Ranking liceów: najlepszy na Targówku jest ogólniak… którego nie znacie | | targowek.info

Ranking liceów: najlepszy na Targówku jest ogólniak… którego nie znacie

Debiutująca w rankingu warszawskich liceów szkoła z Targówka Fabrycznego zajęła bardzo wysoką lokatę!

 

Ranking Liceów Warszawskich, jak co roku, przeprowadziła fundacja „Perspektywy”. Licea ogólnokształcące w Warszawie zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach (30% łącznej oceny), wyników ostatniej matury z przedmiotów obowiązkowych (35%) oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

Zaczniemy od końca: najbardziej znane szkoły średnie Targówka „jak zwykle” zajęły miejsca w drugiej połówce rankingu. XIII LO im. płk. L. Lisa-Kuli z ulicy Oszmiańskiej zdobyło 38.49 pkt co dało 54. miejsce w tegorocznym rankingu (awans z 60. miejsca zajmowanego przed rokiem). CXXXVII Liceum Ogólnokształcące (wkrótce im. Schumana) z ulicy Olgierda zdobyło 32.18 pkt, plasując się na 72 miejscu (spadek z 67. rok temu). A ponieważ w tym roku w rankingu uwzględniono tylko 86 placówek, to XLVI LO im. Czarnieckiego z ulicy Żuromińskiej (w zeszłym roku zajmujące właśnie 86 miejsce) tym razem w ogóle nie zostało sklasyfikowane.

Ale największa niespodzianka znajduje się znacznie wyżej. Na rekordowo wysokim 31. miejscu w rankingu warszawskich liceów znalazła jeszcze jedna, raczej mało znana szkoła z Targówka: Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”.

Nie jest to zwyczajne liceum. Jeśli nie tej szkoły nie znacie, już ją przybliżamy.

„Klasyk” mieści się na ul. Matuszewskiej 20 na Targówku Fabrycznym, właściwie już na Utracie – w tym rejonie naszej dzielnicy, w którym niemal nie ma budynków mieszkalnych czy sklepów, za to są rozległe magazyny, fabryki i biura.

Szkoła działa od 2012 roku, jest niepubliczna, ale ma uprawnienia szkoły publicznej, czyli np. może dawać matury. Prowadzi ją fundacja „Międzynarodowy Instytut Edukacji”, która ma na celu kształcenie młodzieży z polskimi korzeniami urodzonej i mieszkającej na stałe poza granicami Polski – przede wszystkim za naszą wschodnią granicą, w krajach dawnego ZSRR (m.in. w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie itp). Uczniowe-cudzoziemcy mieszkają na miejscu, w bursie „Inter” położonej tuż obok liceum.

Głównym celem LO „Klasyk” jest przygotowanie młodych ludzi ze wschodu do polskiej matury i studiowania w Polsce na dziennych kierunkach w polskich uczelniach. Liceum odwołuje się do ideałów szkoły klasycznej, co oznacza, że uczniowie obowiązkowo uczą się języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii. Szkoła jest też bardzo blisko związana z nauką kościoła katolickiego oraz parafią Zmartwychwstania Pańskiego z ul. ks. Ziemowita.

W 2016 roku w rankingu „Perspektyw” Polonijne LO Niepubliczne „Klasyk” pojawiło się po raz pierwszy, zdobywając od razu aż 50.77 pkt. i zajmując 31. miejsce – chyba najwyższe ze szkół z Targówka w całej 25-letniej historii tego rankingu. Cały ranking jest tutaj.

Uczniom polonijnej szkoły z ulicy Matuszewskiej, czyli najlepszego liceum na Targówku, gratulujemy spektakularnego wyniku!

 

zdjęcie na górze: zajęcia w liceum „Klasyk” przy ul. Matuszewskiej/fot. plon-klasyk.pl

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

8 komentarzy na temat “Ranking liceów: najlepszy na Targówku jest ogólniak… którego nie znacie

 • 27 lutego 2016 o godz. 11:38

  Super, gratuluję!
  I wspolczuje konieczności nauki łaciny, jest to piękny i niewątpliwie bardzo ważny język w naszym kręgu kulturowym, ale trudny, miałam z nim (nie)przyjemność się zetknąć.

 • 27 lutego 2016 o godz. 12:23

  To oznacza, że jak się chce i ciężko pracuje, to można. Wstyd dla młodzieży mieszkającej w Polsce. Zobaczcie, jak wasi rówieśnicy dochodzą do sukcesów, pomimo trudności i nauki z dal od domu. Gratulacje. A propos łaciny i filozofii – jak widać wyżej nauka tych przedmiotów ma sens.

 • 27 lutego 2016 o godz. 15:11

  Bez przesady, nie zawsze wszystko jest winą młodzieży. Ważne jest to, aby nauczyciel zainteresował uczniów przedmiotem. Jak ich to nudzi albo ktoś im ciągle mówi, że są beznadziejni i nic nie umieją, to nie dziwne, że się nie chce…

 • 27 lutego 2016 o godz. 16:20

  a gdzie tak mówią?

 • 27 lutego 2016 o godz. 22:49

  Bo jesteście beznadziejni. Patrzcie: jadą do innego kraju i mieszkają w bursie. Mają 15-16 lat i niektórzy posługiwali się polskim tylko w domu, a w szkole rosyjskim. I potrafią zdać maturę z polskiego lepiej niż „pączki w maśle” wożone wszędzie od małego samochodami.
  Gdy ktoś Ci mówi, że jesteś beznadziejny/a, to Cię bierze pod ambicję i oczekuje, że zakaszesz rękawy, przysiądziesz nad książkami i udowodnisz światu, że jest inaczej. To się właśnie nazywa ambicja. A większość co? Siada i płacze nad sobą jaki jest biedny i nieszczęśliwy. Na sukces w życiu trzeba zapracować, Młody Człowieku.
  Zresztą… najzdolniejsza młodzież wieje z Targówka, bo nawet najlepszy nauczyciel, choćby wyciągał króliki z kapelusza nie nauczy jak będzie przed nim siedziała bierna, markotna i beznadziejna właśnie „widownia”, która nie ruszy głową i nic nie powie, bo nie ma co powiedzieć. Bo nie ma zainteresowań, bo nie czyta, bo się SAMODZIELNIE nie rozwija. Bo mu sie nie chce. Woli się użalać.

 • 29 lutego 2016 o godz. 07:33

  Lisa Kuli porazka . Kiedys w pierwszej 20 a teraz?! Dno

 • 1 marca 2016 o godz. 01:19

  Oj tam szkoły na tgk są OK,
  mozna jarac,
  pic piwko,
  są fajne dziewczyny…
  Przecież jak się chce zawsze da się uczyć czy chociaż dobrze zdac ta durna mature ;)

 • 19 marca 2016 o godz. 13:07

  I właśnie dla tego teraz dyrektorowi i nauczycielom w Czarnieckim odwaliło . Niestety nie jest uwzględniona wina nauczycieli , którzy wykonują swoją pracę na odczep się i nie potrafią nauczyć ale niskie wyniki są tylko przez uczniów . Dodam że dyrektor podpisał umowę ze szkołą dla dorosłych i słabszym uczniom każe się do niej przepisać albo wziąć deklaracje maturalne zamiast pomóc.Przez 2 lata żadnego problemu nie było np. z ocenami a w klasie maturalnej do końca kwietnia nie wiadomo czy nauczyciele dopuszczą do matury. Dla tej szkoły zaczynają się liczyć tylko i wyłącznie statystyki a nie atmosfera pracy która także jest ważna .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.