Tak będzie wyglądał wjazd z trasy Krasińskiego na Bródno

14
Share

Ścieżka rowerowa, tramwaj, 7-metrowe jezdnie – zobaczcie trasę Krasińskiego na mapie. I zabierzcie głos w konsultacjach!

 

Trwają konsultacje społeczne, w ramach których warszawiacy mogą wyrazić swoją opinię na temat  projektu mostu Krasińskiego. Spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami na Targówku odbędzie się 7 marca (w poniedziałek) w godz. 17:30-20:30 w urzędzie dzielnicy Targówek przy ul. Kondratowicza 20.

Ale już od jutra wszyscy mieszkańcy (także Targówka) będą mogli wyrazić swoją opinię przez internet – poprzez formularz konsultacyjny, który od 18 lutego będzie dostępny na stronie konsultacje.um.warszawa.pl

W ramach konsultacji mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię na temat wybranych elementów inwestycji, m.in. kształtu ulicy Krasińskiego, węzła z Wisłostradą i samego mostu.

„Nasza” część trasy – a więc przerzucenie drogi wiaduktami od ul. Jagiellońskiej, ponad torami kolejowymi do skrzyżowania z ulicami Wysockiego, Odrowąża i Matki Teresy – konsultowana nie będzie. Po części dlatego, że to druga część inwestycji, która będzie budowana na drugim etapie (rozpoczęcie całej budowy przewidziane jest w latach 2021-2023). A po części pewnie też dlatego, że na Targówku trasa ma gigantyczne poparcie i nikt rozsądny przeciwko niej nie protestuje.

Z okazji konsultacji urzędnicy udostępnili aktualny projekt mostu Krasińskiego z dojazdami. Wjazd trasy do naszej dzielnicy będzie wyglądał tak:

wiadukt_-_matki_teresy_z_kalkuty

Bródnowski fragment aktualnego planu trasy Krasińskiego (kliknij, żeby powiększyć)

 

Jak widać, na estakadzie będą umieszczone jezdnie, ścieżki rowerowe i chodniki w dwóch kierunkach, a pomiędzy nimi znajdą się tory tramwajowe.

Asfaltowe jezdnie na samej trasie będą miały po 7 metrów szerokości (tj. po dwa pasy w każdym kierunku), ale nitka w stronę Bródna przy skrzyżowaniu z ul. Odrowąża będzie się rozszerzała do 14 metrów – żeby pomieścić dodatkowo oddzielne pasy do skrętu w prawo oraz w lewo. Ścieżki rowerowe będą miały 2,5 m szerokości, chodniki po 2 m.

Ulica Matki Teresy z Kalkuty przy styku z trasą Krasińskiego będzie miała oddzielne jezdnie w każdym kierunku, przedzielone torami, ale już po kilkudziesięciu metrach jezdnia w stronę Rembielińskiej będzie przeskakiwać spod muru cmentarza, przez tory,  na starą (aktualną) nitkę ulicy. Będzie więc w tym miejscu wielka szansa na korki – chyba, że dzielnica do tego czasu zbuduje dalej drugą jezdnię ul. Matki Teresy. Rezerwa terenu na taką drogę jest. Pieniędzy – raczej nie ma.

Nie jest planowane połączenie trasy z ulicą Oliwską. Zaś z ul. Budowlanej nie będzie już można wjechać w ul. Wysockiego (chodzi o istniejący dziś kawałek Budowlanej, nie ten przemianowany kilka lat temu na Matki Teresy) – dojazd do tej uliczki będzie możliwy tylko od strony Oliwskiej.

W pobliżu skrzyżowania zaplanowano dosadzenie ponad 30 drzew.

Ten fragment trasy Krasińskiego nie podlega aktualnym konsultacjom, więc choć do inwestycji zostało jeszcze parę lat, jego powstanie dokładnie w tym kształcie jest bardzo prawdopodobne.

 

***

Niestety, wciąż trwają histeryczne akcje przeciwko mostowi oraz trasie organizowane przez żoliborskich radnych i aktywistów. Do opowiedzenia się przeciwko tej ważnej inwestycji udało im się zwerbować m.in. Muńka Staszczyka, lidera zespołu T.Love, który zapisał się w historii słynnym wersem „Zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz” wyśpiewanym w piosence pt. „Warszawa”.

Przeciwnicy (lepiej powiedzieć: wrogowie) mostu w sobotę na placu Wilsona planują „Wielki Żoliborski Protest” – po dwóch tygodniach agitacji udział w nim na Facebooku potwierdziło nieco ponad 700 osób. Porównajmy to choćby z petycją mieszkańców popierających budowę przeprawy, którą w tydzień podpisało 23,5 tysiąca osób…

W styczniowym telefonicznym badaniu warszawiaków aż 80 procent mieszkańców stolicy poparło pomysł budowy mostu między Targówkiem, Pragą i Żoliborzem.

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx