Nowy TBS na Korzona i centrum lokalne przy Siarczanej

4
Share

Rada Warszawy przyjęła wczoraj program rewitalizacji fragmentów Pragi i Targówka. Są też dwa pierwsze konkretne kroki. 

 

To już pewne: Rada Miasta zdecydowała i przyznaniu naprawdę dużych pieniędzy na rewitalizację sześciu rejonów Pragi Północ, Południe i Targówka. Konkretnie chodzi o 1,4 miliarda złotych, bo tyle ma kosztować Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. Wczoraj „za” było 51 radnych z PO i PiS, nikt nie był przeciw, choć dwoje radnych wstrzymało się od głosu…

Najciekawsze jest oczywiście, na co wydane będą te pieniądze. Niestety, nie na budowę Nowotrockiej ani nie na poszerzenie św. Wincentego. Rewitalizacja ma poprawiać warunki życia najgorzej sytuowanych mieszkańców. To głównie remonty sypiących się kamienic na Pradze i Targówkach: Fabrycznym i Mieszkaniowym, ale nie tylko.

Główne założenia rewitalizacji opisaliśmy już w kwietniu.

TBS na Korzona

W ramach rewitalizacji będą też powstawały nowe budynki w systemie TBS – dla tych, którzy nie mogą dostać kredytu bankowego. Wczoraj wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował, że ratusz dostał właśnie pozwolenie na budowę pierwszego TBS przy ul. Korzona. Będzie to zespół budynków na 64 mieszkania. Powstanie na odcinku ulicy między Trocką a Złotopolską, na wysokości przedszkola im. Króla Maciusia.

Centrum lokalne na Siarczanej

Także wczoraj Iwona Wujastyk, jedyna radna  Warszawy z PO z Targówka, podała na Facebooku, że radni znają już koncepcję  przebudowy walącej się zabytkowej willi przy Siarczanej na Targówku Fabrycznym w Centrum Aktywności Lokalnej. Inwestycja będzie kosztowała 10 mln zł. Na razie koncepcja nie jest udostępniona w internecie, pokazano tylko dwa zdjęcia.

Przypominamy, że willa (na zdjęciu na górze jej stan aktualny) należała do przedwojennego współwłaściciela fabryki chemicznej na Targówku. Niedawno publikowaliśmy archiwalne zdjęcie tego budynku wraz z przybliżeniem jego historii. 

Dom Stanisława i Stanisławy Scholtzów na Targówku / Zdjęcie ze zbiorów Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dom Stanisława i Stanisławy Scholtzów na Targówku / Zdjęcie ze zbiorów Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx