Najlepszy artykuł o Moście Krasińskiego jaki dotąd napisano

20
Share

Nie, to nie my jesteśmy jego autorami. Ale podpisujemy się pod nim rękami i nogami.

 

„Gazeta Stołeczna” do tej pory była twierdzą lewobrzeżnej Warszawy, prawą stronę Wisły zauważając najczęściej tylko w kronikach kryminalnych – ale teraz wreszcie coś się zmieniło. W ostatnim wydaniu gazety ukazał się długi artykuł o tym, jak zbudować Most Krasińskiego, żeby zadowolić zarówno mieszkańców Bródna (który rozpaczliwie potrzebują tego mostu), jak i mieszkańców Żoliborza (którzy bronią się przed nim wszelkimi sposobami).

To artykuł – podkreślmy – dość wyważony, bezstronny, prezentujący racje obu dzielnic i proponujący całkiem rozsądny kompromis. A co najważniejsze, popierający budowę mostu i trasy Krasińskiego, choć nie w tak rozbuchanym kształcie, jak dotąd proponowano.

Cały tekst przeczytacie w weekendowej „Gazecie Stołecznej” i na jej stronie internetowej (jeśli macie dostęp), my tylko zacytujemy zajtrafniejsze fragmenty:

Oto, co Żoliborz powinien wymóc na władzach miasta, żeby zabezpieczyć się przed dodatkowym ruchem zza Wisły i poprawić obecną sytuację komunikacyjną:

* wprowadzenie strefy płatnego parkowania w centralnej części Żoliborza;
* otwarcie gotowego parkingu podziemnego nad stacją metra Plac Wilsona;
* mniej rozległy węzeł trasy na skrzyżowaniu mostu Krasińskiego z Wisłostradą (najwyżej dwa pasy ruchu na dojazdach do skrzyżowania i jeden pas na wyjazdach);
* jeden pas ruchu na ul. Krasińskiego w każdym kierunku i wspólny pas dla tramwajów i autobusów na torowisku między jezdniami;
* nowe zagospodarowanie pl. Wilsona: likwidacja jezdni tranzytowej pośrodku (obecny przejazd z ul. Mickiewicza w ul. Słowackiego), ruch okrężny – także dla tramwajów.

Projekt nowej trasy mostowej wymaga też poprawek po prawej stronie Wisły. Co należałoby zrobić:

* zbudować 900-metrowy odcinek między ul. Jagiellońską a Odrowąża jednocześnie z mostem Krasińskiego;
* zrezygnować z trzech oddzielnych wiaduktów nad torami PKP (osobno samochody i tramwaje), co podraża inwestycję;
* przystanek tramwajowy powinien być zlokalizowany nad peronem stacji PKP Warszawa-Praga, gdzie zatrzymują się pociągi podmiejskie z Legionowa;
* dla Targówka ważniejszą inwestycją od mostu Krasińskiego byłoby domknięcie obwodnicy śródmiejskiej – należy przyspieszyć jej budowę, a nad węzłem Żaba przerzucić estakady łączące obwodnicę z ul. Wysockiego;
* zbudować planowaną od dawna ul. Nowotrocką.

Naszym zdaniem to bardzo dobre postulaty,  – i jeśli zostałyby zrealizowane, życie na Targówku z pewnością stałoby się łatwiejsze i lepsze (choć pewnie wciąż nie tak dobre, jak na Żoliborzu).

A jaka jest wasza opinia? Czy to byłby dobry kompromis?

 

na górze: wizualizacja mostu Krasińskiego / mat. prasowe

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx