Nowy deweloper na polu PGR? Nie, to młody artysta z ambicjami

5
Share

W Lesie Bródnowskim zawiesił wielki portret, na polu PGR „rozdawał” mieszkania – poznajcie Mateusza Jonasza Kowalczyka, artystę z Bródna, któremu zależy na naszej okolicy.

 

Raczej o nim jeszcze nie słyszeliście. Ale być może już widzieliście jego prace. Sami natknęliśmy się na jedną z nich pod koniec września w lasku Bródnowskim:

 

Takie cudo ktoś powiesił Lesie Bródnowskim. W nocy można się przestraszyć.

Posted by Targówek Info on 29 września 2015

 

Gdy wrzucaliśmy ten nieco żartobliwy post na fb, jeszcze nie wiedzieliśmy, że autorem „takiego cuda” – a dla ścisłości: portretu kobiecego ducha lasu –  jest Mateusz Jonasz Kowalczyk.

W tym samym czasie Mateusz Kowalczyk przeprowadzał happening na skraju dawnego pola PGR przy ul. św. Wincentego, naprzeciw cmentarza. Przebrany za “dewelopera” rozstawił stolik i rozdawał za darmo “mieszkania z widokiem”, malowane na bieżąco na kartkach papieru:

 

 

Kim jest artysta, który przeprowadził te dwa ciekawe projekty (za własne pieniądze – dodajmy)?

Mateusz Jonasz Kowalczyk ma 23 lata (rocznik 1992), uczył się w warszawskim Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Gersona, a od tego roku jest studentem Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka zaś na Bródnie niedaleko ul. św. Wincentego.

Jego zaangażowanie w naszej dzielnicy jest więc zrozumiałe.

Dotąd całą swoją uwagę koncentrowałem na pracach w bardziej klasycznej formie – w technice mieszanej, na papierze, podobraziu. Happening na Polu jest wyjątkiem, dlatego, że doszły do tego również motywy społeczne

– mówi targowek.info Mateusz Kowalczyk, którego nie przestaje zadziwiać, że wolna przestrzeń dawnego pola PGR, która mogłaby być wykorzystana na różne sposoby – a w dodatku położona jest tuż przy wielkim cmentarzu – zostanie wkrótce zabudowana i stanie się kolejną miejską sypialnią.

Artysta, z Bródna, uczeń „Gersona” i ASP, mający niestandardowe pomysły, zaangażowany społecznie – czy kogoś wam to nie przypomina?

Choć Mateusz „J” Kowalczyk i Paweł Althamer, najsłynniejszy twórca z naszej dzielnicy (rzeźbiarz, performer, współtwórca Parku Rzeźby, a także m.in. – pamiętacie to jeszcze? – pomysłodawca przerobienia jednego z bloków na Bródnie w wielką figurę Jezusa) jeszcze dotąd się nie spotkali, ale ich ścieżki już się ze sobą wielokrotnie splotły.

Kto wie, może właśnie dochowaliśmy się następcy Althamera…

 

Więcej o twórczości Mateusza Kowalczyka dowiecie się na jego profilu na facebooku oraz na jego stronie internetowej.

 

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx