Mural Żołnierzy Wyklętych obok pętli Targówek | | targowek.info

Mural Żołnierzy Wyklętych obok pętli Targówek

Uroczystego odsłonięcia graffiti ma dziś dokonać ppłk Leszek Mroczkowski. Ale już je ktoś pomazał.

 

Mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym, czyli członkom partyzantki antykomunistycznej walczącym po II wojnie światowej, powstał na samotnej ścianie stojącej na boisku przy ul. Askenazego, blisko Trockiej, tuż obok pętli autobusowej Targówek.

Głównym elementem prostego, utrzymanego w czarno-biało-czerwonych barwach wzoru, jest krzyż z wpisanym polskim orłem. Przy nim znajduje się wielki napis „Ku Waszej pamięci – Żołnierze Wyklęci”.

Malunek postał kilka dni temu, a oficjalnie zostanie odsłonięty dziś (29.02) o godz. 17. Lecz rano odkryliśmy, że… już go ktoś zdążył pomazać. W kilku miejscach na graffiti pojawiły się kolorowe plamy farby, zachlapując m.in. część napisu „NSZ”.

Graffiti stworzyli członkowie Legijnego Targówka, organizacji radykalnych kibiców piłkarskich (oczywiście Legii Warszawa, ale też GKP Targówek), blisko związanej ze środowiskami narodowców. Nie kryją się oni ze swoimi poglądami, m.in. niedawno cieszyli się na facebooku ze zniszczenia witającego uchodźców muralu na Targówku Fabrycznym. Być może właśnie dlatego teraz ktoś odpłacił im „pięknym za nadobne”…

 

fot. targowek.info
Mural Żołnierzy Wyklętych na ul. Askenazego / fot.targowek.info

 

Lecz konflikt na murach nie jest tutaj najważniejszy. Najważniejszy jest gość specjalny odsłonięcia muralu, który dziś o godz. 17 ma się pojawić na ul. Askenazego.

fot. IPN
Leszek Mroczkowski, fot. IPN

Jak zapowiada Legijny Targówek na odsłonięciu ma być obecny podpułkownik Leszek Mroczkowski, jeden z najbardziej znanych, do dziś żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Urodził się w 1931 roku, wychował na przedwojennym (i wojennym) Targówku, w latach 1948–1952 był żołnierzem WiN, po aresztowaniu spędził wiele lat w więzieniu, w latach 80. działał w „Solidarności”, w wolnej Polsce odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

„To nie jest tak, że ja się czuję bohaterem. Jestem zwykłym chłopakiem z Targówka, którego los postawił tu, a nie gdzie indziej. Mając 18 lat nie wiedziałem czym jest polityka. Wiedziałem tylko, że ojczyzna jest zagrożona i ktoś starszy dał mi karabin i powiedział ‚broń jej’. To nie bohaterstwo, to obowiązek” – powiedział kilka dni temu Leszek Mroczkowski (cytat za PAP).

Data powstania muralu na ul. Askenazego nie jest przypadkowa – od kilku lat 1 marca jest oficjalnie świętem państwowym: Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku przez nowy polski rząd jest on obchodzony wyjątkowo uroczyście w całej Polsce.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

35 komentarzy na temat “Mural Żołnierzy Wyklętych obok pętli Targówek

 • 29 lutego 2016 o godz. 10:18

  A czy komuszki z kodu zaprotestujá?

 • 29 lutego 2016 o godz. 10:48

  Komuszki z KODu? Idąc Twoją logiką, można by powiedzieć „Chyba komuszki z PiS” :)? Im najwyraźniej nie pasują legendy Solidarności…. Wstyd mi trochę kiedy czytam takie komentarze, widząc, że są ludzie, którzy są aż tak umyślnie ignoranccy.

  Ale tak swoją drogą, serio musisz aż tak to upolityczniać? Czy wszystko musi być upolityczniane, lub uzurpowane przez jakieś ugrupowania? Nie można po prostu oddać oddać cześć ?

 • 29 lutego 2016 o godz. 11:19

  Nie zdziwiłbym się gdyby to zrobiłby jakiś ukrainiec, których jest dużo na targówku a przy Topazie często ich język można usłyszeć.

 • 29 lutego 2016 o godz. 11:39

  Ja tam się w politykę nie mieszam, ale szanuję, że ten mural namalowali w barwach Polonii Warszawa. Propsy dla chłopaków

 • 29 lutego 2016 o godz. 11:44

  Skromna a mocna zarazem wypowiedz Pana Leszka. Wielki szacunek ! Gdybym mogl poszedl bym na odsloniecie.

 • 29 lutego 2016 o godz. 12:07

  Ależ obrzydliwe te bazgroły. Powinno się to zamalować na czystą jednokolową ścianę.

 • 29 lutego 2016 o godz. 12:16

  Mbplutecki przedstaw się to pogadamy ?

 • 29 lutego 2016 o godz. 12:18

  Nie bardzo rozumiem – przeciez ten bohomaz w ponurych barwach nie ma żadnej wartości artystycznej i psuje estetykę już i tak niezbyt ładnego osiedla. Kto wydał na to coś zezwolenie? Jak się nazywa ten urzędnik? Czy to może samowolka?

 • 29 lutego 2016 o godz. 13:22

  olejcie tego trolla Pluteckiego:)

  Jakies info kto robił? Goscinnie czy może lokalsi Baks, Poye czy STU?

 • 29 lutego 2016 o godz. 13:26

  k6 – o tym samym pomyślałem :)
  Polonia Warszawa – najstarszy klub sportowy, niszczony przez komunę to tak jak żołnierze wyklęci.
  Legioniści – mimo, że pewnie efekt niezamierzony to jednak szacunek.
  Chciałbym aby w moim mieście było dużo więcej klubów piłkarskich w ekstraklasie i wyżej.

 • 29 lutego 2016 o godz. 14:42

  bardzo ładny mural w barwach Polonii wykonany przez legionistów, czyżby ocieplenie wzajemnych stosunków??

 • 29 lutego 2016 o godz. 14:43

  jacy to bohaterowie? napadali na cywilną ludność, okradli chłopów z żywności. nie podobało im się, że wojna się skończyła- chcieli kontynować walki kosztem społeczeństwa

 • 29 lutego 2016 o godz. 14:54

  Ten niby mural to zwyczajne graffiti. Może nie bohomazy, ale i tak przypomina kartkę z zeszytu średnio rozgarniętego kibica legii z targówka, którą zamalował podczas lekcji polskiego. Z nudów, bo nie mógł wyjść ze szkoły i dać komuś w ryj. Jaka okolica, taki mural. Znaczy bohomaz. A kolory polonii faktycznie, klub polonia nie wojskowy, nie komuszy. Z historią zacną. Chłopki z Łazienkowskiej mogą sobie pluć w brodę, że ich klub korzenie ma komusze. Zwłaszcza teraz nie powinni wyskakiwać, gdy tak niemile jest widziane wszystko, co pokomusze.

 • 29 lutego 2016 o godz. 15:49

  A dodatkowo Legia – ze wsparciem TVN i trenerem z Rosji – to wiadomo ;)
  Nadchodzi czas Polonii!

 • 29 lutego 2016 o godz. 16:30

  hahaahha ale wysyp trolikow :) szkoda ze na TGK to szalik w reklamówce noszą HAHAHAHAHAHAA.
  Co do pracy to jest fajna, patriotyczna. Żołnierze Wyklęci zasługują na szacunek bo po likwidacji AK walczyli o naszą wolność.

 • 29 lutego 2016 o godz. 16:31

  Przecież to nie jest żaden mural a graffiti i to jeszcze słabo wykonane.

 • 29 lutego 2016 o godz. 17:13

  O… moje okno. :) Już wiem co to się dzisiaj tu działo. Na szczęście ten badziew jest po drugiej stronie i nie będzie trzeba na to patrzeć przez okno.

 • 29 lutego 2016 o godz. 18:09

  Współczuje tym, którzy mają na to widok z okna.

 • 29 lutego 2016 o godz. 18:19

  Moze i badziew. Zrob synu lepsze. Komentuj ale tez wez sie do roboty. Pokaz, ze potrafisz.

 • 29 lutego 2016 o godz. 18:49

  Kto pomazał? Zapewne postępowcy z hejtstopu

 • 1 marca 2016 o godz. 05:34

  A Ty co, „ksiundz”? Że się do obcych facetów zwracasz „synu”? To byś sobie lepiej przeczytał biblię, a nie z obszczymurkami obsrywał „murek” bazgrołami. :)

 • 1 marca 2016 o godz. 07:27

  Ciekawe czy kiedyś (dla równowagi rzecz jasna) powstanie mural upamiętniający ofiary „żołnierzy wyklętych”. Taki mural na którym dobry malarz zaprezentuje zwłoki spalonych żywcem niemowlaków i gąszcz innych martwych ciał. Jeśli ktoś nie wie o jakich przypadkach mówię, polecam chociażby na Wikipedii – Zbrodnia w Wierzchowinach.

 • 1 marca 2016 o godz. 09:16

  do MBPPlutecki. taki jesteś mundry? Przeczytaj ksiazke ‚Wołyń we krwi”. Ciekawe co na to powiesz, obrońco morderców nienarodzonych dzieci (kobiety w ciąży nabijane na pal brzuchem itd. )

 • 1 marca 2016 o godz. 09:53

  Złapiemy połamiemy,spokojnie.

 • 1 marca 2016 o godz. 15:38

  niektórych komentarzy nie da się czytać jak np .asdfasdf komuna w tych okolicach jest wyjątkowo mocna i taki mural kuje w oczy szczególnie tych którzy największych z patriotów nazywali jeszcze niedawno bandytami .To się zmienia ale powoli .

 • 1 marca 2016 o godz. 17:28

  Komuna dala im pudelkowate mieszkania, awans na miastowego, to jeszcze w 3 czy 4 pokoleniu bedzie zalatywac od tych synow.

 • 1 marca 2016 o godz. 18:26

  No cóż, chłopcy w dresach trzymają się na Targówku mocno. I nie zmieni tego fakt, że owo towarzystwo usiłuje się podpiąć pod tradycję ak. Jeszcze kilka lat temu przeciętny chłopiec spod bloku nie miał pojęcia o historii, a dziś kreują się niemal ostanich żyjąch powstańców. Po prostu zwęszyli tu pewnien zysk. Po pierwsze te osobowości nie potrafią myśleć samodzielnie i muszą funkcjonować w ramach jakiejś ideologii – nie ważne czy kibolskiej, czy nacjonalistycznej. Po drugie liczą na to, że ich wybryki kryminalno-chuligańskie będzie można podpiąć pod prześladowania polityczne. Dziś widząc chlopaczków rozpijających flachę na klatce schodowej, nie ma zasady – ja spokojny obywatel, oni żule. Jabym chciał zadzwonić na policje, to ja jestem konfidentem, a oni są prześladowanymi obrońcami ojczyzny.

 • 1 marca 2016 o godz. 19:50

  „Komuna dala im pudelkowate mieszkania, awans na miastowego, to jeszcze w 3 czy 4 pokoleniu bedzie zalatywac od tych synow.”

  Oho, czyżby potomek arystokracji? Prawda jest taka, że przodkowie większości tych, którzy wypowiadają się w takim tonie pasaliby bydło u jaśnie pana i nie wiedzieliby jak wygląda toaleta gdyby nie ta zła „komuna”…

 • 2 marca 2016 o godz. 11:28

  O ile upamiętnienie pamięci żołnierzy wyklętych muralem jest dobrą inicjatywą, o tyle samo wykonanie – szczególnie jakość, pozostawia wiele do życzenia. Szkoda, jest wielu street-artowców, którzy potrafią robić fajne murale.

 • 2 marca 2016 o godz. 17:59

  wlasnie o tobie mowa, wolno ci wychwalac komune skoro masz takie doswiadczenia zyciowe ale pluc na bohaterow nie bedziecie.

 • 2 marca 2016 o godz. 19:32

  Moje doświadczenia życiowe nie mają tutaj nic do rzeczy, wniosek był natury ogólnej. A tak na marginesie- nie potrzebowałem żadnego „awansu” na miastowego ponieważ nie pochodzę ze wsi. Śmieszą mnie tylko ci, którzy wypowiadają się jak rozparcelowani hrabiowie a nie pamiętają (lub nie chcą pamiętać), że wywodzą się z tej całej masy ludzi, którzy po wojnie otrzymali chociaż namiastkę awansu społecznego czy też nauczyli się czytać. A dzisiaj raptem każdy podwiesza się pod przedwojenne elity. I kto tutaj ma problem ze swoją przeszłością?

 • 3 marca 2016 o godz. 12:14

  Dobre! Kibice Legii, klubu który upasł się na kilkudziesięcioletniej „współpracy” z komunistycznym Ludowym Wojskiem Polskim, które między innymi likwidowało podziemie niepodległościowe, mają amnezję i udają, że od zarania dziejów popierali tzw. wyklętych.

 • 28 października 2020 o godz. 05:26

  viagra online canadian pharmacy canadian pharmacy viagra mail order viagra

 • 30 października 2020 o godz. 08:05

  viagra cost generic viagra cvs viagra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.