Obwodnica Pragi: jest nowy przetarg na projekt

9
Share

W zasadzie to dobre wieści. Przynajmniej częściowo. Mamy nadzieję.

 

Dziś rano Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na projekt i uzyskanie decyzji administracyjnych dla budowy wschodniego odcinka obwodnicy śródmiejskiej – chodzi od odcinek pomiędzy rondem Wiatraczna na Grochowie do ulicy Radzymińskiej na Targówku.

Trasa – na tym odcinku zwana też obwodnicą Pragi – ma biec od skrzyżowania z ul. Międzyborskiej, poprzez ul. Grenadierów, rondo Wiatraczna, Szaserów, Chrzanowskiego, Kozią Górkę na Targówek Fabryczny: przez Zabraniecką i Księżnej Anny, Trasę Świętokrzyską (gdy kiedyś ona powstanie…) do ulicy Radzymińskiej. Którędy dokładnie – m.in. to ma o zaplanować zwycięzca przetargu.

Na etapie wykonywania koncepcji programowej mają powstać co najmniej trzy warianty przedsięwzięcia. W projekcie drogi przewidziane będą też rozwiązania w zakresie węzłów i skrzyżowań, które ułatwią ruch pieszy pomiędzy przystankami różnych środków komunikacji publicznej. Dotyczy to m.in. rejonu Radzymińskiej, gdzie za kilka lat mają się skrzyżować kolej, autobusy i metro. Analizowane ma być także przesunięcie trasy i układu torowego w stronę ul. Zabranieckiej na odcinku od skrzyżowania z (przyszłą) Trasą Świętokrzyską do ul. Radzymińskiej.

To oczywiście dobra wiadomość!

Ale zanim zaczniecie skakać z radości, przypomnijmy, że ten odcinek obwodnicy Śródmieścia jest jedną z wielu inwestycji skasowanych władze miasta podczas „rzezi Pragi” w 2009 roku (która teraz wróciła do łask – mamy nadzieję, że nie tylko w związku z wyborami parlamentarnymi…). Władze Warszawy zapewniały wcześniej, że droga powstanie do 2012 roku. Okazało się, że to bajki, a brak obwodnicy bardzo boleśnie odczuliśmy podczas komunikacyjnej blokady Targówka, spowodowanej budową metra na placu Wileńskim.

Pamiętajcie też, że to dopiero przetarg na projekt. Gdy projekt powstanie, przygotujmy się na protesty mieszkańców – szczególnie na Grochowie. Potem na protesty przegranych firm w przetargu na budowę. No i nawet, gdy w końcu ten odcinek zostanie zbudowany, wciąż będzie brakowało około kilometra do ronda Żaba, żeby w pełni domknąć trasę i uczynić ją pełnoprawną obwodnicą. Ten ostatni fragment na razie możemy traktować jako całkowite science-fiction.

Termin składania ofert na dziś ogłoszony przetarg mija 25 listopada 2015 r. Wybrany wykonawca będzie miał 30 miesięcy na realizację zadania. Obowiązująca Wieloletnia Prognoza Finansowa m.st. Warszawy przewiduje, że prace projektowe oraz roboty budowlane zostaną zrealizowane w latach 2015–2021 r.

Ale, oczywiście, w ten rok 2021 jako rok oddania naszej części obwodnicy Śródmieścia nie wierzcie nawet w żartach.

 

na górze: wizualizacja praskiej części obwodnicy Śródmieścia /mat. prasowe

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx