Mural o uchodźcach powstanie na Targówku

6
Share

A właściwie „rural”, bo mural namalowany będzie na rurach ciepłowniczych. Namalują go wspólnie dzieci z Targówka Fabrycznego oraz mieszkający tam uchodźcy.

 

Okazuje się, że dzieci z podstawówki nr 58 na Targówku Fabrycznym mają więcej odwagi niż niektórzy politycy, bo nie boją się cudzoziemców. Od marca Fundacja „Sowa” prowadzi tu program integracji dzieci uchodźców z ośrodka przy ul. Księżnej Anny z polskimi uczniami szkoły. Mali Czeczeni, Ukraińcy, Tadżycy i Polacy biorą udział we wspólnych piknikach, zawodach sportowych, zabawach, wycieczkach i konkursach. I nikomu nic złego się nie dzieje…

Jednym z punktów projektu jest namalowanie antyrasistowskiego muralu. Fundacja długo szukała odpowiedniego miejsca, ostatecznie zdecydowano się na pomalowanie kawałka paskudnych rur ciepłowniczych przy rondzie u zbiegu ul. Rozwadowskiego, Ziemowita i Rzecznej.

Teraz ten kawałek rur wypięknieje, a do tego będzie miał szczytne przesłanie. Pomysłodawcami wzorów, które zostaną przeniesione na rurę, są dzieci z pierwszej klasy SP 58 przy ul. Mieszka I. Na lekcji tolerancji przygotowały rysunki przedstawiające dzieci z różnych krajów trzymające się za ręce. Oprócz tego, rurę ozdobią też napisy z powitaniami w różnych językach.

Niedawno komiksowe rysunki Przemka "Trusta" Truścińskiego oszpecono sprejem / fot. targowek.info

Namalowane w 2012 r. komiksowe rysunki Przemka „Trusta” Truścińskiego oszpecono sprejem / fot. targowek.info

Szczególnie nam miło z umiejscowienia „ruralu”, bo już kilka lat temu drażnił nas ciepłociąg szpecący dzielnicę i rozpoczęliśmy akcję „Odpicuj rurę!”. Zainspirowaliśmy wtedy zamalowanie sympatycznym wzorem kawałka szarej rury przy rondzie u zbiegu Rozwadowskiego i Ziemowita – do dziś przyciąga tam wzrok rura z pomarańczowym tłem, na którym umieszczono czarno-białe postaci. Niestety,  jakiemuś idiocie przeszkadzały rysunki i zabazgrał je zielonym sprejem.

Teraz na tym samym skrzyżowaniu swoje dzieło stworzą dzieciaki z Targówka Fabrycznego.

Malowanie nakłaniającego do tolerancji muralu vel „ruralu”, jeśli pogoda pozwoli, już w tym tygodniu (planowana data: 25 listopada). Efekt na pewno pokażemy wam na targowek.info.

 

zdjęcie na górze strony: targowek.info

 

*** AKTUALIZACJA ***

Ale fajny ten nowy mural na rurach!

Posted by Targówek Info on 27 listopada 2015

 

 

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx