Przy Wysockiego powstanie tak wielkie osiedle, że Targówek powiększy granice! | | targowek.info

Przy Wysockiego powstanie tak wielkie osiedle, że Targówek powiększy granice!

PKP właśnie sprzedały deweloperowi 11 hektarów gruntów na Bródnie, na których może powstać osiedle nawet dla 9 tysięcy ludzi.

 

Dla stałych czytelników targowek.info to nie jest zaskoczenie. O budowlanych planach PKP na kolejowych terenach wzdłuż torów na Bródnie wspominaliśmy już jesienią 2012 roku.

Chodzi o teren o powierzchni kilkunastu hektarów mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa, Kiejstuta i Palestyńską, na którym przez dobre sto lat znajdowały się kolejowe warsztaty i parowozownia. Dziś działka za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych, jest opuszczona i zaniedbana.

Już trzy lata temu na zlecenie PKP powstała koncepcja architektoniczno-urbanistyczna, która zakładała tu budowę wielkiego osiedla z ok. 1,4 tys. mieszkań i 75 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej. W większości zaplanowano tam budynki cztero- i sześciokondygnacyjne, a także dwie dominanty po dziewięć pięter. Biurowce miały stanąć przy samych torach, żeby izolować mieszkania od hałasu pociągów. Ruch samochodowy miał być wyprowadzony trzema ulicami do ul. Wysockiego.

 

Koncepcja zagospodarowania terenów PKP w okolicy ul. Kiejstuta z 2012 roku / mat. prasowe

 

Dziś realizacja tego pomysłu jest już bardzo blisko. W komunikacie rozesłanym do mediów PKP właśnie poinformowała o gigantycznej transakcji, w której sprzedała większość tego terenu (ponad 11 ha) za kwotę ponad 40 mln zł deweloperowi.

Jaka firma kupiła ten teren – na razie to jest tajemnica.

Ale już wiadomo, że deweloper zapewne „dogęści” wspomnianą powyżej koncepcję zabudowy. Urzędnicy z Targówka już od półtora roku pracują bowiem nad planem miejscowym tych terenów – o czym pisaliśmy na targowek.info zimą 2014 roku – w którym będą dopuszczone prawdopodobnie nawet 11-piętrowe bloki, w których będzie mogło zamieszkać do 9 tysięcy osób.

Jeśli komuś jeszcze brakuje argumentów za budową mostu i trasy Krasińskiego – to teraz już je ma. Planowana trasa będzie przebiegać tuż przy południowej granicy sprzedanych przez PKP terenów. Jeśli za kilka lat – po zbudowaniu tego osiedla – nie będzie tramwaju do placu Wilsona i dojazdu samochodów do Wisłostrady, dziś już zakorkowane Bródno zostanie zatkane całkowicie!

Ciekawostka: większość sprzedanych za 40 mln zł terenów PKP – za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych – choć jest odcięta od Pragi kilkunastoma czynnymi torami kolejowymi bez żadnego przejazdu, to administracyjnie należy właśnie do Pragi Północ. Jak informuje w „Gazecie Stołecznej” wiceburmistrz Grzegorz Gadecki, ta odcięta enklawa prawie na pewno zostanie przyłączona do dzielnicy Targówek. Powinno to się stać 1 stycznia 2017 roku.

Natomiast te 11 hektarów to nie koniec. PKP ma do sprzedania w tym rejonie jeszcze dwa hektary zapuszczonych terenów – wg nieoficjalnych informacji ich sprzedaż deweloperom jest kwestią kilku tygodni.

 

fot. pkp s.a.
Zaznaczone na zdjęciu tereny PKP właśnie sprzedała deweloperowi / Fot. PKP S.A.

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

12 komentarzy na temat “Przy Wysockiego powstanie tak wielkie osiedle, że Targówek powiększy granice!

 • 3 grudnia 2015 o godz. 08:24

  Pociągi tam nieźle hałasują.

 • 3 grudnia 2015 o godz. 10:43

  I co z tego, że pociągi – ludzie i tak kupią mieszkania. Widząc, że wcale nikomu nic nie przeszkadza, ludzie kupują mieszkania okna-w-okna.

  Nie zdziwię się jak zaczną blokować kolej, bo im zacznie przeszkadzać.

  Tak czy inaczej, most powinien być.

 • 3 grudnia 2015 o godz. 10:48

  najgorsze to jest to, że zawsze znajdą się amatorzy by w takiej lokalizacji zamieszkać. A szkoda. Przydałoby się takim deweloperom utrzeć nosa i niech inwestycja byłaby słabo sprzedawalna to może jeden z drugim zastanowiliby się nad kupnem w tak kiepskich lokalizacjach gruntów na wybudowanie osiedli mieszkalnych.

 • 3 grudnia 2015 o godz. 13:29

  bardziej hałasuje Wysockiego niz kolej. natomiast deweloper powinien być zmuszony przez Dzielnicę, do wybudowania 2 wiaduktów łączących te działki z ul Jagielońską. Czas aby deweloperzy zaczęli ponosić koszty swoich inwestycji. Przypominam ze Agmet zobowiązał się do wybudowania rondka na skrzyżowaniu Kondratowicza z Blokową. Do dziś tego nie zrobił! Dlatego dzielnica powinna wybudować to rondo samodzielnie i obciążyć Agmet kosztami wraz z odsetkami za zwłokę!

 • 3 grudnia 2015 o godz. 19:03

  Kilkanascie czynnych torow. Ciekawy jestem czy udaloby sie zmniejszyc liczbe torow i np. poprowadzic tunele do ul. Jagiellonskiej. Ciekawe czy bylby to projekt tanszy czy drozszy niz potezne wiadukty. Napewno nie ingerowalby tak w przestrzen miasta, nie lubie wiaduktow, ktore sa ogromnymi projektami i ta przestrzen zabieraja.

 • 3 grudnia 2015 o godz. 21:57

  Wychodzę na balkon w niedzielę rano obudzony przez ekspres W-wa – Mniemięcin Dln. Patrzę w prawo i widzę Most Grota, patrzę w lewo na most Krasińskiego i w końcu patrzę w górę, gdzie podchodzi do lądowania w Modlinie 737. Czuję się tu jak u siebie w domu :-)

 • 4 grudnia 2015 o godz. 10:39

  Własnie…
  Ciekawe kiedy urzad targówka wyegzekwuje budowę ronda przez Agmet.

 • 4 grudnia 2015 o godz. 22:05

  Fatalna lokalizacja. Stukot kół i gwiazdanie pociągów, światła, hałas od Wysockiego. Bloki okno w okno.. Załamanie nerwowe lub depresja gwarantowane .

 • 5 marca 2016 o godz. 21:07

  MOŻE DZIĘKI TEJ INWESTYCJI CENA ZA M2 MIESZKANIA SPADNIE DO 4000ZŁ/M2 JAK DEWELOPER SIĘ ZAKORKUJE TAKĄ ILOŚCIĄ MIESZKAŃ. TERAZ NA BRÓDNIE TRWA BUDOWA – OLIWSKA, OLIWSKA II, REMBIELIŃSKA KILKANAŚCIE BLOKÓW, PRZY BARTNICZEJ WIEŻOWIEC, ZIELONE ZACISZE CIEKAWE CZY WIEDZĄ ŻE LAS BÓDNOWSKI TO BYŁE WYSYPISKO ŚNIECI DLA CAŁEJ WARSZAWY =TA OGROMNA GÓRA TO HAŁDA ŚMIECIE PRZYSYPANA ZIEMIĄ U PODNÓŻA OGROMNE ŚMIERDZĄCE TOKSYCZNE BAJORA, LEPIEJ Z DZIEĆMI W LECIE NIE PODCHODZIĆ.
  A CENA MIESZKAŃ Z KOSMOSU BO O WYSYPISKU NIC NIKT NIE WIE ZAPEWNE DEWELOPER *** W GACIE ZE STRACHU ABY NIC NIKT NIE WYGADAŁ.

 • 7 kwietnia 2016 o godz. 16:38

  Na tych terenach kolejowych niezbędna jest rekultywacja.. Smarów i ropy tam tyle że wody gruntowe zmieniły się w brązową zupę..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.