Mural Żołnierzy Wyklętych obok pętli Targówek

33
Share

Uroczystego odsłonięcia graffiti ma dziś dokonać ppłk Leszek Mroczkowski. Ale już je ktoś pomazał.

 

Mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym, czyli członkom partyzantki antykomunistycznej walczącym po II wojnie światowej, powstał na samotnej ścianie stojącej na boisku przy ul. Askenazego, blisko Trockiej, tuż obok pętli autobusowej Targówek.

Głównym elementem prostego, utrzymanego w czarno-biało-czerwonych barwach wzoru, jest krzyż z wpisanym polskim orłem. Przy nim znajduje się wielki napis „Ku Waszej pamięci – Żołnierze Wyklęci”.

Malunek postał kilka dni temu, a oficjalnie zostanie odsłonięty dziś (29.02) o godz. 17. Lecz rano odkryliśmy, że… już go ktoś zdążył pomazać. W kilku miejscach na graffiti pojawiły się kolorowe plamy farby, zachlapując m.in. część napisu „NSZ”.

Graffiti stworzyli członkowie Legijnego Targówka, organizacji radykalnych kibiców piłkarskich (oczywiście Legii Warszawa, ale też GKP Targówek), blisko związanej ze środowiskami narodowców. Nie kryją się oni ze swoimi poglądami, m.in. niedawno cieszyli się na facebooku ze zniszczenia witającego uchodźców muralu na Targówku Fabrycznym. Być może właśnie dlatego teraz ktoś odpłacił im „pięknym za nadobne”…

 

fot. targowek.info

Mural Żołnierzy Wyklętych na ul. Askenazego / fot.targowek.info

 

Lecz konflikt na murach nie jest tutaj najważniejszy. Najważniejszy jest gość specjalny odsłonięcia muralu, który dziś o godz. 17 ma się pojawić na ul. Askenazego.

fot. IPN

Leszek Mroczkowski, fot. IPN

Jak zapowiada Legijny Targówek na odsłonięciu ma być obecny podpułkownik Leszek Mroczkowski, jeden z najbardziej znanych, do dziś żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Urodził się w 1931 roku, wychował na przedwojennym (i wojennym) Targówku, w latach 1948–1952 był żołnierzem WiN, po aresztowaniu spędził wiele lat w więzieniu, w latach 80. działał w „Solidarności”, w wolnej Polsce odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

„To nie jest tak, że ja się czuję bohaterem. Jestem zwykłym chłopakiem z Targówka, którego los postawił tu, a nie gdzie indziej. Mając 18 lat nie wiedziałem czym jest polityka. Wiedziałem tylko, że ojczyzna jest zagrożona i ktoś starszy dał mi karabin i powiedział 'broń jej’. To nie bohaterstwo, to obowiązek” – powiedział kilka dni temu Leszek Mroczkowski (cytat za PAP).

Data powstania muralu na ul. Askenazego nie jest przypadkowa – od kilku lat 1 marca jest oficjalnie świętem państwowym: Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku przez nowy polski rząd jest on obchodzony wyjątkowo uroczyście w całej Polsce.

 

33
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx