Nowy płot nad kanałkiem na Bródnie. Czy powstanie tu szkoła?

4
Share

Kolejna budowa rozpoczyna się na Bródnie. Na działce przy kanałku miała powstać szkoła, ale droga do tego ciągle daleka.

 

Płot z płyt wiórowych pojawił się wzdłuż ul. Malborskiej, Kanału Bródnowskiego i na tyłach budowy osiedla Moderna stawianego przy Głębockiej przez Dom Development.

 

Kilka dni temu przy nowym płocie nie było jeszcze tablicy informacyjnej, ani żadnych reklam. Na budowie Moderny dowiedzieliśmy się, że to nie ich ogrodzenie i zupełnie inna inwestycja.

 

mapa Urząd Miasta

Płot pojawił się mniej więcej wokół działek 10 MW(U) oraz 12-U-O. A działka 11 MW(U) to osiedle Moderna w budowie / mapa Urząd Miasta

 

Co zatem powstanie nad kanałkiem? Ten teren ma już przyjęty miejscowy plan zagospodarowania, więc mniej więcej wiemy, co można tu budować. Na działce zaznaczonej na mapce powyżej jako 10 MW(U) staną bloki mieszkalne do 16 metrów wysokości z usługami towarzyszącymi.

Ciekawsze dla mieszkańców Bródna jest przeznaczenie działki 12 U-O. Zarezerwowano ją pod usługi oświaty, konkretnie „szkolnictwa podstawowego i przedszkolnego z urządzeniami sportowymi i rekreacyjnymi”.

O szkole w tym miejscu mówi się od lat. Już w 2007 roku architekci rysowali tu budynek szkolny z eleganckim boiskiem (zobacz ten projekt). „Za symboliczną złotówkę (deweloper – red.) przekaże dzielnicy teren o powierzchni ponad 1 ha i wartości ok. 10 mln zł, na którym urząd dzielnicy wybuduje szkołę oraz przedszkole” – zapewniał jeszcze w 2013 roku w gazetce Echo Marek Sadłowski, naczelnik dzielnicowego wydziału architektury. Ustępstwem wobec dewelopera za przekazanie tego terenu miała była zgoda na trzy dominanty,  czyli wysokie, nawet 15-piętrowe,  budynki ustawione wzdłuż Głębockiej.

I co ? I na razie nic z tego, grunt ciągle nie jest wykupiony, choć temat ciągle nie umarł. Wczoraj radni dzielnicy przyjęli poprawkę do budżetu mówiącą o przeznaczeniu 74 252 zł na zakup tej działki. Miało być za złotówkę, ale okazuje się, że chodzi o złotówkę za każdy metr kwadratowy. Stąd taka suma, ale to oczywiście wciąż symboliczna kwota przy cenach rynkowych.

Tyle że od wykupu działki do budowy szkoły droga daleka. Rok temu ratusz zdecydował, że w pierwszej kolejności powstanie szkoła na polu PGR. Na tę przy Malborskiej w budżecie nie ma na razie pieniędzy.

Wykup gruntu jest też ważny z innego powodu. Wzdłuż kanału aż do Trasy Toruńskiej i dalej na Białołękę miała ciągnąć się promenada spacerowa. Jej wytyczenie staje pod znakiem zapytania. Płot sięga niemal do skarpy i promenada raczej tu się nie zmieści.

 

malborska

zdjęcia targowek.info

 

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx