Pocięty sztandar z Bródna eksponatem w Muzeum Pragi

1
Share

Od zeszłego tygodnia można już zwiedzać Muzeum Warszawskiej Pragi. Znaleźliśmy tam także ślady naszej dzielnicy. 

 

Muzeum zapowiadano jako upamiętniające całą prawobrzeżną Warszawę, ale niewiele z tych zapowiedzi wyszło. Ekspozycja koncentruje się głównie na Pradze właściwej, o Bródnie i Targówku wspomina się sporadycznie, o Zaciszu jeszcze mniej.

Nie znaleźliśmy ani słowa o wielkim przemyśle na Targówku Fabrycznym czy o Grodzisku. Jest za to krótka wzmianka o stacji Praga i kolejarskim Bródnie.

Nazwa wsi Bródno pojawia się też na miedziorycie Mattchausa Meriana z 1663 roku przedstawiającym rozmieszczenie wojsk przed Bitwą pod Warszawę w czasie potopu szwedzkiego. (Więcej o tej bitwie pisaliśmy tutaj). W miejscu Bródna autor pokazał wiejskie chatki i coś na kształt grodu.

 

Plan Bitwy pod Warszawą w 28 lipca 1656 r. Nazwę "Bródno" zaznaczyliśmy kółkiem - fot. targowek.info

Plan Bitwy pod Warszawą w 28 lipca 1656 r. Nazwę „Bródno” zaznaczyliśmy kółkiem – fot. targowek.info

 

Uwagę zwiedzających w sali eksponatów podarowanych muzeum  przykuwa duży czerwony sztandar z orłem.

Pochodzi z przed wojny ze Szkoły Powszechnej nr 128 przy ul. Bartniczej na Bródnie. Po wojnie nadal służył szkole, ale komuniści kazali wyciąć z niego koronę orła oraz wizerunek świętego, prawdopodobnie Matki Boskiej.

 

Muzeum Pragi 2

muzeum Pragi

 

Mimo że w Muzeum jest mało o naszej dzielnicy, to i tak polecamy wycieczkę. Na szczególną uwagę zasługuje makieta XVIII-wiecznej Pragi, którą oglądamy z audioprzewodnikiem, zachowana żydowska modlitewnia, świetna jest też sala z nagranymi historyjkami opowiadanymi przez mieszkańców Pragi. Kilka z nich jest też z Targówka.

Muzeum przy ulicy Targowej 50/52 otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 12-20. Bilet kosztuje dwa złote, ale uwaga: w cenie rurka z kremem!

 

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx