Promenada rowerowa przetnie całe Bródno

14
Share

Od Trasy Toruńskiej do Matki Teresy z Kalkuty przejechać wygodnie rowerem i nie wzdłuż głównych ulic? Powinno się udać już na jesieni. Ma to umożliwić kilka prostych zmian na skrzyżowaniach. 

 

Budowę takie trasy rowerowej zgłosili do budżetu partycypacyjnego mieszkańcy i dostał on aż 1298 głosów. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich wziął się za realizację i właśnie ogłosił przetarg.

Na czym ma to polegać? Trasa ma prowadzić z północy osiedla (od ścieżki przy Trasie Toruńskiej) na południe, ale nie przy żadnej z głównych ulic.  Jej „kręgosłupem” ma być główna alejka w Parku Bródnowskim.

„Alejka wiodąca północ-południe przez osiedle i Park Bródnowski jest cicha i spokojna. Posiada ona wszelkie predyspozycje, aby stać się popularnym szlakiem przebiegając zdala od ruchliwych ulic, wiodąc po szerokich asfaltowych alejach w parku, a poza nim alejkami, które na sporej części posiadają nawierzchnie asfaltową.”

– napisał pomysłodawca projektu. I od razu wyjaśnił:

„Niestety, na przeszkodzie jej wykorzystaniu stanowią braki infrastrukturalne, szczególnie brak przejazdów rowerowych i powiązania z istniejącymi drogami rowerowymi.”

Mapy do projektu nie załączono, ale mniej więcej trasa ma prowadzić tędy:

fot. Google

fot. Google

Całą trasę powinno dać się przejechać bez zsiadania z roweru na przejściach przez ulice. Aby było to możliwe, należy wprowadzić takie ułatwienia (podajemy za specyfikacją przetargu):

  1. Korektę oznakowania pionowego na ul. Krasnobrodzkiej, umożliwiające dojazd rowerom do Trasy Toruńskiej oraz budowę azylu przy przejściu dla pieszych przez Krasnobrodzką w rejonie ul. Osiedlowej.
  2. Wyznaczenie ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Rohatyńskiej od Turmonckiej do Łojewskiej.
  3. Wyznaczenie przejazdów rowerowych przez ul. Łojewską i ul. Suwalską na wysokości ul. Rohatyńskiej.
  4. Dobudowa odgałęzienia drogi rowerowej do rampy w parku przy ul. Kondratowicza (20m). Ze względu na nachylenie terenu i rosnące drzewa, konieczna może być częściowa przebudowa istniejącej rampy lub alejki.
  5. Wyznaczenie przejazdu rowerowego na przejściu dla pieszych przez ulicę Wyszogrodzką, ustawienie progów wyspowych, dobudowa krótkiego łącznika drogi rowerowej na ulicy Wyszogrodzkiej.
  6. Budowa drogi rowerowej oraz chodnika od przystanku Bolesławicka do parkingu w ciągu alejki NS.
  7. Budowę azyli na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu Łabiszyńska/Suwalska oraz przez ul. Wyszogrodzką między budynkami Wyszogrodzka 1 i Wyszogrodzka 2

Na te usprawnienia projekt budżetu zakładał 164 tysiące zł. Całość ma być gotowa od koniec tego roku.

Na zdjęciu główna alejka w Parku Bródnowskim, na której wydzielony będzie ciąg dla rowerów / fot. ZDM

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx