Zaplanują Targówek od nowa. Więcej bloków?

14
Share

Urzędnicy zorientowali się, że metro przyciąga na Targówek deweloperów. Dlatego rozpoczynają proces planowania osiedla. 

 

Rada Warszawy zdecyduje wkrótce o formalnym przystąpieniu do sporządzenia miejscowej planu zagospodarowania północnej części Targówka Mieszkaniowego. Chodzi z grubsza o rejon między Radzymińską, św. Wincentego, przyszłą Nowotrocką a Handlową – zobaczcie mapkę.

Granice przyszłego planu dla Targówka północnego / mat. urząd miasta

Granice przyszłego planu dla Targówka północnego / mat. urząd miasta

Na razie dla tego obszaru obowiązuje tylko ogólne studium zagospodarowania Warszawy. Teraz miejscy urbaniści przygotują (a radni zatwierdzą) o wiele bardziej szczegółowy plan. Dlaczego zabierają się za to akurat teraz? Bo dotarło do nich, że planowane metro przyciąga do dzielnicy deweloperów. Wprawdzie wiele inwestycji już powstało, ale będą kolejne.

Okolice stacji metra Trocka. To na pewno trzeba dużo uporządkować / fot. Targowek.info

Okolice stacji metra Trocka. Tu na pewno trzeba dużo uporządkować / fot. Targowek.info

– Planowana lokalizacja stacji metra „Trocka” wpłynie na atrakcyjność tego rejonu dzielnicy dla przyszłych inwestorów co skutkować będzie dążeniem do intensyfikacji zabudowy i może spowodować konflikty społeczne na tym obszarze – odkrywają nasi włodarze w uzasadnieniu do uchwały.

Ale założenia mają pocieszające: – Rozwiązania planu powinny pogodzić mieszkańców dotychczasowych osiedli z przyszłymi użytkownikami nowej zabudowy.

 

Tyle teorii, a w praktyce, co tu jeszcze planować, skoro wszystko już zabudowane? Na szczęście nie wszystko. Przed urbanistami i radnymi stoi kilka ważnych wyzwań.

  • Bloki spółdzielni RSM Praga przy ul. Askenazego. Po prawej stronie widać rezerwę na ul. Nowotrocką / fot. targowek.info

    Bloki przy Askenazego. Z prawej widać rezerwę pod Nowotrocką / fot. targowek.info

    zaplanować dokładnie Nowotrocką (zapowiadają, że to zrobią)

  • „wykształcić powiązania komunikacyjne” ze stacją Trocka. Czyli m.in. ogarnąć, że pętla autobusowa przydałaby się tuż obok metra, a nie spory kawałek od niego.
  • Zaplanowanie całego otoczenia stacji metra. Burmistrz dzielnicy obiecywał tu parkingi wielopoziomowe z bazarkiem działającym w parterze.
  • Planiści zdecydują (o ile zdążą, zanim deweloperzy zaczną budowy), jakie dokładnie budynki będą mogły stanąć na wolnych działach np. między Zamiejską a Trocką.
  • jak bardzo będzie mógł rozbudować się pawilon z Topazem?
  • jaki kształt będzie miało skrzyżowanie Trockiej z Pratulińską?

Tworzenie planu może potrwać kilkanaście miesięcy, a może i kilka lat. Na cały proces teoretycznie mamy wpływ i warto go śledzić. Zainteresowane strony, a więc mieszkańcy też, będą mogli składać poprawki do wersji przygotowanej przez urzędników.

Plan zdecyduje czy na działce między Trocką na Zamiejską staną wielkie bloki czy małe budynki / fot. targowek.info

Plan zdecyduje czy na działce między Trocką na Zamiejską staną wielkie bloki czy małe budynki / fot. targowek.info

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx