zespół rekreacyjny pomiędzy ul. Trocką i Askenazego
  • Plac zabaw przy ul. Zamiejskiej sąsiadujący z Gimnazjum nr 141
  • Boisko Orlik przy ul. Remiszewskiej 40 obok SP 114
  • Plac zabaw przy ul. Orłowskiej obok Przedszkola nr 95
  • Plac zabaw przy ul. Węgrowskiej obok OPS „Chatka Puchatka”
  • Park Wiecha (tu będą trzy nadajniki: na teatrze Rampa – od frontu, od strony płn-wsch i na słupie monitoringu miejskiego blisko głównej fontanny)

Są szanse, że wi-fi zacznie działać jeszcze w tym roku. Wykonawcy mogą się zgłaszać do 2 października, a potem na postawienie sieci będą mieli 42 dni. Później pewnie testy, odbiory, ale może na Święta się uda.

Tak oznaczone są punktu dostępu do miejskiej sieci w Śródmieściu / fot. UM Warszawa

Tak oznaczone są punktu dostępu do miejskiej sieci w Śródmieściu / fot. UM Warszawa

Internet ma działać w ramach  miejskiego Systemu Sieci Bezprzewodowej, można się więc domyślać, że będą podobne zasady dostępu. Miejskie punkty mają zasięg 300-400 metrów. Prędkości transferu to 512 kb/s (download i upload), więc filmów oglądać się na tym nie da, ale pocztę czy Facebooka można sprawdzić. Szybciej być nie może, bo takie są regulacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Aby połączyć się z Internetem trzeba wyszukać na smartfonie czy tablecie dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać UM-Warszawa. W przeglądarce internetowej wpisujemy adres dowolnej strony www, wtedy system automatycznie kieruje na stronę logowania do miejskiej sieci. Wystarczy podać adres e-mail, zatwierdzić regulamin i można surfować. Najlepiej zaczynając od lektury www.targowek.info ;).

Połączenie trwa do 60 minut, aby zacząć kolejną sesję trzeba ponownie się zalogować.

Te zasady są dość proste i oby takie obowiązywały na Targówku. Przypomnimy, że od 2012 roku nasi urzędnicy wprowadzili w trzech miejscach lokalną sieć Targówek-NET. Aby z niej korzystać trzeba było… iść zapisać się do urzędu dzielnicy. Prawie nikomu nie chciało się tego zrobić, więc po trzech latach męki ratusz wiosną tego roku przestał wspierać tę sieć. 

Na głównym zdjęciu skwer przy ul. Samarytanka – jedno z miejsc, w którym będzie dostępny internet / fot. targowek.info

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx