Anioł w Parku Bródnowskim coraz mniej złoty

3
Share

Choć od odsłonięcia złotej figury w Parku Rzeźby minęło zaledwie dwa i pół roku, bródnowski Anioł Stróż jest w coraz gorszym stanie. Czy ma szansę na renowację?

 

3-metrowa pozłacana rzeźba Anioła Stróża z wielkimi skrzydłami, autorstwa Romana Stańczaka, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim – i chyba najbardziej lubianym przez mieszkańców.

Od odsłonięcia we wrześniu 2013 roku figura jest też bodaj najchętniej fotografowanym obiektem parku (choć ostro konkuruje z nią ceglany napis „Bródno”) i, co nie jest takie oczywiste w przypadku sąsiednich dzieł sztuki, udało się jej uniknąć prób dewastacji.

Ludzie rzeźbę lubią, ale natura jest mniej delikatna. Jesienią 2013 roku w naszym Subiektywnym Przewodniku po Parku Rzeźby napisaliśmy o złotej rzeźbie: „Trochę obawiamy się w jakim będzie stanie po paru latach, ale na razie wygląda (dosłownie) olśniewająco”. Niestety, nasze obawy okazały się słuszne – dziś Anioł Stróż olśniewa znacznie mniej.

Co się dzieje? Otóż tak naprawdę figura nie jest ze złota, a „tylko” wyrzeźbiona w drewnie i pokryta na wierzchu cienkimi złotymi płatkami. Dwa i pół roku wystawiania na różne warunki atmosferyczne – słońce, burze, wichury, a ostatnio mrozy – spowodowało, że fragmenty złocenia popękały i zaczęły odpadać od rzeźby. Spod niego wystaje niechronione, i chyba miejscami też uszkodzone, drewno. Najlepiej to widać na głowie, ramionach i brzuchu Anioła.

 

fot. targowek.info

Tak Anioł wygląda obecnie – powiększenie tego zdjęcia jest na górze strony /fot. targowek.info

 

Arletta Wojtala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które opiekuje się bródnowskim Parkiem Rzeźby, podziękowała nam za o informację aktualnym, kiepskim stanie rzeźby.

Lecz czy złota warstwa na Aniole zostanie naprawiona? Tego na razie nie wiadomo. „Będziemy w stanie podjąć decyzję po podpisaniu umowy dotacyjnej z Miastem Stołecznym Warszawa, co powinno nastąpić w marcu” – informuje nas Arletta Wojtala.

Czekając na decyzję, przypomnijmy sobie, jak idealnie złoty Anioł lśnił krótko po odsłonięciu w 2013 roku:

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx