Projekt budżetu 2016: planowane inwestycje na Targówku

6
Share

Jest wstępny projekt budżetu naszej dzielnicy na przyszły rok. Mamy realne szanse na 31 mln zł – czy to dużo, czy mało?

 

Urząd miasta Warszawy upublicznił projekty lokalnych dzielnicowych budżetów na rok 2016. Włodarze stolicy proponują dla Targówka dokładnie 31 099 915 zł. Czy to dużo czy mało?

* Całkiem sporo – jeśli wziąć pod uwagę np. zeszłoroczny budżet dzielnicy (który w projekcie miał zapisane poniżające 11 mln zł, potem na szczęście miasto wysupłało trochę więcej), albo proponowane przyszłoroczne budżety dla takich dzielnic jak np. Praga-Południe czy Mokotów, które choć są sporo większe od Targówka, mają dostać mniej niż 30 mln zł.

* Wcale nie tak dużo – gdy porównać tę kwotę z niektórymi mniejszymi od nas dzielnicami, np. z Białołęką (100 tys. mieszkańców), która prawdopodobnie dostanie na inwestycje aż 75,5 mln zł, albo Wilanowem (raptem 30 tys. mieszkańców) którego warszawski ratusz planuje w 2016 roku chyba utopić w gotówce – planowane są tam dzielnicowe inwestycje na ponad 86 mln zł!

* Kropla w morzu potrzeb, gdy przyjrzymy się, na co dokładnie dzielnica planuje wydać te „nasze” 31 milionów:

Najwięcej, aż 13,8 mln zł ma zostać przeznaczone na rozkręcenie wielkiej budowy budynku komunalnego przy ul. Odrowąża z pomieszczeniami dla przedszkola i poradni psychologiczno-pedagogicznej (pisaliśmy o tym projekcie na targowek.info już w marcu br.)

Druga nadroższa pozycja w budżecie: równe 5 mln zł pochłopnie adaptacja willi przy ul. Siarczanej na „Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej” (tutaj pokazaliśmy jak wygląda dziś – i jak wyglądała sto lat temu)

Niemal tyle samo, 5 mln zł bez parudziesięciu tysięcy, pójdzie na kolejne etapy coraz mniej udanej rozbudowy liceum ogólnokształcącego im. Lisa-Kuli przy ul. Oszmiańskiej.

3,5 mln zł pochłonie remont i przebudowa zdewastowanego budynku przy ul. Kunieckiej na potrzeby przedszkola (także dużo pisaliśmy o tym na targowek.info)

Prawie milion złotych ma pójść na budowę instalacji c.o. i c.c.w. w różnych komunalnych budynkach przy ulicach: Smoleńskiej, św. Wincentego, Skargi, Gościeradowskiej, Tykocińskiej i Zamiejskiej.

Pół miliona pochłoną przygotowania do budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Gilarskiej na skraju idącego pod zabudowę pola PGR.

Na początek rozbudowy o nowy budynek istniejącego żłobka nr 42 przy ul. Chodeckiej zaplanowano 100 tys. zł.

Natomiast bardziej niż skromnie zapowiadają się inwestycje drogowe w 2016 r.: urząd planuje wydać tylko po kilkadziesiąt tysięcy złotych na przygotowania do remontów uliczek Złotopolskiej i Motyckiej.

Co należy odnotować: ani jedna z wymienionych wyżej inwestycji nie zostanie ukończona w 2016 roku! Te wszystkie przyszłoroczne wydatki są tylko cześcią rozpisanych na wiele lat projektów.

Jedyne w projekcie budżetu, co zostanie od początku do końca zrealizowane w przyszłym roku, to realizacja różnych projektów, które wygrały głosowanie nad budżetem partycypacyjnym w tym roku –  przewidziano na nie w budżecie inwestycyjnym Targówka ponad milion złotych.

Czemu nigdzie nie wymieniamy przedłużenia metra na Targówek, wielkiego remontu ul. Łodygowej, budowy Trasy Świętokrzyskiej? Te inwestycje będą realizowane nie z budżetu dzielnicy, ale bezpośrednio z budżetu m.st. Warszawy (i przy wielkim wsparciu Unii Europejskiej). I tu, przy zachowaniu pewnej ostrożności, możemy zaryzykować stwierdzenie, że są niemal pewne.

Ostateczną decyzję w sprawie budżetu Targówka podejmie Rada Warszawy za kilka tygodni.

 

zdjęcie na górze: Flickr/TaxBrackets.org

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx