Kanwa (Gold Box) wkrótce będzie rozebrana | | targowek.info

Kanwa (Gold Box) wkrótce będzie rozebrana

Wypijcie* dziś kolejkę za sklep, w którym zakupy robiło kilka pokoleń mieszkańców Targówka. Lada dzień rozwalą go buldożery. 

 

Wyrok zapadł. Do tej pory to były spekulacje i podejrzenia, ale teraz wiemy już na pewno. Tej zimy pożegnamy się nie tylko z bazarkiem przy Trockiej, ale też ze słynną Kanwą (nazywaną też Gold Boxem) przy ul. Piotra Skargi.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Praga ogłosiła już przetarg na budowę w tym miejscu osiedla o oryginalnej nazwie „Piotra Skargi 54”. Oferty można składać do 12 stycznia 2016 r., więc budowa rozpocznie się bardzo szybko. Wygląd bloków będzie tak samo urodziwy, jak nazwa. Przynajmniej jeśli wierzyć wizualizacjom sprzed kilku lat:

 

Projekt budynku przy ul. Skargi 54 / fot. www.rsmpraga.pl
Projekt budynku przy ul. Skargi 54 / fot. www.rsmpraga.pl

 

Jeśli wierzyć tamtym planom, to inwestycja polega na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego na 96 mieszkań z garażem podziemnym i usługami w parterze. Na wizualizacjach wygląda na to, że teren może być kolejnym grodzonym osiedlem.

Co ze sklepami? W pawilonie przecież przez lata mieściły się wszystkie ważne sklepy w okolicy i usługi. Tak zostało zaprojektowane osiedle, żeby w pobliżu bloków było też miejsce do załatwiania pilnych spraw.

Pamiętacie czasy, gdy działał tu jedyny fryzjer męski w promieniu kilku kilometrów? Tutaj też mieścił się dom kultury, biblioteka, a na piętrze w czasach Gold Boxu znajdowały się mini boksy z prywatną inicjatywą, z których momentami czuć było powiew z Zachodu, a na pewno ze szczęk pod Pałacem.

Teraz, w mocno już zdewastowanym budynku, działa m.in. apteka, kwiaciarnia i duży spożywczy Top Market. Napisała do nas czytelniczka Angela, która z rozmów ze sprzedawczyniami dowiedziała się, że los Top Marketu jest niepewny. Początkowo były ponoć plany oddania nowego lokalu tej sieci, ale nic z tego nie wyszło.

Zapewne chodziło o lokal w parterze parkingu piętrowego, który ma powstać kawałek dalej przy Ossowskiego. SM Praga umieszczała nawet logo Top Market na wizualizacjach garażu.

 

Tak ma wyglądać garaż przy Ossowskiego / rys. RSM Praga
Tak ma wyglądać garaż przy Ossowskiego / rys. RSM Praga

 

Tyle że garaż miał być gotowy w pierwszym kwartale 2016 roku, ale na razie prace nie ruszyły. Chyba jednak nie zdążą wybudować go w trzy miesiące, szczególnie, że to miesiące zimowe.

Na razie więc Targówek „Mieszkaniowy” zostanie bez popularnego sklepu i wielu punktów usługowych. Oby w nowym budynku znalazło się dla nich miejsce.

*Nie namawiamy do  picia alkoholu. Może być kolejka herbaty. 

 

Zdjęcie na górze: Gold Box vel Kanwa na Targówku / fot. archiwum targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Kanwa (Gold Box) wkrótce będzie rozebrana

 • 31 grudnia 2015 o godz. 14:10

  Żeby 96 rodzin miało swoje mieszkania , to kilka czy kilkanaście tysięcy ludzi nie będzie miało gdzie kupić parę deko wędliny czy bułkę.

 • 31 grudnia 2015 o godz. 14:25

  Ale tych z SM Praga nie obchodzi, że spożywczaka nie będzie. Ważne, że zarobią kasę.

 • 31 grudnia 2015 o godz. 14:37

  Ja tam często robię zakupy, bo jest blisko i nie trwa to tyle, ile w Tesco (gdzie dojazd to w tej chwili tragedia, bo nie ma tam już 156), więc wkurza mnie to, że chcą postawić blok w tym miejscu. Jedyny spożywczak w okolicy (tak, żeby nie musieć jechać autobusem) poza Kanwą to Żabka, a tak to nie przychodzi mi nic do głowy… Po co wszędzie stawiać te bloki? Tu potrzeba jakiegoś centrum handlowego z porządnymi usługami, i tak w wielu sprawach trzeba jeździć do innych dzielnic.

 • 31 grudnia 2015 o godz. 15:34

  A jeszcze dawniej, bar mleczny! I spożywczy z działem mięsnym,że kiedy mieli rzucić mięso to stało się w kolejce a raczej siedziało na skrzynkach od mleka.

 • 31 grudnia 2015 o godz. 22:39

  Uroki Kapitalizmu :-)

 • 1 stycznia 2016 o godz. 08:31

  Warszawą rządzą developerzy. Kto buduje, ten ma forsę. Kto z budującymi trzyma, też ma forsę. Kto ma władzę a spełnia życzenia budujących, ten ma bardzo łatwą forsę. Spółdzielnie już nie dostają gruntów. Nie ma wskazań terenu. To nie PRL. Mają tylko grunt pod obiektami, które już użytkują. RSM PRAGA i tak ma gruntów sporo. To oczywiście parkingi. Dogęszczenia i tylko dogęszczenia będą teraz terenami inwestycji. Mieszkańcy Targówka powinni to od lat wiedzieć i patrzeć w przód a nie popadać w histerię. Macie w spółdzielni realną władzę. Przecież ktoś podejmował uchwałę o budowie tego osiedla. Czy planuje się handel i usługi w parterach?
  Na Targówku powstało silne lobby developersko – spółdzielcze i rządzi dzielnicą. Ci z RSM PRAGA mogą się jeszcze dogęszczać. Ci z Bródna już nie bardzo mają gdzie. Chcą więc zwężać Kondratowicza. Podoba im się pusty bazar na Krasnobrodzkiej. Po prostu go wygaszają. Walka o grunty idzie na całego. Mamy już prawdziwą biegunkę u tych, którzy o budowach decydują. Idą na całość. To prawdziwy wysyp decyzji. Przeniesienie bazaru na Fantazyjną to też element tej walki. Oni chcą ten bazar zrobić tam na stałe i zrezygnować z budowy Nowo -Trockiej. To na zawsze sparaliżuje życie Targówka. Właśnie dlatego nie wolno na te przenosiny pozwolić. Chcą uzyskać grunty w tzw śladzie Nowo- Trockiej pod budowę osiedli. Ten zabieg tworzy zupełnie nowy układ architektoniczny. Wielu może na tym zbić forsę. Los mieszkańców tej części Zacisza mają gdzieś. Komunikację do metra mają gdzieś. Korki na Targówku mają gdzieś. Liczy się forsa tu i teraz.
  Grunty w okolicach metra to najlepszy teren pod developerkę. Tu można zbudować mieszkania dla ściągających do Warszawy i młodych na dorobku. To mogą być mieszkania małe, o niezbyt wysokim standardzie. Tanie, a więc wysiłek i koszty niewielkie, za to popyt – ogromny.
  Nic dziwnego, że decydenci zdają się mówić: ” Kupą Panowie, bo jest okazja, developerzy nie będą czekać, władzy nie ma się wiecznie a i urzędnikiem można przestać być.”
  Niech tzw „los handlarzy” i „los mieszkańców” nie przesłania Wam prawdy. Ich używa się tylko do walki o zupełnie inne cele. Są tylko obiektami manipulacji …. i o dziwo – dają sobą manipulować. Dorośli ludzie.
  W NOWYM ROKU ŻYCZĘ WIELE MĄDROŚCI. Będzie nam bardzo potrzebna. Mamy kiepskie perspektywy, bo wielu mieszkańców ulega manipulacji zamiast myśleć.

 • 1 stycznia 2016 o godz. 13:27

  to nie są uroki kapitalizmu a przeklętego socjalizmu. Deweloper idzie do urzędu daje kopertę i buduje przeobleśne blokowiska. Kapitalizm to właśnie małe przedsiębiorstwa takie jak Kanwa, kwiaciarnia, apteka, małe usługi. Takie mieszkanie w bloku nie ma też nic wspólnego z własnością. Własnością jest grunt i dom, a mieszkanie zawsze będzie należało do dewelopera, nawet jak je ktoś kupi, bo nie ma prawa go gruntu i musi płacić czynsz którego nie musi płacić właściciel domu.

 • 1 stycznia 2016 o godz. 15:38

  NIE WIERZE

 • 1 stycznia 2016 o godz. 21:53

  Jakieś 27 lat temu to tamtego wtedy baru mlecznego chodziłam na zupę pomidorową lub leniwe heh … Nawet nie świadoma byłam, że to już tak dawno temu …

 • 2 stycznia 2016 o godz. 10:35

  Żałuję… Rozumiem, że budynek jest stary, ale mogliby postawić coś podobnego do tego co jest teraz, a nie kolejne osiedle, które jak wynika z grafik – będzie zamknięte. Tworzą się przez to na Targówku podziały na bogatych (z własnymi ogródkami, placami zabaw, parkingami i sklepami) i biednych ze starych płyt…

 • 5 stycznia 2016 o godz. 16:20

  Naleśniki z serem i śmietaną też dobre były. :)

 • 8 stycznia 2016 o godz. 10:54

  Ale jakie nie miłe zrobiły się Panie Sprzedawczynie z Kanwy – z kijem nie podchodź !

 • 11 stycznia 2016 o godz. 17:03

  Jak to mozliwe, ze cos sie ma budowac a my nie wiemy jak to bedzie dokladnie wygladac. Gdzie my zyjemy. Powinien byc plan dla tego miejsca, przyjety przez urzednikow po konsultacjach i kazdy powinien byc poinformowany co mu sie serwuje pod nosem. Normalna droga postepowania w cywilizowanym kraju.

 • 12 stycznia 2016 o godz. 08:35

  Sytuacja jest beznadziejna..
  Teraz na zakupy trzeba będzie jeździć do Tesco czy ch Wileński.
  Skoro orange sprzedaje swój budynek może warto było by pomyśleć żeby tam przenieść sklep..?

 • 13 stycznia 2016 o godz. 14:32

  Lody włoskie pychotka

 • 24 kwietnia 2016 o godz. 07:52

  Hej pamiętam ja latałem na naleśniki i kopytka z sosem pieczarkowym lody też były super

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.