Wyniki badań opinii na temat Mostu Krasińskiego | | targowek.info

Wyniki badań opinii na temat Mostu Krasińskiego

Ratusz przedstawił wyniki telefonicznego badania warszawiaków – aż 80 procent mieszkańców stolicy pozytywnie ocenia pomysł budowy mostu między Targówkiem, Pragą i Żoliborzem!

 

O tym, że władze miasta zamierzają sprawdzić opinię na temat mostu Krasińskiego, informowaliśmy już dwa tygodnie temu. Badania, za pomocą wywiadów telefonicznych, przeprowadzono naprawdę szybko – pomiędzy 14 a 25 stycznia br. ankieterzy zadzwonili na komórki 1100 mieszkańców Warszawy w wieku powyżej 15 lat.

Wczoraj wieczorem urzędnicy przedstawili wyniki tych badań. W skrócie: zdecydowana większość mieszkańców Warszawy popiera ten pomysł!

Wszystkie kłamstwa o Moście Krasińskiego [PROSTUJEMY, WYJAŚNIAMY]

W szczegółach: aż 86 procent mieszkańców stolicy uważa, że Warszawa w najbliższej przyszłości potrzebuje nowego mostu. I aż 80 procent warszawiaków pozytywnie ocenia pomysł budowy konkretnie mostu Krasińskiego – z jezdniami dla samochodów, buspasem, tramwajem, ścieżką rowerową i chodnikiem dla pieszych.

Poparcie dla przeprawy jest miażdżące w całej Warszawie – na Targówku i Rembertowie chce go 94 proc. mieszkańców, na Pradze i Białołęce 86 proc. W całej Warszawie poparcie dla mostu Krasińskiego nie spada poniżej 70 procent… oczywiście za wyjątkiem Żoliborza, na którym za mostem opowiedziało się 43 proc. mieszkańców. Co, biorąc pod uwagę histeryczną kampanię przeciwko tej inwestycji, zorganizowaną przez tamtejszych radnych i aktywistów, też możemy uznać za bardzo dobry rezultat.

Dojazd do centrum z Żoliborza i z Targówka. Porównujemy opcje

Na pierwszy rzut oka niejednoznaczne wyniki dały pytania na temat prawdopodobieństwa korzystania z przyszłej przeprawy. 66 proc. mieszkańców Warszawy stwierdziło, że będzie z niej korzystać przy „przejazdach fakultatywnych” – wycieczki, sport, zakupy itd. Zaś „tylko” 32 proc., że przy „przejazdach obligatoryjnych”, czyli do pracy czy szkoły. Oczywiście antymostowi aktywiści już podbijają ten wynik jako „dowód”, że przeprawa jest niepotrzebna…

Ale dlaczego te ostatnie liczby dziwią jedynie na pierwszy rzut oka? Badania przeprowadzono w całej Warszawie, proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Tylko 7 procent (77 osób) z 1100 ankietowanych było z Targówka, zaś np. z Moktowa było ich niemal dwa razy więcej: 13 procent, czyli 143 osoby. A ilu mieszkańców Moktowa pracuje i uczy się na Targówku czy Białołęce – no, ilu?

Dodajmy jeszcze, że 1/3 badanych mieszka na prawym brzegu Wisły, więc choćby cały Grochów, Wawer i Wesoła pracowały na ul. Kondratowicza, to żaden warszawski most nie jest im po drodze. W tej sytuacji 32 procent mieszkańców Warszawy deklarujących codzienne korzystanie z mostu Krasińskiego w drodze do pracy i szkoły – czyli, przeliczając, nawet 480 tysięcy osób powyżej 15 roku życia – pokazuje, jak bardzo most i trasa Krasińskiego są Warszawie potrzebne!

Co dalej? Między 15 lutego a 13 marca odbędą się bezpośrednie (już nie telefoniczne) konsultacje z mieszkańcami na Żoliborzu, Pradze-Północ i Targówku. Mamy nadzieję, iż znów okaże się, że rozsądnie myśląca część mieszkańców miasta w zdecydowanej większości popiera most Krasińskiego.

 

Wybrane karty prezentujące wyniki badań. Pełny raport można ściągnąć z tego miejsca (plik pdf, 400 kb)

 

 

******

Na marginesie. Targowek.info jest lokalnym portalem mieszkańców Targówka, więc jest oczywiste, że w pełni popieramy budowę mostu Krasińskiego. Ale zerknęliśmy też, jak wyniki tych samych badań opisują dwa największe, z definicji „neutralne”, media ogólnowarszawskie.

TVN Warszawa informuje: „Ratusz: 80 proc. mieszkańców za mostem Krasińskiego (…) Aż 80 proc. ankietowanych opowiada się za budową tej przeprawy. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że pytania były tendencyjne.”

Gazeta Stołeczna pisze: „Mało chętnych do jeżdżenia przeprawą za 700 mln zł (…) Fatalne dla ratusza wyniki badań na temat planowanego mostu Krasińskiego. Aż połowa warszawiaków deklaruje, że nie będzie z niego korzystać.”

Wyczuwacie różnicę w tych dwóch nagłówkach? Bo my tak…

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

18 komentarzy na temat “Wyniki badań opinii na temat Mostu Krasińskiego

 • 28 stycznia 2016 o godz. 06:42

  Kierowcy to najbardziej rozszczeniowa grupa społeczna w Polsce. Jak nię będzie budowy mostu, bo będzie taki straszny krzyk… Ot taka jeszcze PRLowska mentalność, że mi to się należy i inni mają się zrzucić na moje zachcianki. Mało kto zwraca uwagę, że chodzi o publiczne pieniądze.

  Pomimo tegp że pytania było skrajnie tendycyjnie tylko 80 procent było za mostem.

  Ankietę nałeżałoby przeprowadzić tylko wśród mieszkańców Targówka i spytać na co należy przeznaczyć 700 milionów bez sugestii, że musi to być tylko i wyłącznie most.

 • 28 stycznia 2016 o godz. 06:56

  „Na marginesie. Targowek.info jest lokalnym portalem mieszkańców Targówka, więc jest oczywiste, że w pełni popieramy budowę mostu Krasińskiego.”-

  to nie ma nic do rzeczy, ze jesteście portalem mieszkańców Targówka. Wy po prostu jesteście fanatykami jeżdżenia samochodem, no chyba że jest to portal „zmotorozywanych mieszkańców Targówka”.

  Artykuł w stołecznej jest bardziej obiektywny, po co wydawać 700 milionów skoro mało kto będzie korzystał z mostu.

  Zresztą jeśli podzielą Mazowsze, to nie będzie mostu- generalnie nie będzie niczego.

 • 28 stycznia 2016 o godz. 08:29

  Ach ta roszczeniowa 80-procentowa mniejszość! Co te marne 80-procent warszawiaków wie o potrzebach warszawiaków? Nic!

 • 28 stycznia 2016 o godz. 09:00

  Jaki sens ma ten most? Przecież w 2024 to na Bródnie ma być metro. Będzie można na Świętokrzyskiej prześciąść się w pierwszą linię i tak szybki dotrzeć na wilsona. Po co dublować inwestycje, gdy w Warszawie brakuje szkól, przedszkoli, szpitali.

 • 28 stycznia 2016 o godz. 09:07

  @miejscowy

  oczywiście że 80 procent to mało

  Zadajmy np. pytanie czy Warszawa potrzebuje nowych linii metra?

  Jak myślisz jakie będą wyniki.

  Pytanie w stylu czy chcesz mieć czegoś mniej czy więcej nie mają sensu.

 • 28 stycznia 2016 o godz. 09:20

  ja się pytam: 1. co za głupek dobrał próbę do badania? czy jest sens pytać mieszkańca targówka czy chce most w górze kalwarii? 2. co za kolejny głupek za to zapłacił?

  no comment

 • 28 stycznia 2016 o godz. 09:24

  Pytanie do trollujących na tym portalu, którzy lobbują czy właściwie antylobbują, aby nie budować mostu. Dlaczego np. na portalu niedlamostu.pl czytelnicy NIE MOGĄ zamieszczać swoich opinii?

 • 28 stycznia 2016 o godz. 09:43

  Tego nie wiem. Trzeba się pytać twórców tej strony. Ja generalnie nie jestem przeciwny budowie mostu jako takiego, uważam tylko że te pieniądze można wydać znacznie lepiej. Most nie jest jakąś szczególnie ważną potrzebą. Jak na razie na Grota nie ma korków, jeśli się ten stan utrzyma, śmiało można powiedzieć, że most jest nie potrzebny.

 • 28 stycznia 2016 o godz. 10:19

  To chyba jasne,że najczęściej z mostu będą korzystać mieszkańcy przyległych dzielnic, czyli, Targówka, Bródna czy Białołęki. Żoliborzanie jak nie chcą, to niech nie jeżdżą, nie ma przymusu. Metro to nie rozwiązanie dla wszystkich, ono nie jeździ wszędzie.
  Nie wszyscy mogą korzystać z komunikacji miejskiej. Jest grupa i to niemała,która musi dojeżdżać własnym samochodem. Choćby ci,którzy wożą ze sobą swój warsztat pracy i świadcząc usługi poruszają się po całym mieście. Szybkość i najkrótsza trasa dojazdu, jest dla wielu bardzo ważna.
  Most Krasińskiego jest potrzebny!!

 • 28 stycznia 2016 o godz. 11:17

  Mostów nigdy za mało a poza tym jeszcze ważniejsza jest kolejna przeprawa przez tory kolejowe. Tory dzielą Warszawę bardziej niż rzeka!

 • 28 stycznia 2016 o godz. 14:46

  W Polsce most to jest jak pomnik przyrody lub pomnik zwyciestwa nie wiadomo tylko nad kim lub czym?
  Przecież jest to element drogi zobaczcie jak wyglądają normalne stolice w Europie czy też na świecie, nikt problemu z mostu nie robi nawet się go nie dostrzega , po prostu jest bo musi być by miast miało możliwości rozwoju i się samo nie zakorkowało a to czy będzie nim jeździć 10 czy też 100tys mieszkańców nie ma tak znaczenia do czasu aż nie dojdzie do następnej katastrofy czy to budowlanej czy też klęski np powodzi. W warszawie przydały by się jeszcze po za tym mostem dwa mosty w połowie drogi do NDM i pod Wilanowem.
  Jakoś nikt nie protestował jak mu zwiększali szybkość internetu czy to w kablówce czy też w komórce, to jest takie samo zjawisko będzie można przejechać przez zwykłą rzeczkę na druga stronę kto nie stał w korku na moście godzinę ten nie wie co to znaczy jak się dwóch inteligentnych panów zderzy autami na moście i nie ściągną ich na do bandy tylko blokują ile się da pasów ruchu, i dopiero policja( ciekawe czy są takie statystyki) ich do tego zmusza może nawet mandatami.

 • 28 stycznia 2016 o godz. 15:35

  Mostem nie jeżdżą tylko samochody, dajcie sobie spokój z argumentem o roszczeniowej postawie kierowców. Targówek i Praga padły ofiarą cięć w inwestycjach po 2008 r. W tym czasie w lewobrzeżnych dzielnicach budowano nową infrastrukturę. Most jest potrzebny i tyle w temacie.

 • 28 stycznia 2016 o godz. 16:44

  Ciekawa koncepcja aby z brodna na Zoliborz jezdzic przez Targowek i Srodmiescie. Gratuluje wyobrazni

 • 28 stycznia 2016 o godz. 17:04

  Zacytowane nagłówki odnoszą się do innych aspektów, poparcie dla budowy mostu i chęć korzystania z niego to dwie inne sprawy. Nawiasem mówiąc, jaki jest sens pytania mieszkańców dzielnic odległych lub peryferyjnych o budowę ulicy na Żoliborzu, Pradze i Targówku?

 • 30 stycznia 2016 o godz. 12:32

  Super!!! Czekamy na most. Ułatwi to życie wielu mieszkańcom. Wszyscy maruderzy i ci co najchętniej widzieli by most z lian dla małp lub most spacerowy nikomu do niczego nie potrzebny dostali z liścia. Brawo!!! :)

 • 1 lutego 2016 o godz. 16:56

  i pomyśleć, ze gdyby HGW nie wstrzymała procesu inwestycyjnego, od 7 lat jezdzilibyśmy mostem Krasinskiego

 • 16 lutego 2016 o godz. 15:43

  Na fb jest bardzo silna grupa protestujących przeciwko Mostowi.

  https://www.facebook.com/niedlamostu/

  Na profilu są m.in. filmiki sławnych osób, które popierają protest… 20.02 o godz. 12 na Placu Wilsona odbędzie się protest mieszkańców Żoliborza, warto o tym napisać.

 • 24 sierpnia 2017 o godz. 20:37

  Stary temat i nieaktualny na razie, ale … tzw. sławni ludzie mają ekskluzywne wille w pobliżu ewentualnej drogi dojazdowej do mostu i stąd ich głośny krzyk. Tymczasem Warszawa to pipidówka posiadająca 2 rzeki jedna to Wisła a druga to trasy kolejowe. Można przyjąć, że w W-wie nie ma przepraw tak przez Wisłę jak i przez PKP. Do tego trzeba dodać, że jak na największą wieś w Polsce przystało nieliczni kierowcy potrafią jeździć samochodem używając funkcji zwanej myśleniem. Z mojej obserwacji wynika, że większość korków jest spowodowanych przez ślamazarne ruszanie samochodów i dojazd do poprzedzających samochodów z szybkością ślimaka oraz zostawianie odstępów po zatrzymaniu 10 krotnie większych niż trzeba. Ale cóż, myślenia i życzliwości nie uczą w rodzinie, w szkole a te drobne 100 procent zagranicznych mediów robi wszystko aby Polaków skłócić, oduczyć wszystkiego co przydatne i zrobić z nas rozpaczliwie głupich konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.