Od soboty jeździmy Trasą AK! Poznaj nową organizację ruchu

7
Share

To już pewne: w nocy drogowcy otwierają po latach remontów most i Trasę AK. Jeszcze trzy tygodnie potrwa usuwanie wygrodzeń, będą zwężenia, ale już wkrótce powinny zniknąć korki.

 

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał w piątek  pozwolenie na użytkowanie Trasy AK na odcinku Powązkowska – Modlińska wraz z przebudowanym Mostem gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Oznacza to, że GDDKiA może rozpocząć wdrażanie docelowej organizacji ruchu. Ta procedura będzie trwać do trzech tygodni.

W pierwszej kolejności – już w sobotę – kierowcom zostanie udostępniona Trasa AK na odcinku od węzła Powązkowska  do Mostu gen. Grota-Roweckiego w pełnym przekroju – od 2 do 3 pasów ruchu na jezdni głównej oraz po 3 pasy ruchu na jezdni zbiorczo-rozprowadzającej – docelowo przeznaczonej dla ruchu lokalnego.

Przez kolejne 10 dni zamknięte będą jeszcze cztery pasy ruchu na samym moście – po dwa wewnętrzne w obu kierunkach. To czas jaki jest potrzebny na odtworzenie pasa rozdziału między jezdniami głównymi S8, czyli likwidację tzw. przewiązek.

Schemat ruchu na Moście Grota / materiały GDDKiA

Schemat ruchu na Moście Grota / materiały GDDKiA

Następnym etapem wdrażania docelowej organizacji i ruchu będzie odtworzenie wysp dzielących pomiędzy jezdniami S8 a jezdniami zbiorczo–rozprowadzającymi co zajmie ok. 10 dni. Będzie się to wiązało się z zawężeniem jezdni zbiorczo–rozprowadzających jak i ciągu głównego (tranzytowego) o jeden pas ruchu.

Po tej operacji udostępniony zostanie kierowcom zostanie cały most Grota-Roweckiego – w pełnym przekroju 10 pasów ruchu w obu kierunkach, choć prowadzone będą ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe na pozostałych obiektach.

Remont mostu Grota i Trasy AK w liczbach

  • Długość: 4,6 km (w tym długość mostu: 645 metrów)
  • Wartość: 796,3 mln zł
  • Data podpisania umowy: 18 lipca 2013 r.
  • Planowany termin zakończenia: październik 2015 r.

W ramach kontraktu (wcześniejszy remont Trasy Toruńskiej obejmował inny kontrakt):

– zburzonych i odbudowanych zostało 16  obiektów inżynierskich  – 7 wiaduktów, 6 estakad, tunel pod Trasą AK wraz z przejściem dla pieszych,

– wyremontowanych zostało 29 obiektów  – 11 wiaduktów, 9 estakad i 6 kładek i przejść dla pieszych,

– powstało 14 nowych, nieistniejących przed rozpoczęciem prac obiektów –  m.in. półtunelowe ekrany akustyczne, nowy wjazd na Trasę AK z ul. Marymonckiej w kierunku Poznania.

 

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx