Budują Trasę Świetokrzyską

26
Share

Po latach oczekiwań wreszcie rozpoczęła się budowa przedłużenia ul. Kijowskiej na Targówek. 

Po naszej stronie torów, przy Zabranieckiej, pojawiły się już tablice informujące o inwestycji, którą realizuje Strabag. Wyrównano teren i przywieziono gruz, zapewne do utwardzenia gruntu. Więcej prac widocznych jest od strony Szmulek, gdzie trwają rozbiórki ruin, zmniejszono też skwer przy ul. Kawęczyńskiej.

Przez najbliższych kilka miesięcy inwestycja toczyła się będzie głównie między torami. Powstaną tu dwa tunele, które następnie zostaną wepchnięte pod torowisko. Dzięki tej metodzie zminimalizowane są utrudnienia w kursowaniu pociągów.

Trasa, a właściwie tylko ulica, bo powstaje na razie tylko krótki odcinek, będzie pierwszym przebiciem przez tory na Targówek wybudowanym od kilku dekad. Wylot ulicy na Targówku Fabrycznym wypada kilkaset metrów od skrzyżowania Zabranieckiej z Ziemowita, na wysokości przyszłego centrum aktywności lokalnej przy Siarczanej 6.

Ulica budowana z dwoma pasami w każdą stronę i ścieżkami rowerowymi umożliwi wygodny dojazd na Dworzec Wschodni, do bazyliki przy Kawęczyńskiej, ominięcie Targowej w drodze na Pragę Południe.

Na razie nie będzie bezpośredniego połączenia z mostem Świętokrzyskim, bo wciąż nie jest realizowany środkowy odcinek trasy od Sokolej do Targowej.

Odcinek ulicy od Kijowskiej do Zabranieckiej ma być gotowy w 2017 roku, realnie trzeba liczyć, że oddanie do użytku przypadnie w 2018 r. Według wcześniejszych obietnic, trasa miała być gotowa na Euro 2012, budowę opóźniały m.in. lokalne protesty. Ostatecznie zmieniono nieco projekt, przysuwając ulicę bliżej torów kolejowych, dzięki czemu udało się ocalić większy kawałek parku na Szmulkach.

Budowa tego odcinka niedawno się rozpoczęła / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

Budowa odcinka Trasy Świetokrzyskiej na Targówek niedawno się rozpoczęła / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx