Przy Wysockiego powstanie tak wielkie osiedle, że Targówek powiększy granice!

12
Share

PKP właśnie sprzedały deweloperowi 11 hektarów gruntów na Bródnie, na których może powstać osiedle nawet dla 9 tysięcy ludzi.

 

Dla stałych czytelników targowek.info to nie jest zaskoczenie. O budowlanych planach PKP na kolejowych terenach wzdłuż torów na Bródnie wspominaliśmy już jesienią 2012 roku.

Chodzi o teren o powierzchni kilkunastu hektarów mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa, Kiejstuta i Palestyńską, na którym przez dobre sto lat znajdowały się kolejowe warsztaty i parowozownia. Dziś działka za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych, jest opuszczona i zaniedbana.

Już trzy lata temu na zlecenie PKP powstała koncepcja architektoniczno-urbanistyczna, która zakładała tu budowę wielkiego osiedla z ok. 1,4 tys. mieszkań i 75 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej. W większości zaplanowano tam budynki cztero- i sześciokondygnacyjne, a także dwie dominanty po dziewięć pięter. Biurowce miały stanąć przy samych torach, żeby izolować mieszkania od hałasu pociągów. Ruch samochodowy miał być wyprowadzony trzema ulicami do ul. Wysockiego.

 

Koncepcja zagospodarowania terenów PKP w okolicy ul. Kiejstuta z 2012 roku / mat. prasowe

 

Dziś realizacja tego pomysłu jest już bardzo blisko. W komunikacie rozesłanym do mediów PKP właśnie poinformowała o gigantycznej transakcji, w której sprzedała większość tego terenu (ponad 11 ha) za kwotę ponad 40 mln zł deweloperowi.

Jaka firma kupiła ten teren – na razie to jest tajemnica.

Ale już wiadomo, że deweloper zapewne „dogęści” wspomnianą powyżej koncepcję zabudowy. Urzędnicy z Targówka już od półtora roku pracują bowiem nad planem miejscowym tych terenów – o czym pisaliśmy na targowek.info zimą 2014 roku – w którym będą dopuszczone prawdopodobnie nawet 11-piętrowe bloki, w których będzie mogło zamieszkać do 9 tysięcy osób.

Jeśli komuś jeszcze brakuje argumentów za budową mostu i trasy Krasińskiego – to teraz już je ma. Planowana trasa będzie przebiegać tuż przy południowej granicy sprzedanych przez PKP terenów. Jeśli za kilka lat – po zbudowaniu tego osiedla – nie będzie tramwaju do placu Wilsona i dojazdu samochodów do Wisłostrady, dziś już zakorkowane Bródno zostanie zatkane całkowicie!

Ciekawostka: większość sprzedanych za 40 mln zł terenów PKP – za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych – choć jest odcięta od Pragi kilkunastoma czynnymi torami kolejowymi bez żadnego przejazdu, to administracyjnie należy właśnie do Pragi Północ. Jak informuje w „Gazecie Stołecznej” wiceburmistrz Grzegorz Gadecki, ta odcięta enklawa prawie na pewno zostanie przyłączona do dzielnicy Targówek. Powinno to się stać 1 stycznia 2017 roku.

Natomiast te 11 hektarów to nie koniec. PKP ma do sprzedania w tym rejonie jeszcze dwa hektary zapuszczonych terenów – wg nieoficjalnych informacji ich sprzedaż deweloperom jest kwestią kilku tygodni.

 

fot. pkp s.a.

Zaznaczone na zdjęciu tereny PKP właśnie sprzedała deweloperowi / Fot. PKP S.A.

 

 

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx