Sprawdź, czy na Bródnie jest czyste powietrze

0
Share

Coś śmierdzi? Ta mgła to jakby nie mgła? A może wszystko jest w porządku? Zamiast dyskutować o jakości powietrza w naszej okolicy, możemy to sprawdzić bezpośrednio w internecie, w wiarygodnym źródle.

 

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił nową wersję strony internetowej, na której można poznać jakość powietrza w kraju. Wyniki pomiarów znajdują się na stronie powietrze.gios.gov.pl oraz w aplikacji na smartfony z systemem Android. Dane pochodzące bezpośrednio z automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych w całej Polsce – w tym także na Targówku.

W naszej dzielnicy znajduje się jedna stacja pomiarowa podłączona do systemu – znajduje się ona przy ul. Kondratowicza 8, na terenie Szpitala Bródnowskiego (od strony ul. Chodeckiej).

 

Automatyczna stacja pomiarowa obok Szpitala Bródnowskiego / fot. GIOŚ

Automatyczna stacja pomiarowa obok Szpitala Bródnowskiego / fot. GIOŚ

 

Portal powietrze.gios.gov.pl został przygotowany z myślą o użytkowniku, który nie posiada wiedzy eksperckiej na temat stanu powietrza. Wyniki pomiarów podaje w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie.

Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji – pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

Wczoraj (w drugi dzień świąt) przez cały dzień powietrze na Bródnie było „dobre”, co oznaczało, że: „Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powoduje brak lub niskie zagrożenie dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń”.

 

gios-kondratowicza

powietrze.gios.gov.pl

 

Stacja pomiarowa na Kondratowicza jest jedyną w naszej okolicy podłączoną do systemu GIOŚ. Przynajmniej na razie nie sprawdzimy tutaj jakości powietrza np. wokół spalarni śmieci przy ul. Gwarków. Ciekawe byłyby też wyniki pomiarów na Zaciszu, gdzie mieszkańcy niektórych domków uwielbiają palić w swoich piecach różnymi dziwnymi rzeczami.

 

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx