Handlarz bronią i pilot tupolewa (tego!) rządzi osiedlem-widmo | | targowek.info

Handlarz bronią i pilot tupolewa (tego!) rządzi osiedlem-widmo

O opuszczonym bloku na ul. Borzymowskiej 34/36 pisaliśmy kilkukrotnie. Teraz pojawiły się nowe – dość sensacyjne – szczegóły tej niedokończonej inwestycji.

 

Osiedle Borzymowska to jedna z najbardziej spektakularnych porażek deweloperów w Warszawie. Niestety zakończona dramatem wielu naciągniętych klientów. Jego budowa ruszyła w 2007 roku, a w 2009 mieli się wprowadzać pierwsi mieszkańcy. Deweloperem była – wówczas jedna z największych na rynku –  firma Edbud. Dopiero potem okazało się, że choć sprzedawano mieszkania, to deweloper nie miał prawa do gruntu przy ul. Borzymowskiej, który dzierżawi od Skarbu Państwa spółka Euro-Ring. Między innymi takie praktyki doprowadziły do upadku Edbudu, firmy, która jeszcze w 2008 roku miała przychody rzędu 350 mln zł.

Około 50 poszkodowanych rodzin założyło stowarzyszenie i od lat walczy o swoje prawa. Znaleźli nawet inwestora, który chętnie dokończyłby budowę, ale rozmowy z Euro-Ring stoją w miejscu. Do winy nie poczuwa się też dzielnica ani miasto.

To wszystko wiemy od dawna i nie raz opisywaliśmy na targowek.info. Dzisiaj w „Gazecie Stołecznej” ukazał się duży reportaż odsłaniający więcej kulis tej skandalicznej sprawy.

Co dowiedzieli się dziennikarze gazety? Np. to, że tak naprawdę na działce przy Borzymowskiej 34/36 nikt nie planował budowy mieszkań:

Dotarliśmy do umowy z 21 grudnia 1998 r. Czytamy w niej, że jest kontynuacją współpracy między Euro-Ringiem a kuratorium oświaty, które zarządzało działką. Ta współpraca trwała od 1993 r. Polegała na tym, że Euro-Ring miał przy Borzymowskiej prowadzić parking i serwis samochodów. W umowie nie ma ani słowa o inwestycji mieszkaniowej.
Jak to więc możliwe, że w miejscu baraków pojawił się blok? Otóż do pierwotnej umowy dopisano aneksy diametralnie zmieniające jej sens. Najważniejszy jest datowany na 9 października 2002 r. (…) Przedłużony został czas dzierżawy – do 2028 r. W paragrafie 2. pojawił się też jej nowy cel: budowa budynku mieszkalno-usługowego. Tym samym nikomu nieznana mała spółka dostała 6549 m kw. kilka kilometrów od centrum miasta. Bez przetargu.

– czytamy w dzisiejszej „Gazecie”.

Okazuje się też, że dziś 63-letni Ireneusz Szwarc, szef firmy Euro-Ring (która poza prawem dzierżawy działki przy Borzymowskiej ma majątek oficjalnie szacowany na… 200 zł) jest bardzo barwną postacią:

W wojsku był pilotem myśliwców, potem trafił do prestiżowego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Pilotował tam m.in. rządowego Tu-154M numer boczny 101, rozbitego później w katastrofie smoleńskiej. W sądzie mówił m.in., że „przez 10 lat był pilotem rządowym i miał dostęp do wszystkich tajemnic”. Z wojska odszedł w 1999 r.,

– pisze „Gazeta Stołeczna”. I jeszcze ostatni cytat o pan Szwarcu:

Gazeta opisuje go jako emerytowanego wojskowego związanego z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Według publikacji w 1999 r. Ireneusz Szwarc był zamieszany w sprzedaż 44 wozów bojowych WZT-3 (z dodatkowo zamontowanymi karabinami maszynowymi), wyprodukowanych w Bumarze-Łabędy, do Indii, skąd miały trafić do jednego z azjatyckich państw objętych embargiem na dostawy broni. Po podpisaniu kontraktu z Hindusami pojawił się jednak problem z finansowaniem produkcji, bo bank zablokował zaliczkę otrzymaną przez Bumar-Łabędy. Fabryka scedowała więc wartą 33,7 mln dol. umowę na trzyosobową spółkę Euro-Ring, formalnie mieszczącą się w barakach przy Borzymowskiej.

Tak więc taki właśnie człowiek i taka firma blokuje od sześciu lat dokończenie budowy bloku przy Borzymowskiej 34/36. Kolejne spotkania, pisma, procesy sądowe nie dają efektu. Oszukani mieszkańcy, którzy za niewybudowane lokale zapłacili łącznie kilkanaście milionów złotych, wciąż jednak nie tracą nadziei i liczą, że po blisko 10 latach oczekiwania w końcu otrzymają należne im mieszkania.

Cały długi artykuł na ten temat przeczytacie w dzisiejszej „Gazecie Stołecznej”.
 

zdjęcie na górze: niedokończony blok przy ul. Borzymowskiej / fot. archiwum targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

8 komentarzy na temat “Handlarz bronią i pilot tupolewa (tego!) rządzi osiedlem-widmo

 • 5 lutego 2016 o godz. 10:48

  A kto szykuje się do budowy w śladzie ul. Nowotrockiej? Blisko metra i towar może zejść jak świeże bułeczki. Ziemia do odzyskania po zablokowaniu wylotu przez „tymczasowy bazar”. Dokładniej, zablokowana przez roszczeniowych handlarzy. Oni nigdy nie wychodzą z raz skolonizowanego miejsca. Tym bardziej nie wyjdą, że nikt ich bliżej metra nie wpuści. Tam będzie drogo i ciasno. Małymi kroczkami do celu, którym jest blokada budowy Nowotrockiej. Potem nie wiadomo, gdzie leży wina, bo gubi się gdzieś w pomroce dziejów i różnych decyzji. Urzędnik podejmuje decyzję i może się ” pomylić”. Taka „pomyłka” czasem jest bardzo na rękę deweloperom.

 • 5 lutego 2016 o godz. 12:34

  Kurczę, „Co dowiedzieli się dziennikarze gazety? Np. to, że tak naprawdę na działce (…)” kto to pisał losie drogi ?

 • 6 lutego 2016 o godz. 08:51

  Może warto zastanowić się, co zrobił urząd dzielnicy w celu pomocy w tej sprawie? Kim są urzędnicy którzy zostawili mieszkańców na lodzie? Co łączy ich z Ireneuszem Szwarcem?

 • 6 lutego 2016 o godz. 22:51

  Kto wtedy był Naczelnikiem Architektury w dzielnicy? Czy ten sam, który chce budować bazar tam, gdzie już jest zaplanowana ulica? W tej dzielnicy nie trzeba być pilotem Tupolewa, wystarczy być handlarzem i ziemia się znajdzie. Dzierżawa do 2028 i pozwolono budować bloki? To chyba planowano „bloki tymczasowe”. Bazar też ma być „tymczasowy”. Aż strach myśleć ile tu tymczasowości.

 • 9 lutego 2016 o godz. 08:59

  czyli do 2028 działka jest zablokowana chyba ze kuratorium wypowie umowe najmu działki, jesli woogóle moze bez odszkodowania,
  ciekawe kto ze strony kuratorium oswiaty podpisywal umowe i gdzie teraz pracuje,
  przeciez sprawdzenie takich informacji dla dziennikarza to jest max 3-4 dni, takie umowy musza byc jawne
  warto by bylo to sprawdzic bo faktycznie budynek jest w tym rejonie ewenementem, a komus wiadomo komu pilotowi zalezy na tym by sprawe przeciagnac i jak wygasnie umowa to przejac teren z budynkiem

 • 10 lutego 2016 o godz. 09:24

  oooo czyli kto wie, kto wie… może to kolega pana Bronka?

 • 10 lutego 2016 o godz. 22:31

  Mój Boże, za taką pisaninę to Szanowny Pan/ Szanowna Pani Redaktor dostałby/dostałaby ocenę niedostateczną w podstawówce… Uprzejmie proszę sprawdzić , co oznacza słowo „opuszczony” w słowniku języka polskiego, bo tej wiedzy chyba Państwu nie staje (proszę też sprawdzić znaczenie tego wyrażenia, bo obawiam się, że ze znajomością polszczyzny krucho i może być źle zrozumiane).
  Poza tym, w jakim celu pojawiła się tu wrzutka o pilocie tupolewa… ? Słaba manipulacja, drodzy Państwo…. Aż żal …. ściska….

 • 15 lutego 2016 o godz. 10:03

  Zgadzam sie, ten artykuł wygląda jak typowa wrzutka na zlecenie. Czy może tych radnych z PO o których pisze? Tych samych co wcześniej robili przekręty a teraz wylewają krokodyle łzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.