Ranking liceów: najlepszy na Targówku jest ogólniak… którego nie znacie

8
Share

Debiutująca w rankingu warszawskich liceów szkoła z Targówka Fabrycznego zajęła bardzo wysoką lokatę!

 

Ranking Liceów Warszawskich, jak co roku, przeprowadziła fundacja „Perspektywy”. Licea ogólnokształcące w Warszawie zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach (30% łącznej oceny), wyników ostatniej matury z przedmiotów obowiązkowych (35%) oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

Zaczniemy od końca: najbardziej znane szkoły średnie Targówka „jak zwykle” zajęły miejsca w drugiej połówce rankingu. XIII LO im. płk. L. Lisa-Kuli z ulicy Oszmiańskiej zdobyło 38.49 pkt co dało 54. miejsce w tegorocznym rankingu (awans z 60. miejsca zajmowanego przed rokiem). CXXXVII Liceum Ogólnokształcące (wkrótce im. Schumana) z ulicy Olgierda zdobyło 32.18 pkt, plasując się na 72 miejscu (spadek z 67. rok temu). A ponieważ w tym roku w rankingu uwzględniono tylko 86 placówek, to XLVI LO im. Czarnieckiego z ulicy Żuromińskiej (w zeszłym roku zajmujące właśnie 86 miejsce) tym razem w ogóle nie zostało sklasyfikowane.

Ale największa niespodzianka znajduje się znacznie wyżej. Na rekordowo wysokim 31. miejscu w rankingu warszawskich liceów znalazła jeszcze jedna, raczej mało znana szkoła z Targówka: Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”.

Nie jest to zwyczajne liceum. Jeśli nie tej szkoły nie znacie, już ją przybliżamy.

„Klasyk” mieści się na ul. Matuszewskiej 20 na Targówku Fabrycznym, właściwie już na Utracie – w tym rejonie naszej dzielnicy, w którym niemal nie ma budynków mieszkalnych czy sklepów, za to są rozległe magazyny, fabryki i biura.

Szkoła działa od 2012 roku, jest niepubliczna, ale ma uprawnienia szkoły publicznej, czyli np. może dawać matury. Prowadzi ją fundacja „Międzynarodowy Instytut Edukacji”, która ma na celu kształcenie młodzieży z polskimi korzeniami urodzonej i mieszkającej na stałe poza granicami Polski – przede wszystkim za naszą wschodnią granicą, w krajach dawnego ZSRR (m.in. w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie itp). Uczniowe-cudzoziemcy mieszkają na miejscu, w bursie „Inter” położonej tuż obok liceum.

Głównym celem LO „Klasyk” jest przygotowanie młodych ludzi ze wschodu do polskiej matury i studiowania w Polsce na dziennych kierunkach w polskich uczelniach. Liceum odwołuje się do ideałów szkoły klasycznej, co oznacza, że uczniowie obowiązkowo uczą się języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii. Szkoła jest też bardzo blisko związana z nauką kościoła katolickiego oraz parafią Zmartwychwstania Pańskiego z ul. ks. Ziemowita.

W 2016 roku w rankingu „Perspektyw” Polonijne LO Niepubliczne „Klasyk” pojawiło się po raz pierwszy, zdobywając od razu aż 50.77 pkt. i zajmując 31. miejsce – chyba najwyższe ze szkół z Targówka w całej 25-letniej historii tego rankingu. Cały ranking jest tutaj.

Uczniom polonijnej szkoły z ulicy Matuszewskiej, czyli najlepszego liceum na Targówku, gratulujemy spektakularnego wyniku!

 

zdjęcie na górze: zajęcia w liceum „Klasyk” przy ul. Matuszewskiej/fot. plon-klasyk.pl

 

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx