W kwietniu 2016 będziemy obchodzić całkiem okrągłą rocznicę. Jak ją świętować?
Tak, to już od stu lat mieszkańcy naszej dzielnicy płacą podatki w Warszawie. 8 kwietnia 1916 roku generał–gubernator Hans von Beseler rozszerzył granice administracyjne miasta ponad trzykrotnie zwiększając powierzchnię miasta.
Tego dnia przyłączono do stolicy m.in. Mokotów, Grochów, Targówek i Bródno. Oczywiście te osiedla istniały już wcześniej, ale od 1916 roku ich mieszkańcy formalnie zostali warszawiakami.
Z naszych okolic do miasta przyłączono dzisiejszy Targówek „Mieszkaniowy”, Targówek Fabryczny („Przemysłowy”) oraz kolejowe Nowe Bródno. Granica przebiegała m.in. wzdłuż dzisiejszej ul. Trockiej, wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego i dalej mniej więcej wzdłuż obecnej ulicy Rembielińskiej.
Pamiątką po takim podziale administracyjnym jest np. nazwa ulicy Zamiejskiej, która znajduje się tuż poza dawną granicą miasta.
Do obchodów włączenia do Warszawy zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz warto się zastanowić, jak je świętować. Dzielnica Praga Południe (do Warszawy w 1916 włączono także Grochów, Gocław i Saską Kępę) zapytała mieszkańców, jak chcieliby uczcić jubileusz. A jak powinno być u nas?
Macie jakieś pomysły? Na Targówku powinien odbyć się festyn, koncert, a może stanąć pomnik? Zapraszamy do zgłaszania propozycji w komentarzach.
zdjęcie na górze: fragment starej mapy Warszawy – z zaznaczoną granicą miasta z 1916 roku
uczcijmy to minuta ciszy.
w przyszłym roku mija też 10 lat od złożenia obietnic programowych Pani Prezydent HGW. Mija też 10 lat jej rządów. Ktoś pamięta jeszcze ten program: 1. Nowotrocka, 2. Obwodnica Śródmiejska, 3 Św Wincentego, 4. Basen połączony z lodowiskiem w Parku Bródnowskim. 5. Most Krasińskich, 6 Szybkie linie E do Centrum, 6. Basen na Targówku Mieszkaniowym itp itd.
my placimy od 100 lat podatki a takie derby czy inne brzeziny od ilu? pomimo tego oni dostaja wszystko co najlepsze. u nas na przyklad wkrotce skroci sie trase 512 a oni dostana dwie nowe linie autobusowe
Chcemy 100 milionów na inwestycje dzielnicowe. Hasło 100 milionów na 100 lecie Targówka. Patrząc na fakt że Wilanów ma 30 tyś mieszkańców a 80 milionowy budżet to nasze oczekiwania nie są duże. Kwota ta da 800 zł na jednego mieszkańca a to są średnie pieniążki.
Może 100 kolejnych słupków na Wincentego na stulecie Bródna ? Wczoraj jechałem Wincentego, piękny widok – na wysokości numeru 30 tam gdzie zasłupkowali cały chodnik przy zatoce przystanku autobusowego. W zatoce pod prąd stały dwa samochody dostawcze, panowie rozładowywali towar. W zatoce zmieścił się jeden autobus, drugi stał i czekał na wjazd wstrzymując ruch na wincentego. Po drugiej stronie ulicy, tam gdzie została przekopana i zagrabiona ziemia pod trawniki (czy już posiana trawa tego nie wiem), stały zaparkowane na tej ziemi 4 auta, co się dziwić wcześniej było tam klepisko i parkowało sporo aut !!!. Na wysokości cmentarza piesi święte… Czytaj więcej »
Ulica Zamiejska nie oznacza położenia za miastem. Zanim włączono ją w obręb Warszawy, nazywała się Kujawska.
A może – raz zrobimy coś sami? Zrobimy wielki piknik sąsiedzki albo małe pikniki sąsiedzkie na skwerkach i w parkach, przyniesiemy coś, poznamy się, skorzystamy z przestrzeni, którą mamy wspólną.
Pomniki nie mają żadnego sensu dla społeczności.
Jak świętować?
Ogniska w lasku, kiełbaski i wóda ;D
Dobudujmy sami drugą linie metra na Bródnie. Mogę nadzorować, a w przerwach kopać z Wami. Ew. możemy też rozkopać park i postawić tam nowe osiedla. Kto ze mną?
https://www.youtube.com/watch?v=8NAYU8hNSpE
już od dwóch lat zachęcam do oglądania filmików o Bródnie tj , tramwaj nr 21 , park bródnowski park rzezby , dobrze że przypominamy o historii,
Jeden link załączam , następnych szukajcie na YOU TUBE
Widzę, że tylko Ania potrafi czytać ze zrozumieniem i odpowiadać na pytanie postawione w artykule, reszta to sami frustraci, którzy tylko potrafią narzekać, gdziekolwiek i kiedykolwiek, nawet kiedy są proszeni o propozycje imprez…
A ja z okazji święta mojej dzielnicy chciałabym i fajny festyn na moim osiedlu i pozwólcie pomarzyć rozpoczęcie budowy Trasy Świętokrzyskiej i poprawę nawierzchni niektórych ulic Targówka, np. Bukowieckiej , Przecławskiej,itd. Ech rozmarzyłam się … Przecież podatki płacimy tak jak inne dzielnice. I wcale nie jesteśmy Warszawą gorszej kategorii! Choć życie pokazuje, że chyba jednak tak! Jeśli dzielnica nie widzi potrzeby świętowania tej okrągłej rocznicy, to ja popieram jakiś fajny piknik sąsiedzki, chyba jednak wolałabym bez alkoholu…